Urfa'da Yoksul ve Kimsesizlerin “Aşevi”

Kurulduğu günden beri hizmetlerini devam ettiren Şanlıurfa Gönüllü Kuruluşlar Aşevi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, günlük binlerce kişiye yemek yardımında bulunuyor.

Urfa'da Yoksul ve Kimsesizlerin “Aşevi”

Şanlıurfa'da, 27 yıldır hayırseverlerin zekatlarıyla faaliyet gösteren ‘Gönüllü Kuruluşlar Aşevi’nde, her gün 1000 aileye, Ramazan ayında ise yaklaşış 10 bine aileye sıcak yemek dağıtılıyor.

Eyyübiye ilçesine bağlı Haşimiye Mahallesi’nde, 1992 yılında, gönüllü hayırseverler tarafından kurulan aşevinde kazanlar, yoksullar için kaynatılmaya devam ediliyor. 15 kazanın 2 çeşit yemek için kaynatıldığı aşevinde, öğlen yemek almaya gelen ve çoğu kadın ile çocuklardan oluşan yoksullar, kendilerine verilen kartları yetkililere imzalatıp, sıcak yemek ve ekmek alıyor.

27 yıl önce bir Ramazan ayında sadece fakirlere yemek dağıtmak amacıyla kurulan Gönüllü Kuruluşlar Aşevi, bünyesinde bulundurduğu aşçılar ve kasaplarla hizmetlerini sürdürüyor. öğle saatlerine yakın kenar mahallelerden yaşlı-genç, kadın-erkek birçok kişinin ellerinde yemek tabaklarıyla aşevinin kapısında sıraya girdikleri görülüyor.

Aşevi sorumlusu Aziz Kutluay, yaptığı açıklamada, yıllardır yardıma muhtaç insanlara sahip çıkmaya çalıştıklarını söyledi.

Hizmetin, hayırseverlerin desteğiyle yürütüldüğünü vurgulayan Kutluay, yemeğin yanı sıra giysi ve eğitim yardımında da bulunduklarını aktardı. Yardımları yılın tamamına yaymaya çalıştıklarını anlatan Kutluay, "Aşevimiz yaklaşık 27 yılını doldurdu çeyrek asır oldu. Burada genellikle yoksul ailelere, muhtaç aileler, dul, yetim, mahkum ve Asker eşleri, engelli kardeşlerimiz bizlerden istifade ediyorlar. Sene boyu buradan yemek çıkarıyoruz. Günde 1 ton gıda sarf ediyoruz, yılda 360 ton gıdaya yakın bir ortalamaya denk geliyor. 27 senedir yardımseverlerin desteği ile ayakta duruyoruz "dedi.

Aşevinden 8 yıldır yemek aldığını anlatan 4 çocuk annesi Ş.A., “Benim eşim yok ve 4 çocuğuma bakmak zorundayım. 10 yıldır buradan yemek alıyorum. Yemeğin yanı sıra çocuklarımın ihtiyacını da buradan gideriyorum. Herkesin aşevine destek vermesini istiyorum dedi

YORUM EKLE
YORUMLAR
urfalı
urfalı - 3 ay Önce

savaş mağduru kadınlara çocuklara yetimlere yardımcı olanlara el uzatanlara teşekürler

SIRADAKİ HABER