Tarihi Mekan Onarılmayı Bekliyor

Şanlıurfa Eyyübiye ilçesi Ulucanlar mahallesinde bulunan sit alanı içinde yer alan tarihi eski yapı 1969 yılından bu yana restore edilmeyi bekliyor.

Tarihi Mekan Onarılmayı Bekliyor
Eyyübiye ilçesine bağlı Ulucanlar mahallesinde bulunan ve daha önceleri Köy toplantıların olduğu sit alanı olarak kabul edilen tarihi eski ev restore edilmeyi bekliyor. Tarihi köy odası çocukların oyun yeri olarak kullanılıyor. Alınan bilgilere göre sit alanı edilmeden önce Ovada bulunan bölge halkına uzun yıllar hizmet veren Köy toplantıların ve önemli görüşmelerin görüşüldüğü köy kahvesi (mırra) ikram edildiği tarihi ev sit alanı olmasıyla birlikte yıkılmaya yüz tutuldu. Evde oluşan hasarlar nedeniyle Mahalle camisi ve taziye evin yakınlarında bulunan sit alanı büyük bir ölçüde vatandaşları etkilendiği belirtildi. Mahalle halkı Şanlıurfa büyük şehir belediyesi tarafından sit alanının olduğu tarihi evin restore edilmesini istiyor.
Mahallede eski ev ve hanların bulunduğunu da hatırlatan vatandaşlar, Mahalle bulunan han ve eski evlerin restore edilmesini istedi. Osmanlı dönemine hizmet etmiş bir köy olması sebebiyle köyde çok sayıda tarihi han bulunuyor. Tarihin korunması amacıyla, köydeki hanların restore edilmesini isteyen Vatandaşlar “Köyde bulunan hanların restore edilmesini istiyoruz. Burada bulunan tarihi hanlar, Türkiye’nin geçmişini yansıtıyor ve korunması lazım. Tarihi yapılarımızın ayakta durabilmesi için restorasyon şart. Şanlıurfa’nın diğer bölgelerindeki tarihi hanlar restore edilirken, köyümüzde bulunan tarihi yapı ve hanların da restore edilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER