04 Haziran 2014 Çarşamba 00:00
Tanal, Elektrik ve su sorunlarını gündeme getirdi

 Tanal, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Atatürk Barajı'na sınır olan il ve ilçelerden, gerek Şanlıurfa ilinin Hilvan ilçesi, Adıyaman ilinin Kâhta ilçesi, Siverek, Bozova ilçesi, bu ilçelerin ve illerin pis, atık suları arıtılmadan, olduğu gibi Atatürk Barajı'na verilmekte ve Atatürk Barajı da… O bölgede bulunan arazilerin çoğu sulu üretim yapmakta, dolayısıyla, o suya bulaşan mikrop ürüne, üründen vatandaşa hakikaten bulaşıcı hastalıklar geçmekte, bu anlamda benim Bakanlığınızdan istirhamım, pis, atık suları arıtılmadan ham vaziyetiyle Atatürk Barajı'na verilmesi… Hem Türk Ceza Kanunu 184'üncü madde anlamında belediye başkanlıkları suç işliyor hem de bu konuda Bakanlığınızı göreve davet ediyorum” dedi.

Şanlıurfa'nın geçmişte GAP’ın başkenti olduğunu söyleyen Tanal, günümüzde en çok veren il olduğunu söyleyerek, “Şanlıurfa, GAP'ın başkentiydi geçmişte, şu anda GAP'ın başkenti değil, mevsimlik işçilerin başkenti. Aşağı yukarı okullar kapanmadan iki ay önce oradaki öğrencilerin çoğu veliler tarafından alınıp tarım işçisi olarak Urfa dışına götürülmekte, Malatya'ya götürülmekte, Yozgat'a götürülmekte, Ordu'ya götürülmekte, Ankara'nın Polatlı'sına, Haymana'sına getirilmekte, bu anlamda bu öğrencilerimiz hakikaten mağdur. Mümkün olduğuncaya kadar hem velilerin hem de öğrencilerin bu mağduriyetlerinin giderilmesini sizden istirham ediyorum” şeklinde konuştu.

Elektrikle ilgili de sorunları gündeme taşıyan Tanal, “32 bin, yani 32 ton pamuk üretimi yapıyor vatandaş, gelen para cezası 13.180 TL; 32 bin… Pamuğu sattığınız zaman zaten bu 32 bin tonun toplam bedeli aşağı yukarı 12 bin lira paraya tekabül etmekte, bunun gübresini, sulamasını, ilaçlamasını, işçiliğini hesaba kattığınız zaman hakikaten mağdur durumda. Bir başka örnek, yine, aynı şekilde, 126 bin ve 170 bin pamuk ekim alanı var, buna da gelen ceza 60.992 TL. Bunların birer fotokopilerini ben konuşmamdan sonra size ibraz edeceğim. Şimdi, bu cezalar nereden geliyor? Karşımda hukukçu arkadaşlarım var; evet, sizin mesleki alanınız olmayabilir, ona ben saygı duyarım. Yani netice itibarıyla, eğer burada elektrik şirketleri… Siz bu ihaleyi yaptığınız zaman özelleştirmeyle ilgili, o şartnamenin içerisinde "Biz bir Bakanlar Kurulu kararı alacağız, devletin vatandaşa vereceği destekleme primini biz kaynaktan keseceğiz." böyle bir güvence verilmiş olsaydı belki özelleştirmeyle ilgili DEDAŞ'ın oradaki elektrik idaresi… Daha yüksek bir rakamla üçüncü şahıslar da ihaleye katılabilirdi, kamunun kasasına daha yüksek bir rakam girebilirdi ama bu, şartnamede gösterilmediği için daha ucuza satıldı ve sizin de imzanızın bulunduğu 9 Mart 2014 tarihli 28936 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı uyarınca, efendim… Elektrik parasını kim ödememişse vatandaşa verilecek olan bu destekleme prim ücretlerinin ödenmemesi hususunda bir Bakanlar Kurulu kararı aldınız, gayet rahat. İcra ve İflâs Kanunu'nda açık hüküm var bu tür desteklemelerle ilgili, "Vatandaşın borcundan dolayı haczedilemez." deniliyor. Şimdi, haczedilemez ilkesini bertaraf etmek için siz böyle bir Bakanlar Kurulu kararı aldınız. Bu Bakanlar Kurulu kararı hakikaten, tüm Urfalıları, Mardinlileri, Gazianteplileri, Siirtlilerin hepsini o bölgede mağdur ediyor. Benim sizden istirhamım, kimse size "Parasını almayın." demiyor, bu bir kamu hizmetidir. Buralarda olay şu: Susuz olan arazileri sulu göstermişler. Sulu arazinin primi yüksek, susuzun düşük. Bunu yapan sizin memurlarınızla birlikte iş ve eylem birliği içerisine girmişler. Gelin, bir tespit yapalım, orada sizin sulu gösterdiğiniz arazilerin çoğu susuz. Bunun içerisinde, sizin ağa olan milletvekilleriniz varsa onların da arazileri bunun içerisine dâhildir. Bu kadar iddialı konuşuyorum. Yani burada hakikaten devlet de mağdur, vatandaş da mağdur” diyerek, sorunların çözülmesini istedi. Haber Merkezi 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.