ŞUTSO Başkan Vekili Akkaya oldu

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin’in tutuklanmasının ardından Başkan vekili bugün seçildi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan operasyon ile gözaltına alınan Sabri Ertekin tutuklanarak ceza evine gönderildi. Ertekin’in tutuklanmasının ardından başkan vekilliğine getirilecek isim belli oldu. ŞUTSO’ da Sabri Ertekin’in yerine Başkan Vekili olarak Halil Akkaya getirildi. 

ŞUTSO toplantı salonunda gerçekleşen basın toplantısında göreve Başkan Vekili olarak geldiğini açıklayan Halil Akkaya, şunları söyledi.

 Akkaya; “Söze ŞUTSO' nun kurumsal yapısını tamamlamış ve ilimizin en önemli STK'si olduğunu belirterek başlamak istiyorum. İki hafta önce kamuoyuna yansımış olan bir soruşturma kapsamında Başkanımız E. Sabri Ertekin gözaltına alınmış ardından da tutuklanmıştı. Bu olayın akabinde ŞUTSO' da Yönetimin olmadığı ve Oda Yönetiminde bir boşluk olduğu kamuoyunda dillendirildi. ŞUTSO Yönetim Kurulu olarak böyle bir durumun olmadığını açıklamak ve kamuoyunu aydınlatmak üzere bir basın açıklamasını yapma kararı aldık.

Ticaret ve Sanayi Odaları Tüzel Kişiliğe sahip Kamu Kurumu Niteliğinde Sivil Toplum Kuruluşlarıdır. Ne şekilde idare olunacağı, Yönetim Kurulunun ve Meclis Üyelerinin Görevleri 5174 Sayılı Odalar ve Borsalar Kanunu ve ilgili Yönetmelikler ile düzenlenmiştir. Odanın hukuki temsilcisi Yönetim Kurulu Başkanıdır. Başkanın olmadığı zamanlarda ise Yönetim Kurulu Başkan Vekili temsil eder. İlgili Kanun gereği olarak bu görevi şahsım Halil Akkaya olarak üstlenmekteyim. Başta da ifade ettiğimiz gibi ŞUTSO kurumsal bir kuruluştur ve kurumun işleyişinde herhangi bir olumsuz durum yoktur. Bu süre zarfında çalışmalarımızda asla bir aksama olmayacağının da altını özellikle çizmek istiyorum.

Yönetim Kurulu olarak ilimizin ekonomik gelişmesine katkı sağlayacak olan proje ve faaliyetleri Başkanımız E. Sabri Ertekin'i aratmayacak şekilde daha hassas, daha özverili ve daha kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. Özellikle Başkanımız E. Sabri Ertekin'in üzerinde durduğu ve biran önce ilimize kazandırmak istediği Fuar Alanı'nın mimari projelendirme çalışmaları bitmek üzere, inşallah en kısa sürede temelini atacağız.

 Geçtiğimiz günlerde yaşanan, başkanımızın tutuklanma olayı tamamen emniyet teşkilatımızın tasarrufunda, hakim ve savcılarımızın takdirindedir. Konuyla hukuki' süreç devam etmektedir. Hukukun temel ilkelerine göre suçluluğu mahkeme tarafından kanıtlanmamış herkesin suçsuz olduğu hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir. Başkanımızın da yargı süreci devam etmektedir. Suçlu olup olmadığı bu surecin sonunda ortaya çıkacaktır.

Başkanımız E. Sabri Ertekin 8500 üyesi ile Şanlıurfa'nın en büyük Meslek Kuruluşu olan Odamızın seçilmiş Başkanıdır. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketleriyle yaklaşık 400 kişiyi istihdam eden önemli bir işadamıdır. Gerek yatırımlarıyla ve gerekse ŞUTSO' da ki görevi dolayısıyla ilimize ciddi katkıları olmuştur. İlimize bu denli katkıları olan başkanımızın tutuksuz yargılanmasını beklerdik. Ayrıca yargılamanın tutuksuz olması yanlış anlamaları önleyecek ve yaşanan mağduriyetin önüne de geçmiş olacaktı. Ancak Başta da söylediğimiz gibi bu durum tamamen hâkim ve savcıların takdirindedir. Biz Yönetim Kurulu Üyeleri olarak Başkanımızın en kısa sürede aklanarak görevinin başına dönmesini bekliyor ve temenni ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2016, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER