Türbanlı Mini Etekli Köşk’te Birlikte

Gül’ün, Köşk’te ağırladığı ve kendileriyle gurur duyduğunu özenle vurguladığı öğrenciler arasındatürbanlı olanlar ile mini etek giyerek Köşk’e çıkan genç kızlar da vardı.  Bu kabulün fotoğrafınaCumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinde de yer verilerek, Tü

Türbanlı Mini Etekli Köşk’te Birlikte

Gül’ün, Köşk’te ağırladığı ve kendileriyle gurur duyduğunu özenle vurguladığı öğrenciler arasındatürbanlı olanlar ile mini etek giyerek Köşk’e çıkan genç kızlar da vardı.

 Bu kabulün fotoğrafınaCumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinde de yer verilerek, Türkiye’nin renkli ve çok boyutlu toplumsal gerçekliği ve özellikleri konusunda dolaylı olarak topluma bir mesaj da verilmiş oldu. Yani devletin zirvesi dolaylı olarak ancak çok net biçimde, “İster başörtüsü taksın ister mini etek giysin başarılı kız öğrenci, devlet katında muteberdir” mesajını verdi.

İnşallah aranızdan dünya çapında kişiler çıkacak
Gül, Çarşamba günü TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ve bilim olimpiyatlarında başarı gösteren öğrencileri, Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Gül, kabulde, öğrencilerle gurur duyduğunu belirtti. Her alanda kazanılan başarının önemli olduğunu vurgulayan Gül, bilimde elde edilen başarıyı "her bakımdanolağanüstü" olarak nitelendirdi.
Bilim olimpiyatlarında kazandıkları derecelerin öğrencileri büyük başarılara hazırladığına dikkati çeken Gül, öğrencilere, "Sizlerden beklentiler de muhakkak ki çok. Sizler, bunları karşılayabilmek için kendi programlarınızı uygulayacaksınız. Aslında ne yapacağınızın kararını da  vermişsinizdir.

 Sizler seçkin kişiler olarak erken yaşta çok olgunsunuz. Herkes sizin kabiliyetlerinizin daha da gelişmesi için her türlü desteği verecektir. Her şey sizin elinizde" diye hitap etti.
Bilim dalında başarı gösteren kişilerde daha da ileri gitme azminin her zaman var olduğuna işaret eden Gül, "Kendi önceliklerinize şaşmadan devam edeceksiniz. Tüm imkanlar sizin için. İnşallah aranızdan dünya çapında takdir edilen kişiler çıkacaktır" dedi.

Başörtülü ve mini etekli...
Gül’ün, öğrencileri kabulünün fotoğraflarına Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinde de yer verildi. Bu fotoğraflar içinde, başörtüsü takan öğrencilerin yanısıra başarılı bir kız öğrencinin mini etek giyerek Köşk’e çıkması dikkat çekti. Köşk’ün sitesinde bu fotoğrafların yer alması; Türkiye’nin toplumsal gerçekliğinin ve birbiriyle yanyana varolan farklı  kimliklerinin olduğu gibi yansıtılması ve kabullenilmesi konusunda Gül’ün hassasiyetlerini de ifade ettiği şeklinde  yorumlandı.
 
Cumhurbaşkanı Gül”ün Köşk’te kabul ettiği Bilim Olimpiyatları”nda başarı gösteren öğrenciler şunlar:
54. Uluslararası Matematik Olimpiyatı (KOLOMBİYA)

1. Mehmet Efe AKENGİN Birincilik (Altın)
2. Emre GİRGİN İkincilik (Gümüş)
3. Osman AKAR İkincilik (Gümüş)
4. Berfin ŞİMŞEK Üçüncülük (Bronz)
5. Mehmet Eren DURLANIK Üçüncülük (Bronz)
6. Fatih KALEOĞLU Üçüncülük (Bronz)
44. Uluslararası Fizik Olimpiyatı (DANİMARKA)
1. Atınç Çağan ŞENGÜL İkincilik (Gümüş)
2. Fatih Serdar SAĞLAM İkincilik (Gümüş)
3. Hüseyin Anıl GÜNDÜZ Üçüncülük (Bronz)
4. Bilal ÇARK Üçüncülük (Bronz)
5. Ekin AKYÜREK Üçüncülük (Bronz)
45. Uluslararası Kimya Olimpiyatı (RUSYA)
1. Mustafa BAŞARAN İkincilik (Gümüş)
2. Furkan TOZKOPARAN Üçüncülük (Bronz)
3. Kerem MUSLU Üçüncülük (Bronz)
4. Nesibe AKMANŞEN Üçüncülük (Bronz)
24. Uluslararası Biyoloji Olimpiyatı (İSVİÇRE)
1. Akile Ebrar MİRAT İkincilik (Gümüş)
2. Büşra Nur DELİKKAYA Üçüncülük (Bronz)
3. Turan KAYA Üçüncülük (Bronz)
4. Ahmet Bahadır AK Mansiyon
25. Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatı (AVUSTRALYA)
1. Yusuf Hakan KALAYCI Birincilik (Altın)
2. Semih BASRIK İkincilik (Gümüş)
3. Alperen YAKUT Üçüncülük (Bronz)
4. Muhammet Burak BUĞRUL(miliyet)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER