Urfa'da Seracılık Yaygınlaşıyor

Şanlıurfa'nın GAP'ın hayata geçirilmesiyle her alanda değişim yaşanan bölgede seracılık yaygınlaşmaya başladı.

Urfa'da Seracılık Yaygınlaşıyor
Tarım kenti Şanlıurfa'da kendi imkânlarıyla seracılık yapmaya çalışan çiftçiler, seracılık konusunda çiftçinin bilinçlendirilmesinin çok önemli olduğunu belirterek çiftçilerin projelerle desteklenmesi gerektiğini söyledi
Fırat'ın Harran ovasıyla buluşmasının ardından çok verimli tarım arazilerine sahip Harran ovasında seracılık giderek yaygınlaşıyor. Birçok çiftçi seracılık yapmak için kendi tarlasında imkânları nispetince seracılık yapmaya çalışıyor, ovada en çok biber, domates ve salata seracılığı ön planda
Ovada ekine pamuk ve mısırın ardından tarla sebzeciliğine alternatif ve modern bir üretim metodu olarak uygulanan sera sebzeciliği, iklim koşullarında kış aylarında ekonomik olmamakla birlikte ilk ve son turfanda seracılığı yapılamaya başlandı. Karaali bölgesinde yetiştirilen domatesler, Türkiye sınırlarını aşıp Avrupa ve dünya pazarlarına ihraç ediliyor. Harran Ovası'nın kurak toprakları bereket saçıyor. Yıllarca yaşadığı kuraklıklar nedeniyle birçok filme konu olan Harran Ovası, şimdi jeotermal seracılıkta bereketin sembolü oldu.
Kendi imkânlarıyla seracılık yapmaya çalıştıklarını ifade eden Kadir Dikeç, seracılık konusunda çiftçinin bilinçlendirilmesinin çok önemli olduğunu belirterek çiftçilerin projelerle desteklenmesi gerektiğini söyledi.
Dilkeç, “Fideyi ektikten 1-2 hafta sonra aynı bu ipleri doluyoruz. Buradan da dik dursun diye kelepçe atıyoruz. Daha sonra zararlılara karşı ilaçlama yapıyoruz. Sonra budama yapıyoruz. Belli bir zamandan sonra alttan daha iyi hava alıp daha güzel gelişsin diye bu yukarı çıktıkça iplerini aşağı indiriyoruz ki daha çok çıkmasın hava vurduğu zaman düşmesin diye. Zararlara karşı ilaç veriyoruz başka bir şey yaptığımız yok yani domateslere. Domates bayağı verimlidir. Tadı da fazla farklı değildir dışardakilerine göre iyidir.” ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER