14 Mayıs 2014 Çarşamba 00:00
“Tarihi Eserler Yok Oluyor”
banner23

Kent merkezi ve kırsal kesimlerde yer alan tarihi yapılara yeteri kadar bakım yapılmadığı için birçok tarihi yapının yıkılma noktasına geldiği belirtildi. Konuyla ilgili konuşan Sanat Tarihçisi Muharrem Çelik, “Göbeklitepe’den daha zengin tarihi eserlere sahip olan bir köyümüz elden gidiyor. Bunu defalarca yetkililere söylememize rağmen bir türlü oraya el atılmadı, bilim dünyası tarafından oradaki eserler tespit edilip yayınlanmasına rağmen yetkililer bu konuya ciddi anlamda el atmadı” dedi. 

Çelik Şanlıurfa’nın 10 kilometre güneybatısında yer alan Koçören köyündeki tarihi yapıların korumasız kaldığını belirterek, gerekli koruma çalışmalarının yapılmasını istedi. “Şuan ki hayvan pazarının olduğu noktada bulunan bu köydeki tarihi dokular neolitik dönemden günümüze dek her döneme ait zengin tarihi eserlerle donanımlıdır” diyen Çelik, “Roma, Bizans imparatorluklarına ait eserler, ilk şarap fabrikaları, gizli yeraltı geçişleri (dehlizler) ,Selçuklu dönemine ait taş süslemeleri, yine erken döneme ait sarnıçlar, kuyu ve kaya mağaraları örneklerinin fazlasıyla bulunduğu Koçören enfes bir tarih tadı taşıyor deyip En önemlisi de Akkoyunlular dönemine ait İslam mezarlığı ve bu dönemle re ait mezarların üzerindeki işaretler hepsi köyde mevcuttur. Seramik örnekler, plastik mimari öğelerinin fazlaca bulunduğu koçören köyünde kazı yapılmadığı halde bu kadar eseri görebilmekteyiz” dedi.

Çelik, daha önce de bu tür çalışmaların başlatılması için görüşlerin savunulduğunu ancak, bu fikirlerin amacına ulaşılmadığını belirten Çelik, “Bölgeyi çok iyi bilen ve buralarda bilimsel çalışma yapan Profesör Doktor Abdullah Ekinci, buranın bir an önce sit alanı kapsamına alınması konusunda görüşlerini her platformda dile getirmiştir. O da benim gibi amacına ulaşamadı. Yine oranın taş işçiliğinde çalışan doçent Doktor Cahit Kürkçüoğlu ve yine o bölgenin neolitik dönem eserleri üzerinde çalışan Doçent Doktor Bahattin Çelik buraları bilim dünyasına kazandırdılar. Ama bilim dünyasının ötesinde buraları koruma ve gelecek nesillere taşıma konusunda henüz kimse bir şey yapmadığını söyledi Fakıbaba başkanlığında yapılan, hayvan pazarının olduğu yerde bir kervansaray kalıntısı ve temelleri mevcuttu ve burası da bir günde maalesef yok edildi. Hatta aldığım duyumlara göre köylü ahır temellerini kazarken mozaik panolarına rast gelip oraları kazmayla kırarak dağıtıldı” dedi. Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü; “şuanda harıl harıl gecekonduların yapım yarışına girildiği bu köyde kaya mağaralarını kepçelerle doldurup üstüne betonlama gecekonduları inşa edilmekte. Su hayratı olarak bilinen yerin ise köylünün birinin tuvalet ambarı olarak kullanılması kadar acı bir durum olamaz deyip şu açıklamalarda bulundu. Bu köyde çoğu kez de gizliden defineler aranmış aranan defineler esnasında birçok çanak çömlek yer altından çıkmış bunlarda bilinçsizce kırılıp atılmıştır. Kimi zaman değişik eserlere de ulaştığının zaman zaman duyumlarını almıştır. Bölgeyi çok iyi bilen Muharrem Çelik ortaya koyduğu iddiaların dışında Osmanlı dönemine ait birçok eser de bu köyde görülüyor dedi. Ancak günümüzde köylü eski yapıları yok edip yerine yeni yapılar inşa etmekte bunun sebebi de hayvan pazarının buraya gelmesinin buranın maddiyatını artırmış olmasıdır. Dibekler, kemerler, sütunlar da artık yok olmakta.”

Çelik, yetkililerin bir an önce harekete geçerek, gerekli işlemleri başlatmasını isteyerek, alınması gereken tedbirlide şöyle sıraladı; acilen durum tespit raporu oluşturup bölgeyi sit alanı ilan edip özellikle Akkoyunlulara ait olduğu tespit edilen bu mezarlığın koruma altına alınarak insanlığın hizmetine sunmalıyız. Bir an önce kaya su hayratı eski konumuna getirilerek temizlenmeli evlerin üzerine inşa edilen mağaraları yeniden gün ışığına çıkarılmalı, köyün kuzeyinde bulunan Roma mezarı ve kaya yerleşim mağaralarının Bizans imparatorluğuna ait olan ilk kaya şarap fabrikalarının etrafları örülmeli, bu köyden çeşitli üniversiteler tarafından kazı yapılması teklifleri sunulmalı köyün belgeseli çekilmeli fotoğrafları çekilip kitaplaştırılmalı, her şeyden önce burası bir tarih köyü olarak bakanlık tarafından tescil edilmeli mevcut köyü yeşillendirilip çeşitli tesisler kurulmalı ve burayı gelecek nesillere aktarılacak şekilde muhafaza altına alınmalı hayvan pazarı bir an önce buradan kaldırılmalı. Buraya tarih arkeoloji doğa inceleme bilimsel turların düzenlenmesine öncülük yapılmalıdır. 

Çelik, bu anlamda yetkilileri göreve çağırdığını sözlerine ekledi. Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.