Taş işçiliği her dönem ilgi görüyor

Taş mimarisinin fazla olduğu Şanlıurfa’da restorasyon çalışmalarının yanı sıra mezar taşlarına özen gösterilmesi nedeniyle taş işçiliği en çok ilgi gören meslek grupları arasında yer alıyor. Şanlıurfa’da yıllardır taş işçiliğiyle uğraşan ustalar, özellikl

Taş işçiliği her dönem ilgi görüyor

Taş mimarisinin fazla olduğu Şanlıurfa’da restorasyon çalışmalarının yanı sıra mezar taşlarına özen gösterilmesi nedeniyle taş işçiliği en çok ilgi gören meslek grupları arasında yer alıyor. Şanlıurfa’da yıllardır taş işçiliğiyle uğraşan ustalar, özellikle son yıllarda mezar taşları için siparişlerin arttığını ve bu durumun da kendi mesleklerinin önünü açtığını dile getirdi. Taş işçiliğinin kış ve yaz ayları fark etmeksizin sürekli iş yaptığını dile getiren taş ustası, kış aylarında yaz aylarına göre daha kolay çalıştıklarını dile getirdi.

Yaz aylarında taşların fazla toz çıkarmasının yanı sıra havaların aşırı sıcak olmasından şikayet eden ustalar, kış aylarında daha rahat çalıştıklarını belirtti. Kişilerin mezar taşları için sipariş verdiğini ve artık mezarlıklardaki görünümün değiştiğini dile getiren usta, öte yandan restorasyonların da kendi işlerine büyük katkı sağladığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER