26 Nisan 2013 Cuma 00:00
 Suriyeliler Uluslararası Af Örgütünün Gündeminde

 

 

Akçakale’de sınır dışı edilen Suriyeliler Uluslararası Af Örgütünün Gündeminde

Uluslararası Af Örgütü Suriyeli mültecileri barındıran ülkelerin mültecilerin güvenliğini sağlamasını istedi. Geçtiğimiz günlerde Akçakale’de yaşananlar ve ardından bazı Suriyelilerin sınır dışı edinmelerine değinerek mültecilerin hiçbir şekilde geri gönderilmemeleri gerektiğini açıkladı.

 

"SINIR DIŞI EDİLEMEZLER"

 

Mart ayında Akçakale Süleymanşah mülteci kampında yangın çıkmış ve yangında küçük bir kız çocuğu hayatını kaybetmişti. Olayın ardından Süleymanşah mülteci kampında olaylar çıkmış ve saatlerce devam etmişti. gazetecilerin de darp edildiği olaylar yatıştırıldıktan bir kaç gün sonra Suriyelilerden 600 Suriyeli mülteci sınır dışı edildi. Uluslararası Af Örgütü bu konuda yaptığı açıklamada, Yetkililerden Suriyeli mültecilerin ve sığınmacıların hiçbirinin, hiçbir yerde ve hiçbir şekilde zorla ülkesine gönderilmemesini güvence altına alması istendi.

 

Uluslararası Af Örgütü başta Türkiye’de bulunanlar olmak üzere Suriyeli mültecilerin durumuna dikkat çekti, Suriyeli mültecileri barındıran ülkelere mültecilerin güvenliğini sağlaması için çağrıda bulundu.Uluslararası Af Örgütü Suriyeliler için yaptığı çağrıda şu ifadelere yer verdi; “Özellikle Suriye’ye komşu ülkeler, zulüm ve insan hakları ihlallerinden kaçan mültecilerin kendi topraklarına girişini ve zorla Suriye’ye gönderilmemesini güvence altına almalı. Aynı şekilde Suriyeli mültecilerin sığındığı ülkeler, mültecilerin sığınma, beslenme, sağlık ve eğitim gibi temel hizmetlere erişimini de güvence altına almalı. Örgüt Suriyeli mültecilerin evlerine dönene kadar, yeterli bir şekilde korunduğu ve yardıma erişimlerinin sağlandığını güvence almak için daha artık fazla çaba gösterilmesi gerekiyor. Türkiye yetkilileri kampların dışında yaşayan Suriyeli mültecileri korumak için uluslararası toplumla işbirliği içinde acil adımlar atmalıdır.

Uluslararası Af Örgütü,  son dönemde Türkiye’de kurulan mülteci kamplarının belirgin bir şekilde Suriye sınırından uzak olmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. Uluslararası Af Örgütü kampların uluslararası standartlara uygun olması yönünde de çağrıda bulundu. Çağrıda, “Mülteci kamplarının hâlihazırda uluslararası standartlarla uyumlu olması için, mültecilerin geldiği ülkelerle olan sınırdan -en az 50 kilometre- makul bir uzaklığa inşa edilmesi gerekmektedir" denildi.

 

Kamp dışında yaşayan mültecilerin kayıt altına alınması girişimlerine dair olumlu atıflarda bulunan Uluslararası Af Örgütü’nün açıklamasında, "kayıt sistemi Suriyeli mültecilerin yaşadığı bütün bölgeleri kapsayacak şekilde genişletilmeli. Türkiye hükümeti, Suriye sınırındaki 11 bölgeye dair bir genelge yayımlayarak sağlık hizmetlerine erişim konusunda Suriyeli mültecilerin ihtiyaçlarının ücretsiz karşılanacağını dile getirdi. Suriyeli mültecilerin erişimine açılan bakımın açıklığa kavuşturulmalı. Hareket, genelgenin, uygulamanın çapı konusunda yerel yetkililere karar yetkisi verdiğini gözlemlemektedir. Genelgenin farklı bölgelerde belirgin farklılıklarla uygulanıyor olması kaygı verici" noktalarına dikkat çekildi. 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.