Urfa'da İkinci Ürün Mısır Ekimine Başlandı

Şanlıurfa'nın Harran ovasında buğday hasadı sona doğru gelindi. Çiftçiler hasadın ardından ikinci ürün olarak mısır ekimine başladı.

Urfa'da İkinci Ürün Mısır Ekimine Başlandı

Türkiye'nin en büyük tahıl üretim merkezlerinden Harran ovasında buğday hasadı bitmesiyle Ovada verimli topraklarında hububat hasadını tamamlayan çiftçiler, tarlalarına ikinci ürün olarak mısır ekiyor. Harran ovasında, hasadı yapılan hububat ürünlerinin ardından çiftçiler, ikinci ürünü ekmeye başladı.

Şanlıurfa’da da Haziran ayında biçilen arpa ve mercimek tarlalarının yerine ikinci mısır ekim işlemi başladı. Haziran ayında ekilen ikinci ürün mısır Ekim veya Aralık ayında biçimi yapılıyor. Şanlıurfa’da çiftçiler ise son yıllarda suyunda bolluğu ile birlikte ikinci ürün mısır ekimine ilgi gösteriyor. Çiftçiler, Bizim buranın iklimi sıcak olduğu için mısır gelişme döneminde fazla sıcak havayı sevmez bizde ondan dolayı birinci ürün değil de ikinci ürün mısır ekmeyi tercih ediyoruz.” Dedi.

Çiftçiler, buğday hasadın ardından maliyeti düşük ve getirisi yüksek olması nedeniyle mısır ekimi yaptığını anlatan Çiftçiler, "Her yıl hububat hasadından sonra çiftçilerimiz, ikinci ürünü hava şartlarına ve üretim maliyetlerine göre tercih ediyor. Bölgemizde genellikle mısır oluyor. dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER