12 Şubat 2015 Perşembe 00:00
TMMOB  Torba yasaya karşı yürüdü
banner23

Yürüyüş sonrasın TMMOB Genel Sekteri Ruken Okyay Çiçek şunları söyledi;

“ AKP iktidarı ülkeyi olağan dışı yöntemlerle, kanun hükmünde kararnameler ile, ‘torba yasalar’ ile polis cumhuriyeti yöntemleri ve rant tekeli oluşturma yönelimi içinde yönetiyor. Bu yönelimin son ürünler ‘İç Güvenlik Kanunu Tasarısı’, ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’ ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında Kanun Tasarısı ve İmar Kanunu ile Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısıdır”

Genel Sekreter Okyay Çiçek tasarının bütün ülkeyi imara/ranta açan öncelikli yasa/mevzuat düzenlemelerinin devamı niteliğindedir diyerek şunları söyledi;

“ Kentlerimizi, ormanlarımızı, tarım arazilerimizi, köylermizi, meralarımızı, kıyılarımızı, suyumuzu,derelerimizi, bütün doğal çevremizi, tarihi kültürel ve ulusal varlıklarımızı imar süreci üzerinden rantiye düzeninin arpalıkları haline getirmeyi amaçlamaktadır. Kamuya ait araziler ile halkın evi, dükkanı, arazisi  afet riski altındaki alanlar veya riskli alanlar diye tanımlanarak ve kentsel-kırsal dönüşüm gerekçeleriyle kamulaştırmaya maruz kalıp sonra da AKP’nin rant havuzuna, rant tekeline aktarılacaktır. Ayrıca halkın imar girişimlerinden kamu payı adı altında bir pay da alınacaktır. Bu açık ki tam bir soygun ve rant düzenidir”

“ TMMOB’ye bağlı odalar il odacılığı statüsüne sokularak dağıtılmaya çalışılacak”

“ Söz konusu tasarı, biraz önce belirttiğimiz alanlarda bizlerin verdiği mühendislik, mimarlık, şehir planlama hizmetlerini kuralsızlaştırmayı, kamusal denetim fonksiyonundan arındırmayı ve rant piyasasına açmayı da hedeflemektedir. Bu, nedenle TMMOB’ye bağlı Odalar İl Odacılığı statüsüne sokularak dağıtılmaya çalışılacak; Odaların mesleki hizmet ve uygulamalarıyla ilgili yönetmenlik hazırlama hakkı vesayet altına alınacak, Odaların üzerinde idari ve mali denetim görünümü altında siyasi baskı kurulacaktır”

“Ankara’ya mücadele kararlığımızı pekiştirmeye gidiyoruz”

“ Bütün bu nedenlerle, Ankara’da toplanacak olan TMMOB olağanüstü Genel Kurulunda buluşturmaya, öfkemizi ve direncimizi haykırmaya; örgütsel birliğimizi mücadele kararlılığımızı pekiştirmeye gidiyoruz. TMMOB’nin yüzlerce biriminden gelecek olan mühendisler, mimarlar şehir planlamacıları olarak 14 Şubat’ta Ankara’da tek vücut olarak AKP’nin rant ve zorbalık düzenine teslim olmayacağımı göstereceğiz”

Açıklamalarında tarihi varlıklarını sahiplendiklerini belirten Okyay şunları söyledi;

“ Ülkemizi, halkımızı, mesleğimizi, kırsal alanlarımızı, doğal ve tarihi varlıklarımızı sahipleniyoruz. Vahşi kapitalizmin kar hırsıyla tüm insani ve doğal değerleri tahrip edenlere karşı bilimin, tekniğin, mesleki ve toplumsal sorumluluklarımızın bir gereği olarak yürüyor ve mücadele ediyoruz”


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.