Urfa'da, Cizre yürüyüşünde gerginlik

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından Cizre’de yaşanan olaylara tepki çekmek ve silahların susması için gerçekleştiren eylemle gerginlik çıktı. Yürüyüşe izin verilmeyen partililer 10 dakika boyunca yol ortasında oturarak tepki gösterdi.

Eyyübiye İlçesinde HDP üyeleri Cizre için gerçekleştirecekleri izinsiz yürüyüşe Polisler izin vermeyince gerginlik yaşandı. Defalarca Güvenlik güçleri ile yapılan görüşmeler sonuç vermeyince partililer 10 dakika ana yolda oturma kararı aldı. Sürekli olarak Cizre halkı için sloganlar atan partililere polis yürüyüş izni vermeyince partililer yapılan basın açıklamasıyla olaysız dağıldı.

 Partililer adına açıklama yapan HDP Şanlıurfa İl Eş Başkanı Sevda Çelik Özbingöl: “ Bilindiği gibi AKP Hükümetinin 7 Haziran'dan beri Kürt halkına karşı başlatmış olduğu sistemli savaş konsepti artarak bütün vahşeti ile devam etmektedir.

Şuan Cizre, Sur, Nusaybin, Ker boran, Silopi, İdil ve Gever ilçelerimiz başta olmak üzere AKP'nin yürüttüğü imha ve inkar politikası sıkı yönetim uygulaması ile bölgede devam etmektedir ve ülkeyi belirsiz bir karanlığa götürmektedir. En son Cizre’de halkımıza karşı yaşatılan bodrum vahşetiyle onlarca insanımızın şahsında tüm halkımızın yaşam hakkına kastedilmiştir. Vahşet bodrumundaki yaralılar ve cenazelerin bekletilişinin 17. Günü, vahşet bodrumundan hiçbir şekilde haber alamamamızın 9. Gününde tüm girişimlere rağmen hala hiçbir sonuç alınamamıştır. Vahşet zinciri-ne -S-gün önce bir yenisi daha eklenerek 9 can, Cizre Madımakta diri diri yakılmıştır. Bir yandan sağlık koridoru kapatılırken bir yandan da O metre öteden yaralılar ambulansa çağrılarak yeni katliam planları yapılmak istemiştir.

Kürdistan'ın dört bir tarafında yürütülen savaş konsepti iki gündür Gever'de de devreye sokulmuş ve aynı imha yöntemleri kullanılmaya başlanmıştır.

Kürdistan coğrafyası son 6 aydır tarihin en vahşi, yok etmeye ve topyekûn imhaya yönelik saldırıları ile her gün katliamı yaşamakta ve ne yazık ki bütün bunlar tüm dünya kamuoyunun gözleri önünde yapılmakta ve herkes kör, sağır ve dilsiz durumunda izlemektedir.

Bu saldırılara karşı Gıre'mirada başlatılan demokratik "Büyük Botan Yürüyüşüne" karşı on beşinci gününde, barışa yönelik tahammülsüzlük gözü kara saldırılarla açık bir şekilde gösterilmiştir. Bir yandan katliamlar bir yandan da siyasi soykırım operasyonlarıyla hız kesmeden devam etmektedir. Tüm saldırılara rağmen demokratik kamuoyunca başlatılmış olan "Sokaklardayız Direniyoruz Yasakları Tanımıyoruz" şiarıyla demokratik eylem ve etkinliklerimiz devam etmektedir.

Tüm demokratik kamuoyunu, eylemlerin büyüklüğü küçüklüğüne bakmaksızın. Gürültülü ve benzeri ne yapabiliyorsa, ancak kesintisiz olacak şekilde demokratik eylem planlamalarına destek vererek katliama karşı durmaya çağırıyoruz. Tüm kamuoyu, Türkiye haklarının geleceğini demokratik eylemlerin belirleyeceği kritik ve tarihsel günlerden geçildiğini bilerek, daha sorumlu ve topyekûn bir duruşla rolünü oynamalı, katliama geçit vermemelidir “dedi.

 Yapılan basın açıklamasının ardından partililer alkışlar ile dağılırken alanda çok sayıda polis önlem aldı.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2016, 16:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Baran
Baran - 4 yıl Önce

Yaw ne kadar da cahilsin aç anayasayı oku Anayasa`nın 34. Maddesi Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme Hakkı hiçbir izne tabi değildir. Sistemin size dayattigi ve sizin de seve seve kabullenip sahiplendigi o dar bakış açısından bi zahmet siyrilin. Nerde tarafsız, araştırmacı gazetecilik.

SIRADAKİ HABER