Urfa'da İşçilerin Mevsimlik Göçü Başladı

Şanlıurfa'da, havaların ısınmaya birlikte tarım işçilerin batı illerine mevsimlik göçü başladı.

Urfa'da İşçilerin Mevsimlik Göçü Başladı
Şanlıurfa'da kanayan yara mevsimlik tarım işçiler yine yollara koyuldu. Birçok ile patetes, soğan, fındık, pamuk ve kaysı toplamaya çıkan aileler yaşamlarını sürdürmek için mücadelelere başladı. Birçok kentte yollara koyulan aileler birçok bağını memleketlerinden keserek yollara koyularak yaşamlarını idam ettirmek için otogar ve nakliyat şirketlerinin yolunu tuttu.
Çalışmaya giden vatandaşlar, çeşitli zorluklara rağmen, gittiklerini burada işsizlikten yakınmaktansa zorlukları göğüslemeyi göze aldıklarını söyledi. Çoluk çocuk hep birlikte il dışına çalışmaya giden aileler, çocuklarının eğitimlerinden geri kalmasına da neden oluyor. Tarım göçünün başlamasıyla birlikte birçok sorunun başladığını belirten mevsimlik işçiler “maalesef kentimizde işsizlik had safhada, istihdam alanları yok. Vatandaşlar da işsiz olunca burada durmak istemiyor. İl dışına göçlerin başlaması üzerine birçok sorun da başlıyor, çocuklar eğitimlerinden geri kalıyor. Bu süreç daha ne kadar sürecek bilemiyoruz ama, istihdam alanlarının artırılması lazım” şeklinde konuştu.
Ankara, Yalova, Ordu ve diğer birçok ile çalışmaya giden vatandaşlar yıllardan beri aynı şekilde bahar mevsimiyle birlikte kentten ayrıldıklarını ve ancak, kış aylarında geri dönebildiklerini söylediler.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER