Türkiye’nin Sağlık tarihinde bir ilk yaşandı

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama hastanesi Üroloji bölümünde ameliyat olan bir hastanın bağırsaklarına bağlı idrar torbasında 3,5 kiloluk taş parçası çıktı. Üç yıldan beri çeşitli rahatsızlıklar hissettiğini söyleyen hasta Mehmet Güle

Türkiye’nin Sağlık tarihinde bir ilk yaşandı

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama hastanesi Üroloji bölümünde ameliyat olan bir hastanın bağırsaklarına bağlı idrar torbasında 3,5 kiloluk taş parçası çıktı.

Üç yıldan beri çeşitli rahatsızlıklar hissettiğini söyleyen hasta Mehmet Güler, daha önce yedi defa ameliyat olduğunu ve ilk defa bu taşın fark edildiğini aktardı. Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde oturan 24 yaşındaki Mehmet Güler, üç yıldan beri vücudunda çeşitli rahatsızlar duyduğunu ve sürekli tedavi olmak için hastanelere gittiğini aktarırken, bağırsaklarından çıkarılan 3,5 kiloluk taşın kendisini oldukça şaşırttığını ve bu zamana kadar bu taşı nasıl taşıdığının hayreti içerisinde olduğunu dile getirdi. Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama hastanesinde ameliyata alınan Güler’in bağırsaklarındaki 3,5 kilogram ağırlığındaki taş, üroloji bölümü doktorları Doç. Dr. Mehmet Gülüm ve Doç. Dr. Halil Çiftçi’nin çabaları sonucu  çıkarıldı. Güler’in bağırsaklarından çıkarılan 3.5 kilogram ağırlığındaki taş, Güler gibi, doktorları da hayrete düşürdü.

Sağlık tarihinde bir ilk yaşandı

Bu taşın Türkiye’nin sağlık tarihinde bir ilk olduğunu dile getiren Doç. Dr. Mehmet Gülüm, bu başarıya imza attıkları için çok mutlu olduklarını dile getirdi. Hasta Mehmet Güler, üç yıldan beri yaşağı ağrıların son zamanlarda iyice artması üzerine Araştırma ve uygulama hastanesine geldiğini söylerken, 3.5 kilogram ağırlığındaki taşın ilk kez burada fark edildiğini aktardı. Bu taşı fark edip, çıkaran doktorlara teşekkür eden Güler, “vücudumda üç yıldan beri çeşitli ağrılar vardı ve sürekli hastaneye gittim ama doktorlardan net bir sonuç alamıyordum. Zaman geçtikçe vücudum ağırlaşmaya başladı ve tekrar hastaneye geldim. Burada gördüğüm tedavi sonucu, bağırsaklarımda taş olduğu tespit edildi ve doktorlar beni ameliyata aldı” şeklinde konuştu.

“8 kez ameliyat oldum”

Vücudunda bulunan ağrılar yüzünden defalarca ameliyat olduğunu dile getiren Güler, daha önceki ameliyatların kendisine fayda sağlamadığını ve artık yapılan son ameliyatın, son ameliyat olmasını istiyor. Daha önce geçirdiği ameliyatlarda bu taşın nasıl fark edilmediğinin şaşkınlığı içerisinde olan Güler, burada yapılan ameliyatın büyük bir başarı olduğunu ve artık bu taştan kurtulduğunu aktardı. Güler, vücudunda bulunan taşın çıkarılmasının mutluluğunu yaşarken, “üç yıldan beri sürekli sağlık sorunları yaşıyorum. Daha önce 7 ameliyat geçirdim, son olarak geçirdiğim ameliyat ise sekizinci ameliyatım oldu. Daha önce geçirdiğim ameliyatlarda, doktorlar bu taşı nasıl fark edip de çözüm üretmediler? Bunun şaşkınlığını yaşıyorum. Burada ameliyat oldum ve doktorlarımız sağolsun, taşı fark edip çıkardılar. Vücudumda 3.5 kilogram ağırlığındaki bir taş çıkarıldı, elbette ki sağlığım tam olarak iyi olmadı ancak, yapılan bu ameliyatın son ameliyat olmasını istiyorum. Doktorlarımızın bu konuda ellerinden geleni yapacaklarına eminim” ifadelerini kullandı.

“Biz de şaşkınlık yaşadık”

Güler’i ameliyat eden Doç. Dr. Mehmet Gülüm ise, muhabirimize yaptığı açıklamada, Türkiye’nin sağlık geçmişinde böyle bir şeyle karşılaşmadıklarını ve bu taşı gördüklerinde ise çok şaşırdıklarını aktardı. Doç. Dr. Halil Çiftçi ile birlikte gerçekleştirdiği ameliyat sonucunda bu taşı çıkardıklarını belirten Gülüm, “hastamızı ameliyata aldığımızda bu denli büyük bir taşın çıkacağını beklemiyorduk. İki doçent doktor ameliyata girdik ve ikimizin çalışmaları sonucu, bu taşı çıkardık ve biz de hayrete düştük çünkü Türkiye’nin sağlık tarihinde böyle bir şey ilk defa oluyor” dedi.

“Hastamızın takipçisi olacağız”

Bu tür durumlarda hastanın sağlık durumunun çok önemli olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Gülüm, ameliyattan sonra da hastanın sağlık durumuyla ilgileneceklerini ve enfeksiyon kapmamak için en iyi hizmeti sunacaklarını kaydetti. Şartların el verdiği sürece, hastanın iyileşmesi için en iyi hizmeti sunacaklarını belirten Gülüm, “ameliyat bitti diye hastamızla alakamızı kesmeyeceğiz, hastamız kendini iyi hissedene kadar takipçisi olacağız. Hastamız, başka bir yere gitmek istemediği sürece, burada bizim kontrolümüzde olacak ancak, kendisi ve ailesi isterse başka şehirlerdeki hastanelere götürebilirler. Burada kendilerine en iyi hizmeti sunacağımızdan şüpheleri olmasın” ifadelerini kullandı. 


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER