Türk vatandaşlığına alınmasını istemiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Suriyelileri Türk Vatandaşlığına alınmaları için gerekli çalışmaların başlatılacağını söylemesi üzerine başta Şanlıurfalılar olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde tepki yağmaya başladı.

Türk vatandaşlığına alınmasını istemiyoruz

Umut DELİ

RESMİ KAYITLI 550 BİN SURİYELİ URFA’DA!

Suriye’deki iç savaşın başlamasıyla birlikte Şanlıurfa’ya büyük bir göç dalgası başlamış, ilk günlerde sofralarımızı açtığımız Suriyelilerin olaylar çıkartmasıyla, kentte yarattıkları olumsuzluklar bir değil bini geçince vatandaşlar tepki yağdırmaya başlayarak deyim yerinde ise “ ARTIK YETER” dedirtti.

HIRSIZLIK, KAPKAÇ, FUHUŞ, CİNAYET, KAVGA!

2012- 2013 Yılından itibaren Şanlıurfa’nın Akçakale, Ceylanpınar ve Suruç ilçelerinde barınan ve misafir olan Suriyelilerin yanı sıra maddi durumu iyi olan veya olmayan binlerce kişide kent merkezine yerleşince kentte yaşam farklı oldu. İlk olarak hırsızlık olayları artmış ardından ise kapkaç, fuhuş, cinayet ve kavga olaylarının ardı arkası kesilmemişti.

FIRSATÇI EV SAHİPLERİ SURİYELİLERİ KAZIKLADI!

Maddi durumu iyi olan Suriyeliler kent merkezine akın edince ev kiraları taban yaptı. Genelde eğitim öğretim sezonunda göreve gelen öğretmenler ev kiralarından yakınırken bir darbede Suriyelilerin gelişi ile başladı. 300 TL ile başlayan ev kiraları Suriyelilerin gelişi ile normal bir ev, 500 ila 600 TL’ ye fırlarken kimi semt te ise 1000 TL’ye çıktı. Bazı Suriyeliler ise bu fiyatı ödemek için 2 veya 3 aile olarak kiralayıp hayatlarını sürdürmeye başlarken bu durumdan en karlı çıkan ise ev sahipleri oldu.

 URFALIYA YASAK, SURİYELİYE SERBEST!

Şanlıurfa’da ekonomi sıkıntısı yaşayan bazı vatandaş yaşam şartları nedeniyle ruhsatsız iş yeri açmış ilerleyen zamanlarda ise Belediyeler tarafından iş yerleri mühürlenerek kapatıldı ve halende kapatılmaya devam ediliyor. Suriyeli vatandaşlar ise hiçbir şekilde vergiye, denetime tabi tutulmadan iş yerini rahatlıkla açıp Şanlıurfa’da deyim yerinde ise “PARANIN ANASINI AĞLATMAYA” başladı.

VATANINI, TOPRAĞINI BIRAKIP KAÇAN TÜRK VATANDAŞI OLAMAZ!

Türkiye’de örnek gösterilecek ve gurur duyduğumuz Savaşlarımızda dedelerimiz, atalarımız, ninelerimiz kısacası yediden yetmişe herkes Başta Çanakkale savaşı olmak üzere Şanlıurfa’da da düşmanı bozguna uğratmış ve Türk Bayrağını göklerde dalgalandırmıştı. Suriyeliler ise vatanını, toprağını savunmak yerine kaçmayı tercih etmiş yine Şanlıurfa olmak üzere birçok ile göç gerçekleştirmişti. Yaşanan bu tablo karşısında dün vatanını, toprağını ve Bayrağını bırakıp kaçan Türk vatandaşı asla olamaz diyen Urfalılar, Suriyelilerin Türk vatandaşlığına alınmasına tepki gösterip bunun yanlış bir karar olduğunu söylediler.

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2016, 10:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 3 yıl Önce

Artık urfa elden gitti süniteler yüzünden ailece dışarıya cikip gezip dolasamiyoruz buna bir çözüm bulmanın zamanı geldi

Siverkliyiz
Siverkliyiz - 3 yıl Önce

Alh bu bu Erdoğan belasını versin nedir bunları başıma bela eti yetmedi şimde vatandaşlık veriyor

mehmet erdem
mehmet erdem - 3 yıl Önce

sayin cumhur baskaniz vd baskakan sedimiz size geliyorsa sakin boyle bir sey yapmayin budur cocuklariyla simdoden bas edemiyoruz onu bir yana birak her yer fhus yeri olmus binalarda ghus olmus eroinhirsizlik kap kac adam vurma urfa ilimizde cçoğaldı lutfen boyle bir sey yapmayin yerinizden olursunuz

hasan
hasan - 3 yıl Önce

Biz neden Antep gibi yapmıyoruz birlik olalım urfa li kardeslerimiz

Mustafa
Mustafa - 3 yıl Önce

Gerçekten haklısınız ben Antalya'da yaşıyorum burada pek fazla yok ancak doğu illerimizdeki vaziyeti biliyorum. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Vatandaş olmalarını istemiyoruz . Zaten misafir olarak en iyi şekilde ağırlıyoruz

eyup
eyup - 3 yıl Önce

Istemiyoruz. Yani basimisda koskca organize sanayi var yilin 12 ayi botayiz is yok ancak bati ilere calismaya gidiyoruz oda bizleri kurtarmiyor nedir bu cektigimiz istemiyoruz istemiyoruz savasta durdu gonderin gitsinler kendi ulkelerine binlerce issizimiz var neden vatantaik verecekler. Neden kendi ulken acken baska ulkeden bize ne

SIRADAKİ HABER