Üniversite Öğrencilerinden Eylem!

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Osmanbey kampüsünde yaşanan 2 günlük kavganın ardından rektörlüğü sorumlu tutan yaklaşık 200 öğrenci eylem yaptı. Topçu meydanında toplanan yaklaşık 200 öğrenciye Sivil Toplum Kuruluşları da destek verdi. Topçu meydanından K

Üniversite Öğrencilerinden  Eylem!

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Osmanbey kampüsünde yaşanan 2 günlük kavganın ardından rektörlüğü sorumlu tutan yaklaşık 200 öğrenci eylem yaptı.

Topçu meydanında toplanan yaklaşık 200 öğrenciye Sivil Toplum Kuruluşları da destek verdi. Topçu meydanından Karakoyun İş Merkezine kadar ‘Rektör istifa, Harran Faşizme mezar olacak’ sloganları ve alkışlarla eylem gerçekleştirdiler. Eylem alanında yaklaşık 300 polis görev alırken güvenlik amaçlı çok sayıda özel haraket ekibi toma, akrep gibi zırhlı araçlarda bekletildi. Sloganlar eşliğinde Karakoyun İş Merkezine gelen eylemciler burada bir basın açıklaması yaparak üniversite rektörlüğüne tepki gösterdi.

Eylemciler adına konuşma yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) Şanlıurfa Şube Başkanı Cemal Babaoğlu şunları söyledi; “Ülkemizde Kürt sorunun inkarından kaynaklı yaşanan çatışmalı süreç başta Kürt halkı olmak üzere toplumun bütününün acılı bir dönemle baş başa bırakmıştır.

Bugün karşılık olarak atılmakta olan barışa dair iyi niyet girişimler sorunun siyaseten çözümüne zemin hazırlamaktadır. Kitle örgütleri olarak bu süreci desteklediğimizi kamuoyuna duyurmuştuk. Ancak Kürt sorunun çözümünden rahatsızlık duyan güç odakları barış sürecini sabote etmeye dönük girişimleri bizleri kaygılanmaktadır. Paris’te yaşanan katliam Dicle Üniversitesi ve OTDU Üniversitesinde karşıt görüşlü öğrencilerin çatışması benzer bir provakasyon girişimi ilimizde de devreye sokulmak mı isteniyor? Sorusunu akıllara getirmektedir.

Asayişi ve can güvenliği sağlama görevi olan emniyet mensuplarının aksi bir tutumla gözaltına aldıkları öğrencileri darp etmeleri kabul edilemez bir tutumdur. Bu yaklaşımı şiddetle protesto ediyoruz. Ayrıca polisin darp ettiği öğrencilere darp raporu vermeyerek hipokrat yeminine sadık kalmayan ayrıca; ahlaki ve hukuki olarak suç işleyen doktoru kınıyoruz. O doktor hakkında gerek tabibler birliğine gerek savcılığa başvurular yapılacaktır. Urfa Emniyet Müdürlüğünü ve tabibler odasını, süreci sabote etmeye dönük tutumlarından dolayı bahse konu olan kişiler hakkında soruşturma açmaya davet ediyoruz. Emek ve demokrasi platformu bileşenleri olarak bu hukuksuzluğun peşini bırakmayacağız.

Harran Üniversitesinde cereyan eden olayları asla tasvip etmeyeceğiz. Olayların yaşanmasında asıl sorumlu Rektör’dür. 

Irkçı saldırılara maruz kalan HÖDER’li öğrencilerdir. HÖDER, dernek olarak Üniversite öğrencilerinin temsiliyetini yapan, üniversitedeki sorun ve sıkıntıları gündemleştiren, sosyal ve sportif faaliyetleri yürüten bir kitle örgütüdür. Kuruluşu yürürlükteki yasalarla sağlanmış legal bir kurumdur. 

HÖDER, 35 bileşenden oluşan Emek ve Demokrasi platformun bir üyesidir. Dolayısıyla HÖDER’e yapılan her saldırı bu bileşene yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz. Bu nedenle bundan böyle kurumun birine yapılan herhangi bir saldırıyı bileşenin tamamına yapılmış kabul edeceğiz. Ve tutumumuzu ona göre belirleyeceğiz.” Diye konuştu. Yapılan eylemin ardından 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştiren eylemciler olaysız bir şekilde dağıldılar.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER