Suriye'den Geldi Göbeklitepe Resmini Çizdi

Suriye'nın Deyrizo kentinden savaştan kaçarak ailesiyle 5 yıl önce Türkiye'ye gelen 25 yaşındaki Merya Derviş Suriye'deki iç savaşta kalan eşinden boşanarak 3 çocuğu ve ailesi ile birlikte Şanlıurfa'ya yerleşti. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin açtığı resim kursunda Resim Hocası Remzi Kara'dan kurs alan Merya Derviş bir günde Göbeklitepe resmini çizdi.

Suriye'den Geldi Göbeklitepe Resmini Çizdi

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen ve Şanlıurfa'da yaşamlarını sürdüren kadınlar, savaşın acı izlerini sanatla silmeye çalışıyor. Belediyelerin açtığı resim, el sanatları, bilgisayar, kişisel bakım ve dil kurslarıyla birlikte kadınlara yönelik çok sayıda kurs bulunuyor. Kurslarda her yaş grubundan çok sayıda kadın eğitim görüp marifetlerini sergiliyor. Savaştan kaçan kadınlardan Merya Dervis ise Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin açtığı resim kursunda Resim Hocası Remzi Kara'dan kurs alarak bir günde Göbeklitepe resmini çizmeyi başardı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2019 Göbeklitepe yılı kültür ve sanat etkinliği kapsamında açılan resim sergisinde Merya Derviş'in yaptığı Göbeklitepe resmi de sergilendi.

Resim sergisinde konuşan Suriyeli Merya Derviş," Suriye'de savaş başlarken 3 çocuğum ve ailemle birlikte Türkiye'ye gelerek Şanlıurfa'ya yerleştik. Belediye'nin açtığı resim kursuna katıldım burada Remzi hocam'dan çok güzel resim yapmayı öğrendim. Küçükken resim yapmayı çok istiyordum ama orada imkan yoktu, burada imkan çok resim yapmayı çok seviyorum Göbeklitepe resmini bir günde yaptım, hedefim daha güzel projelerde resim çizmektir" diye konuştu.

Resim hocası Remzi Kara ise," Merya Derviş yaklaşık 4 yıldır benden kurs alıyor çok meraklı ve yetenekli bir ressam yağlı boya ve kara kalemde bir günde tablo çizebiliyor"dedi.

HABER: MUSTAFA BAYAR

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER