Tarihi yapılar terk mi ediliyor!

Tarihi Şanlıurfa mesken Evler onarılmayı bekliyor, Yıllardır restore ve bakım çalışması yapılmayan tarihi evleri harabe haline geldi.

Tarihi yapılar terk mi ediliyor!

Mustafa BayarTarihi evlerin çok fazla olduğu Kurtuluş ve Beykapısı Mahallesinde bazı tarihi yapıların kullanılmamasından dolayı tarihi mesken evler harabeye dönmeye başladı.

Asırlık evlerin birçoğu Kentin Kurtuluş, Beykapısı ve Cami Kebir Mahallerinde yer alıyor. Sahipleri tarafından kullanılmayan tarihi evler harabeye dönmeye başladı. Urfa'nın dar sokaklarında yer alan tarihi yapıların bazılarında onarım ve tadilat işlemleri yapılırken, bazıları ise başıboş kaderlerine terk edilmiş halde yer alıyor. Kullanılmayan tarihi yapılarının bazılarında ciddi şekilde hasarlar meydana gelmiş durumda, vatandaşların yoğun olarak kullandığı bazı sokaklarda tarihi yapılı evlerin duvar taşlarının sökülmesi vatandaşların hayatını tehlikeye atıyor.

Mahallede bulunan bu tür yapıların koruma altına alınmasını ve bu tür yıkık viran olan evlerin ise tadilat ve onarımlarının bir an önce yapılması gerektiğini belirten vatandaşlar, " Yetkililer buralara bir el atsın birçok yapıda oturulmuyor başıboş bırakıldı, daracık sokaklarıyla birlikte tarihi yapılar onarılıp turizme kazandırılsa Urfa'da kazanır” diye tepkilerini dile getirdiler.

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2016, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER