Sulama teknikleri değişti

Harran'a suyun gelmesiyle Ovanın topraklarından bereket fışkırıyor. Yıllarca susuz kalan verimli topraklar, berekete susamışçasına ürün veriyor. Tarla kenarlarında bulunan kanaletler ile sulama daha da kolaylaştı.

Sulama teknikleri değişti

Mustafa Bayar


Harran ovası, topraklarından yıllarca kazanamadığı parayı, sulamadan sonra kazanmaya başladı. Yıllarca suya hasret kalan ova suya kavuşmasıyla; tarla, bahçe ve sebze çeşitleri rekolte rekorlarını kırıyor.

Türkiye'nin en sıcak illerinden, Şanlıurfa'nın Akçakale ve Harran ilçelerinde sıcaklar 36 derecede adeta vatandaşı kavuruyor. Ancak kavurucu sıcaklardan en fazla etkilenenler ise sıcak güneşin altında pamuk sulaması yapan çalışanlar oluyor. Güneşin yakıcı ısısı ile birlikte toprağın ve suyun sıcaklığı birleşince, sulama yapanlar adeta bunalıyor. Çiftçiler kavurucu sıcaklara karşı kanaletlere şifon bağlayarak pamuk tarlalarını Güneşin altına kalmadan sulamaya başladı.

Daha önce gün boyu sulama yapmalarından dolayı zorlanan çiftçiler, ürünlerin yetişmesi için bu sıcaklara katlandıklarını söyledi.

Çiftçiler, "Artık eskisi gibi güneş'te kalmıyoruz tarla kenarında bulunan kanaletlere şifona bağlıyoruz şifonların bir ucunda tarlaya bırakıyoruz sulanan bölüm bittiğinden şifonu değiştirip kuru yere bırakıyoruz böylece fazla yorulmadan ve Güneş altında kalmadan tarlayı sulamış oluyoruz" dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2016, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER