21 Şubat 2013 Perşembe 00:00
Suriyeli Alimler Toplandı

Gaziantep’te, sığınmacı olarak yaşayan Suriyeli meslek gruplarını bir araya getirerek periyodik toplantılar yapan Bülbülzade Vakfı, Suriyeli Alimler ile İstişare toplantısı gerçekleştirdi. 
Bülbülzade Vakfı binasından düzenlenen istişare toplantısına, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Suriye Gençliği Yardım Derneği Başkanı Osman Süleyman, Suriyeli Alimler, Suriyeli Komutanlar, Müftü, imam ve din adamlarından oluşan 70 kişilik heyet, katıldı. Suriyeli muhaliflerin birleşmesi ve ortak hareket etmeleri için görüş alışverişinde bulunan toplantıda ortak bir metne imza atıldı. Oluşturulan metnin Türkçe’sini Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Arapça’sını da Suriye Gençliği Yardımlaşma Derneği Başkanı Osmanhan Süleyman okudu. Alınan kararlarda, devam eden sürecin İslam dünyası ve Ortadoğu’da yüz yıldır süren haksızlığa karşı bir başkaldırı, zulmü ve katliamı def etme mücadelesi olduğu vurgulandı. Alınan kararlardaki metni okuyan Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, ’’Bize destek veren dahili ve harici her oluşum, kabulümüzdür, düşmanımız değildir. Bu savaş asla iki kardeş mezhebin birbiriyle savaşı değildir. Bu savaş bizi katleden zalimlerle yapılan savaştır. Bu savaş iki farklı kavmin de birbiriyle savaşı değil, Hakkı yok etmek isteyenlerle Hakkın taraftarları arasındaki savaştır. Mücadelemize destek verenlerin hata ve yanlışlarını af ve hoşgörüyle karşılayıp, dikkatlerimizin dağılmasına, enerjimizin zayi olmasına yol açacak bir husumete girmemeliyiz. Mücadelemizin şekil ve yöntemini Alemlerin Rabbi ve O’nun elçisi belirler. Dolayısıyla taşkınlık, yağmalama, zulüm, gasp, çocuk ve kadınların, yaşlı ve savaşmayan kimselerin katledilmesi gibi haddi aşan uygulamalardan kaçınılacak. Bu konuda savaşan kardeşlerimiz aydınlatılıp nasihat verilecektir. Allah bizi kardeş kıldı, kardeşlerin birbirine karşı hukukları diri tutulmalıdır. Selam ve barışın tüm İslam alemine yeniden adalet, merhamet, bereket getirmesi ve Suriye’nin selam yurdu olması için hep beraber gayret etmeliyiz. Ortadoğu’daki ve özelde Suriye’deki bu cihada destek vermeyen her Müslüman şer’an sorumludur. Allah nurunu tamamlayacaktır, kafirler istemese bile’’ dedi.
Suriye Gençliği Yardım Derneği Başkanı Osman Süleyman ise, “Tabi şuanda Bülbülzade Vakfı buradaki Suriyeli alimleri topladı ve bir istişare toplantısı düzenlendi. Onların adına düzenlenen beyanları de okuduk. Allah şükür zorda olsa alimleri bir araya getirmeyi başardık. Bu organizasyonu yapmak için çok çaba sarf ettik ve sonunda oldu. Halep tarafından ile Şanlıurfa tarafında düşen Suriyeli yaklaşık 70 alimi topladık. Bugün sabah saat 10.00’dan beri bir çalışma yaptık. Şuana kadar çalışmalarımız devam ediyor. Çok şükür bütün alimlerimizin hepsi tek bir görüş içerisindeler. İnşallah buda birliklerini, bir olduklarının devamını getirir. Ben özellikle toplantıyı düzenleyen Bülbülzade Vakfı’na ve Anadolu Plotformu’na sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.
Mücadelenin güçlü devam etmesi, savaş sonrası için bu tür toplantıların belli aralıklarla yapılmasının kararlaştırıldığı toplantıda, bu toplantıların iyi değerlendirilmesi gerektiği belirtildi. Görüşmelerin ardından Suriyeli din adamlarının, ülkelerine döneceği kaydedildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.