Urfa'da İftar Yemekleri Fırıncılara Emanet

Şanlıurfa’da Ramazan ayında en fazla yoğunluğun yaşandığı işletmelerin başında gelen fırınlarda her yılki gibi tepsi yoğunluğu yaşanıyor. Kentte etli, bol salçalı, acılı ve baharatlı yemekler neredeyse her sokakta faaliyet gösteren taş fırınlarda ücretsiz pişiriliyor.

Urfa'da İftar Yemekleri Fırıncılara Emanet

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte hava sıcaklığının 35 dereceye ulaştığı Şanlıurfa'da ekmek fırınlarda çalışan ustalar, 230 derecelere varan fırın sıcaklığında iftar sofralarına ekmek ve tepsi yetiştirmeye çalışıyor. Fırıncılar, gün boyu ateşin önünde ekmek ve tepsi pişirerek, zor şartlar altında çalışmalarına rağmen oruçlarını tutmayı ihmal etmiyor.

İftardan önce fırına ekmek almaya gitmeden önce hazırlanan tepsi kebabı, tava, patlıcan ve biberler de, piştikten sonra ekmekle beraber fırında alınıyor. Fırıncı esnafı, tepsi kebabı pişirme yüzünden ekmek çıkaramadıklarını dile getirerek, "Patlıcan biber ile birlikte tepsi ve çeşitli yemekler pişirmeye getiriyorlar ve bu gelenek sabahtan akşam saatlerine kadar devam ediyor. Müşterilerimizin isteğini kırmamak için getirdikleri tepsiyi pişirmek zorunda kalıyoruz.

Fırıncı esnafı,"Ocakta çalışan arkadaşımız da oruç tutuyor. Hepimiz oruç tutuyoruz, elhamdülillah. Şimdi durum böyle olunca, bu kadar tepsi yemeğini pişirmek aşırı derecede zor oluyor. Hiç kimse evde yemek yapmıyor. Bütün milletimiz tutturmuş bir fırındır. Gönderiyor tepsilerini fırına. Halkımızı bu konuda biraz duyarlı olmaya çağırıyoruz. Bir tane değil, iki tane değil, ortalama günde 250 ile 300 tepsi ve tava yemeği fırında pişiriyoruz. Hiç kimse evde bir yemek yapmıyor. Bir evden 3 ya da 4 tepsi geliyor. Bu durum nasıl olacak. Kimse fırıncıyı düşünmüyor. İnsanlarımızı tepsi yemeği konusunda duyarlı olmaya çağırıyoruz" diye sitem ettiler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER