16 Nisan 2014 Çarşamba 00:00
Tanal, Harekete Geçti

CHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Şanlıurfalı Av. Mahmut Tanal, Youtube’a erişimin engellenmesinin kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 27.03.2014 tarih ve 2014/1051 sayılı yazısı ile; “Siyasal ve askeri casusluk ile gizli kalması gereken bilgileri açıklama suçu ile ilgili olarak yapılan soruşturma kapsamında, devlet üst düzey sivil ve askeri yöneticilerin arasında; devletin güvenliği, iç ve dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken konuşmaların kayda alınarak internet ortamında yayınlandığına ilişkin deliller bulunduğundan bu bilgilerin internet ortamında yayınlanmasının ve bu şekilde suçun işlenmesinin devamının durdurulması bakımından YouTube sitesinde yazıda belirtilen linklere ve aynı nitelikteki diğer linklere erişimin engellenmesi, yazıda belirtilen içeriklerin erişime engellenmesinin ilgili internet sitesine bildirimine rağmen, ilgili internet sitesi tarafından gereğinin yerine getirilmemesi durumunda IP ve alan adında YouTube sitesindeki tüm yayına erişimin engellenmesi, bu içerikler ve aynı nitelikteki diğer içerikler tamamen kaldırılıncaya kadar erişime engelin devam edilmesine karar vermiştir” ifadesi üzerine kapanan Youtube için Tanal harekete geçti.

Tanal, yaptığı kişisel başvuruda, Anayasa'nın 13. maddesine göre, temel hak ve hürriyetlerin, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasa’nın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabileceğini, Anayasa'nın 22. maddesinin birinci fıkrası uyarınca, herkesin haberleşme hürriyetine sahip olduğunu, Anayasa'nın 26. maddesinin birinci fıkrası uyarınca, herkesin, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahip olduğu ve bu hürriyetlerin resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsadığını, Anayasa'nın 22. maddesinde koruma altına alınan haberleşme hürriyetinin, Anayasa'nın 13. maddesindeki koşullara uygun olarak, Anayasa'nın 22. maddesinin 2. fıkrasında belirtilen sebeplerle sınırlandırılabileceğini, Anayasa'nın 13. maddesine göre temel hak ve özgürlüklere yönelik sınırlamaların ancak kanunla yapılabileceği ve kanunun, demokratik toplum düzeninin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamayacağı gibi hak ve özgürlüklerin özlerine de dokunamayacağını belirtti.

Tanal, öte yandan “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi madde 10'a göre; herkes görüşlerini açıklama ve anlatım özgürlüğüne sahiptir. Sözleşme bu hükümle ifade özgürlüğünü korumaya almakta, bir başka deyişle ifade özgürlüğüne saygı emredilmek suretiyle birey hak sahibi kılınmaktadır. Anayasa madde 90'a göre; usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası anlaşmalar kanun hükmündedir. Bu neden söz konusu yasaklama Anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve laik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10. maddesine aykırı teşkil etmektedir” ifadelerine yer verdi. Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.