11 Ağustos 2014 Pazartesi 00:00
“Tarımda ihracat olanağı fazla”
banner23

Bayraktar, yaptığı açıklamada, 7 Ağustos 2014 tarihinden geçerli olmak üzere bir yıl süreyle Avrupa Birliği (AB), ABD, Avustralya, Kanada ve Norveç’e getirdiği ambargo kapsamında, sığır ve kümes hayvanları eti, meyve ve sebze, kaşar peynirleri ve süt başta olmak üzere tarım ve gıda ürünlerini ithal etmeme kararı aldığını, bu ürünlerde, genelde gıdada dışa bağımlı olan Rusya’nın, bu açığını kapatmak için dünyada aklına ilk olarak Türkiye, Brezilya, Çin ve Arjantin’in geldiğini belirtti. Bunun Türkiye için önemli bir avantaj olduğunu, tarımın bütün sorunlarına rağmen potansiyelini gösterdiğini vurgulayan Bayraktar, uzun yılların birikimi olan yapısal sorunların çözümünün çiftçiyi rahatlatacağına, tarımının önünü açacağına dikkati çekti. 

Dünya tarımında söz sahibi, gelişmiş tarım ülkeleri olan ABD, Almanya, Çin, Japonya, Hollanda, İngiltere, Fransa, İtalya gibi ülkelerin büyük tarımsal ürün ihracatlarına karşın aynı zamanda ithalat da başta gelen ülkeler olduğuna dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:

“Dünya tarımının tartışmasız lideri ABD, aynı zamanda 119,8 milyar dolarlık gıda ve tarım ithalatıyla birinci sırada. Almanya 97,2, Çin 87,6, Japonya 67,9, Hollanda 63,7, İngiltere 59,9, Fransa 59, İtalya 47,2 milyar dolarlık ithalatlarıyla ABD’yi takip ediyorlar. İlk 10’da 38,3 milyar dolarla Rusya ve 38 milyar dolarla Belçika da var.

11’nci sırada 35,7 milyar dolarla Kanada, 12’nci sırada 35,6 milyar dolarla İspanya bulunuyor. Meksika 25,5, Güney Kore 24,8, Hong Kong 23, Vietnam 18, Hindistan ve Polonya 17,8, Suudi Arabistan, Malezya ve Endonezya 16,5, Mısır 14,8, Birleşik Arap Emirlikleri 13,7, Singapur 13,3, Danimarka 12,9, İsveç 12,7, Avustralya 12,6, Avusturya 12,4, Tayland 12,3, Brezilya 11,4 milyar dolarla Kanada ve İspanya’yı takip ediyor. Türkiye 10,8 milyar dolarla 31’nci sırada bulunuyor. Türkiye’yi 10,7 milyar dolarla Portekiz ve İsviçre, 10,3 milyar dolarla İran, 10,1 milyar dolarla Filipinler izledi.” 

Türkiye’nin tarımda çok büyük bir potansiyeli bulunduğunu, ülkenin stratejik yönden de gıda ve tarım ürünü talep eden pazarların tam ortasında yer aldığını bildiren Bayraktar, şöyle devam etti:“2013 yılında 17 milyar dolar ihracat yapan, 2012 yılında yaptığı 15,3 milyar dolar ihracatla gıda ve tarım ithalatında sadece yüzde 1,1 pay alan Türkiye, rahatlıkla bu rakamı iki-üç katına çıkarabilir. Türkiye’nin çok büyük bir bitkisel ürün üretim potansiyeli var. Bu yıl yaşanmayan doğal afet kalmadı. Çiftçimiz, kuraklık, don, dolu,  şiddetli yağış, su baskını, sel, fırtına, hortum bütün afetlerle mücadele etti. Bu doğal afetlerin bir sonucu olarak hububat, meyve, sebzede ürünler etkilendi, rekolte düşüşleri oldu. Yalnız, bu yıl bir istisna. Türkiye’nin çok büyük bir meyve sebze üretim potansiyeli var. Hayvansal ürünlerde de özellikle küçükbaş hayvancılıkta çok avantajlı durumdayız. Gelişmiş bir gıda sanayi bulunuyor. Kanatlı sektörü son derece modern ve dünya pazarlarında rekabet edebilir düzeyde. Kültür balıkçılığı için de potansiyel büyük.

Bütün bunlara rağmen gıda ve tarım ihracatımız gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında hala yetersiz düzeyde. Sadece Almanya’nın toplam gıda ve tarım ithalatı 97,2 milyar doları buluyor. AB üyesi ülkelerin toplam gıda ve tarım ihracatı 541,3 milyar dolara ulaşıyor. Türkiye, AB ülkelerinin gıda ve tarım ithalatından yüzde 5’lerde pay alması bile 27 milyar dolarlık bir ihracat demektir. En son Türkiye’den tarım ve gıda ürünleri ithal etmek isteyen Rusya, 2012 yılında, 38,3 milyar dolarlık ithalat yaptı. Yakın çevremizde, Suudi Arabistan’ın 16,5 milyar, Mısır’ın 14,8 milyar, Birleşik Arap Emirlikleri’nin 13,7 milyar, İsviçre’nin 10,7 milyar, komşumuz İran’ın 10,3 milyar, Cezayir’in 8,9 milyar, Irak’ın 7,9 milyar, Norveç ve Ukrayna’nın 6,9’ar milyar dolar gıda ve tarım ithalatları var. Sadece bu ülkelerin gıda ve tarım ithalatları da 134,9 milyar doları buluyor.

Bunların dışında Türkiye’nin yakın çevresinde Kafkaslarda Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan, Orta Asya’da Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan, Avrupa’da Belarus, Moldova, Sırbistan, Bosna Hersek, Makedonya, Kosova, Karadağ, KKTC, Kuzey Afrika’da Tunus, Libya, Ortadoğu’da Ürdün, Lübnan, Suriye, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Umman, Yemen gibi ülkeler var. Uzakdoğu ülkeleri, Güney Asya, Afrika ülkeleri, ABD ve Amerika kıtası ülkeleri çabası… Sadece ABD bile 119,8 milyar dolarlık ithalatıyla dev bir pazar.” Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.