Urfa'da Cam Silen Çocuklar Tehlikeyi Umursamıyor

Şanlıurfa'da Trafikte cam silen çocuklar, hem kendi hayatlarını hem de sürücülerin hayatını tehlikeye atıyor.

Urfa'da Cam Silen Çocuklar Tehlikeyi Umursamıyor

Mustafa Bayar

 Şanlıurfa'da Abide kavşağında trafik akışının yoğun olduğu saatlerde çocukların otomobil camlarını silmeye çalışmaları, hem kendi hayatlarını hem de sürücülerin hayatını tehlikeye atıyor.
Trafiğin işlek olduğu güzergahlarda kırmızı ışıkta duran araba camlarını silen, mendil ve çiçek satarak hem kendi canlarını hem de vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atan çocuk işçilerin sayısı günden güne artmaya devam ediyor. özelikle Suriye mültecilerin yoğun olduğu Kentte çocuk işçiliği sayısı katlandı.
Küçük yaştaki çocuklar sıkışık trafikte araçların önüne atlayan dilenciler, sürücüleri tedirgin ediyor. Dilenciler dışında trafik ışıklarında, sürücülere sormadan otomobil camı silenler de var; su veya mendil satmak için araçların önüne atlayanlar da...  Bunların çoğu ise çocuk. Suriye’deki iç savaştan kaçanlar da artık trafikte canları pahasına para kazanmaya çalışıyor ki bu da zaten mevcut olanların sayısını arttırmış durumda. 
Okulda eğitim görmesi gereken çocukların bu şekilde trafik ışıklarında hayatlarını tehlikeye atmalarının doğru bulmadıklarını belirten bazı vatandaşlar da devletin ve belediyenin çocuklara sahip çıkması gerektiğini söylediler.
Çocukların topluma kazandırılması gerektiğini dile getiren sürücüler, çocukların cam sildikleri noktalarda zabıtaların olması gerektiğini ve duruma kayıtsız kalınmasına bir anlam veremediklerini ifade ettiler. Çocukların sokaklarda, şehrin işlek caddelerinde sahipsiz bir şekilde dolaşıp para kazanmak için olmadık işler yaptıklarını belirten sürücüler, bu konuda özellikle ailelerinin uyarılması gerektiğini söylediler.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
misafir
misafir - 2 yıl Önce

savaş mağdurlarına yardımcı olan el uzatan sivil toplum kuruluşlarına teşekkürler çocuklar üşümesin

SIRADAKİ HABER