Urfa dağları ceylanlarla yüz buluyor

Urfa'da nesli tükenme altında olan ve korunma altına alınan ceylanların sayısının arttığı belirlendi.

Urfa dağları ceylanlarla yüz buluyor

Nesilleri tükenme tehlikesi altında olan ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce koruma altına alınan gazela ceylanlarının sayısı gün begün artıyor.

Dünyada ender bulunan ve bilinçsizce avlanmadan dolayı nesli tükenmekte ceylanların en çok bulunduğu yerin başında Şanlıurfa geliyor. Son yıllarda sayılarının azalması nedeniyle koruma altına alınan ceylanların, sayısında artış görülüyor.

Ceylan Üretme İstasyonu, tarafından sıkı bir şekilde korunan hayvanlar, 205 bin dektarlık alana bırakılıyor. Bu alanda yaşayan ceylanların davranış ve yaşamsal faaliyetlerini kontrol edilmesi amacıyla GPS cihazları kullanılıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerince özel olarak beslenen gazela türü ceylan yavrularının doğada boy gösterdiği görüldü.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 3. Şube Müdürü İsrafil Erdoğan, ceylanlara çok iyi baktıklarını ve hedeflerinin gazela ceylanlarının neslinin tükenmemesini sağlamak olduklarını belirtti.

Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında 355 civarında ceylan bulunduğunu ifade eden Erdoğan, üretme istasyonunda ise 722 ceylan olduğunu bildirdi. Ceylanların doğum sezonuna girdiğini ve ekipler tarafından  korunma seviyelerinin en üst seviyeye çıkarıldığını, ceylan avlayan avcıların yüksek miktarda para cezasına çaktırılacağını öne süren Erdoğan, bu konuda yardımcı olan tüm halka ve jandarma ekiplerine teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2016, 17:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER