Suriye’de savaş çıktı, faturasını biz ödüyoruz

Şanlıurfa 12 eylül caddesinde bulunun esnaf kıraathanesindeki inşaat boyacıları dertli, boyacı esnafı” inşaatlarda sigortasız çalıştırılıyoruz, vergi dairesi denetim yapmıyor, hayatımız sudan ucuz birde Suriyeli işçiler piyasaya çıktı 20 lira yevmiyeyle ç

Suriye’de savaş çıktı, faturasını biz ödüyoruz

Şanlıurfa 12 eylül caddesinde bulunun esnaf kıraathanesindeki inşaat boyacıları dertli, boyacı esnafı” inşaatlarda sigortasız çalıştırılıyoruz, vergi dairesi denetim yapmıyor, hayatımız sudan ucuz birde Suriyeli işçiler piyasaya çıktı 20 lira yevmiyeyle çalışmaya başlayınca işsizlik kervanına bizde katıldık”

Şanlıurfa 12 Eylül caddesinde bulunun Boyacılar esnaf kıraathanesinde işsizlik diz boyu oldu, Suriye2dki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan mültecilerin ucuz iş gücüyle çalışmaları Şanlıurfa İnşaat boyacıları işsiz bıraktı.

Konuyla ilgili olarak İnşaat boyacıları derneği başkanı Mahmut Çiftçi, İnşaatlarda sigortasız işçi çalıştırıldıklarını maliye yeterince  denetim yapmadığını  birde Ucuz Suriyeli işçiler piyasada çoğaldığını Şanlıurfa’daki esnaf işsiz olduğunu belirten Çiftçi” Bizim esas konumuz arkadaşlar arasında birlik beraberlik olmayışı yakınıyorum eğer bir araya gelsin bütün sorunları çözeriz 1973 beri derneğimiz faaliyette 350 üyemiz var  ama esnaf arkadaşlar arasında birlik beraberlik yok.

İnşaatlarda çalışan arkadaşlarımızın inşaat firmaları tarafından sigortaları yapılmıyor  inşaatlarda çalışan birkaç kişinin sigortası göstermelik olarak yapılıyor çoğu arkadaşımızın ise sigortası yapılmıyor. Buda denetimsizlikten kaynaklanıyor, maliye inşaatlarda yeterince denetim yapamıyor denetim yapsa bile araya hatırı kişiler koyulup olay kapanıyor. 

Bir ikinci hususta Suriye’de çıkan içi savaştan dolayı Şanlıurfa’ya gelen mültecilerin burada ucuz işçilik yapmasıdır. Ucuz işçilikte kalite düşüyor bu hepimizi etkiliyor bütün boyacıların ismi kötü oluyor, bunun için işverenlerin iş verirken çok titiz olmaları lazım ustayı secici olmaları lazım ustanın ustalık belgesini sorması gerek , eş verenlerin en büyük hatası ucuz işçi çalıştırmak ve ustalık belgesini sormamaktır. İşvren ucuz olsun iş ne olursa olsun diyor kaliteye bakmıyor maliyetinin ucuzluğuna bakıyor buda inşaatlarda ne kadar kalitesizi iş yapıldığı gösteriyor.

Bizim sıkıntımız 350 üyemizle beraber gelip toplanamıyoruz aidat sorunlarımız vardır arkadaşlarımız aidatlarını sağlam öderlerse çözülmeyecek bir sorun yoktur. Avukatlarımızın aracılığıyla sigorta haklarının arayabiliriz , şuanda piyasada ustalık belgesi olmayan yüzlerce kişi çalışmaktadır.bizde ustalık belgesi olan bir ustanın yevmiyesi 70 liradır. Suriyeli arkadaşların çalıştığı bölgede 20-30 lira arasında çalışıyor, tabi 30 liralık adamın yapacağı işin nasıl olduğu bellidir. Hayat şartlarının ağır ülkede yaşıyoruz 70 lira bile az geldiği yerde Suriyelilerin 20-30 çalışması çok düşündürücüdür.

Yetkilerden sadece inşaatlarda çalışan işçilerin haklarının korunması ve denetimin yapılmasını istiyoruz inşaatlarda çalışan işçilerin yüzde 95’i sigortasız çalışmaktadır” dedi.

“Ustalık belgesi aldım ama kahve köşelerinde işsiz oturuyorum”

Boya İnşaat Ustası Müslüm Doğan” Daha önce gelen yetkililer bu kon üzerinde durular boyacılara sertifika verdiler ama şuan ki yetkililer bu konu ile ilgili bir çalışma yapmadılar, biz belgeyi almak için haftalarca aylarca kursa gittik bu belge cebimizde duruyor ama kahve köşelerinde işsiz oturup iş bekliyoruz Suriye savaşında bize sayısal piyango oldu Suriye’den gelip 20-25 liraya iş yapıyorlar  benim ustan benim arkadaşım boş oturuyor ilgilerinden gerekenin yapılmasını istiyoruz” dedi.

“İnşaatta çalışanlar yeşil kart sahibi buda devleti yük oluyor”

İnşaat boyacısı Mizbah Akyılmaz” Suriyelilerin ucuz çalışması bizi işsiz bırakıyor birde inşaatlarda çalışırken iş veren sigortamızı 2-3 gün gösterip sonra çıkımızı veriyor. Bütün inşaatta çalışanlar yeşil kart sahibidirler buda devlete bir yüktür getiriyor eğer Devlet sigorta konusunda önlem alırsa en azından devletin üstünden d bu yük kalkar bizde faydalanmış oluruz” dedi.(Mustafa Bayar)


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER