Suriyeli Öğretmenlerin Buruk Sevinci

kentlerde yaşamlarını sürdüren Suriyeli öğretmenler, kendi öğrencilerine eğitim vermenin mutluluğunu yaşıyor    Öğretmen Ceddu: "Tek sevincimiz Türkiye'de bize sağlanan imkanlarla elimizden geldiği kadar Suriyeli öğrencilerimize hakları olan eğitimi verm

Suriyeli Öğretmenlerin Buruk Sevinci
kentlerde yaşamlarını sürdüren Suriyeli öğretmenler, kendi öğrencilerine eğitim vermenin mutluluğunu yaşıyor

   Öğretmen Ceddu: "Tek sevincimiz Türkiye'de bize sağlanan imkanlarla elimizden geldiği kadar Suriyeli öğrencilerimize hakları olan eğitimi vermemizdir"

Türkiye'deki kamplarda görev yapan Suriyeli öğretmenler, "24 Kasım Öğretmenler Günü"nde sevinç ve hüznü bir arada yaşadı. 

Ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli öğretmenler, yaklaşık 3 yıldır yaşamlarını sürdürdükleri kamplarda kendi öğrencilerine eğitim veriyor.

Akçakale ilçesindeki Süleyman Şah Konaklama Tesislerinde bilgisayar öğretmeni olarak görev yapan Halil el Ceddu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaş nedeniyle Türkiye'ye kaçmak zorunda kaldığını, okulundan ve öğrencilerinden ayrı kalmanın üzüntüsünü yaşadığını belirtti. 

Kampta kendilerine sağlanan imkanlar sayesinde Suriyeli öğrencilere eğitim verdiğini anlatan Ceddu, Türkiye'de 24 Kasım'ın öğretmen günü olarak kutlanmasından dolayı da ayrıca mutlu olduğunu dile getirdi.

Eğitimin önemine değinen Ceddu, "Tek sevincimiz bize sağlanan imkanlarla elimizden geldiği kadar Suriyeli öğrencilerimize hakları olan eğitimi vermemizdir" dedi.

Matematik öğretmeni Kusay Bedevi ise tüm Suriyeli eğitimciler adına Türkiye'deki meslektaşlarının gününü kutladığını ifade etti. 

Ülkelerinden uzakta oldukları için kimi zaman burukluk yaşadıklarını anlatan Bedevi, Türkiye'nin desteği sayesinde üzüntülerini unuttuklarını söyledi. 

Suriyeli çocukların Türkiye sayesinde eğitimlerine devam ettiğine işaret eden Bedevi, sözlerini şöyle tamamladı:

"Tek isteğim Suriye'nin özgürlüğüne kavuşması ve mesleğime ülkemde devam edebilmek. Suriye'de yaşayan öğrencilerin eğitim haklarının elinden alınmasından dolayı üzüntü yaşıyoruz. Ancak Türkiye'de bize tanınan imkanlarla öğrencilerimize eğitim verebiliyoruz. İnşallah gelecek yıl özgür bir Suriye'de eğitim vereceğimize inanıyorum."(AA)


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER