Topçu Meydanı uzaydan Ay Yıldız

Şanlıurfa şehir merkezinde vatandaşların rahat bir nefes alabileceği Topçu Meydanı’nın uzaydan görüntüsü görenleri şaşırtıyor.

Topçu Meydanı uzaydan Ay Yıldız

Yapıldığı günden bu yana birçok habere konu olan Topçu Meydanı kuş bakışı ay yıldız görüntüsüyle görenleri büyülüyor…

Harran Üniversitesi Coğrafya bölümünde Master yapan Bedir Çiftçi tez konusu üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Daha önce Halfeti’yi tez konusu alarak birçok incelemeler yapan ve tezini devam ettiren Çiftçi Şanlıurfa’nın hava kirliliğini konu aldı. Şanlıurfa’nın hava kirliliği konusunda çalışmalarını devam ettiren Çiftçi, Google Earth uzaydan görüntüleme programından Şanlıurfa’yı incelerken Topçu Meydanı’nda ki Ay Yıldız’ı fark etti.

TOPÇU MEYDANI KUŞ BAKIŞI AY YILDIZ

Topçu Meydanının kuş bakışı görüntüsünde meydanın sol tarafında kalan bölümün hilal, ortadaki şeklin ise yıldız görüntüsü dikkatlerden kaçmıyor. Türkiye Bayrağındaki ay ve yıldız figürleri uydudan net bir şekilde görülüyor…

Öte yandan Topçu Meydanı'nda ki ay yıldız görüntüsünün bilinçli olarak yapılıp yapılmadığı ise merak konusu oldu.

GOOGLE URFA’DA ZORLANIYOR

Google’nin uydudan görüntüleme sisteminde Türkiye’nin birçok şehri net bir şekilde çıkarken, Şanlıurfa’da yaşanan hava kirliliği, uydudan görüntülemede şehrin görüntüsünü kısıtlıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Bedir Çiftçi; “ Şanlıurfa’nın hava kirliliği üzerinde çalışmalarım devam ediyor. Bu konu için Google Earth sisteminden Şanlıurfa’nın çeşitli bölgelerini inceliyorum. Bu çalışmamda dikkatimi çeken bir konu Şanlıurfa’nın hava kirliliği nedeniyle görüntülerin net çıkmadığıdır” dedi.  

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 12:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serap
Serap - 4 yıl Önce

Ama mason işaretine benziyor.

.....
..... - 4 yıl Önce

Bu mason işareti degil davut yıldızı :)

SIRADAKİ HABER