Urfa'da yaşatılan gelenek

Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesi Kunduracı pazarı esnafı, dua geleneğini yaşatmak için haftanın iki günü sabahları çarşıdaki iş yerlerini dualar eşliğinde açıyor.

Urfa'da yaşatılan gelenek

Eyyübiye ilçesi Haşimiye meydanında bulunan kunduracılar pazarı esnafı 80 yıllık bir geleneği sürdürüyor. Kunduracılar Pazarı esnafının her Pazartesi ve Cuma günleri olmak üzere haftanın 2 günü sabahın erken saatlerinde yapılan bereket duasına bütün esnaf eşlik ediyor. Topluca dua ederek iş yerlerini açan esnaf uygulamayı ömürleri vefa ettiği müddet içerisinde devam ettireceklerini belirtiyor.
Yaptıkları duada hayırlı ve bereketli işler temenni eden esnaf, “Ya Rabbi günümüzü hayırlı, kazançlarımızı bereketli eyle. Cümlemize hayırlı işler nasip eyle, çarşılarımızı ve esnafımızı şeytanın ve zalimlerin şerrinden muhafaza eyle. İşlerimize kolaylıklar nasip eyle. Borçlarımıza edalar hastalarımıza şifalar, çocuğu olmayanlara hayırlı evlatlar nasip eyle. Ya Rabbi anamızı, babamızı ve bütün geçmişlerimiz af eyle. Üzerimizde kul hakkı bırakma.” diyerek dualarını Fatiha süresi ile bitiriyor.
Duadan hemen sonra çarşının en yaşlı esnafı tarafından esans dağıtılarak iş başı yapılıyor.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
urfalı 63
urfalı 63 - 2 yıl Önce

nedense ben esnafta aramda 100 metre mesafede çalışırken yıllarca hiç böyle bir gelenek görmedim de duymadım da sırf kameralar önünde biz bunu her sabah yapıyoruz ayağındalar hatta akrabam orada ayakkabı dükkanı var ondan bile duymadım

tayyar
tayyar - 2 yıl Önce

20 yıllık esnafım böle bir esnaf toplanıp dua ettiğini görmedim. Ha ne olarak toplanırlar. şık şellenin biri bi tepsi yapar bi yemek merasiminde esnaf toplanır. yemek yerler. yemek yerkende biri isotun acısından diğeri balcanın tadından öbürü ekmeğin gevrekliğinden sohbet ederler. İşimiz iyi olması için bi duaya tanık olmadım keşke olsaydım. keşke ben tertipleseydim esnaf olarak bizde de suç var.

Uu
Uu - 2 yıl Önce

Yalan. Siyasileri görünce şov yapıyorlar

Şülopçular
Şülopçular - 2 yıl Önce

hahaha

SIRADAKİ HABER