ŞUBSEB 2017’nin ilk istişare toplantısını gerçekleştirdi

Şanlıurfa Bağımsız STK'lar Birliği, (ŞUBSEB) 2017 yılının ilk istişare toplantısını yoğun katılım ile gerçekleştirerek kentin sorunları hakkında bilgi alış verişinde bulunuldu.

Şanlıurfa Bağımsız STK'lar Birliği (ŞUBSEB) her ay gerçekleştirdiği rutin toplantılarına devam ediyor. 2017 yılının ilk istişare toplantısını gerçekleştiren ŞUBSEB’in bu haftaki konuğu AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri ve Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli oldu.
Yoğun katılımın olduğu istişare toplantısında ŞUBSEB Üyeleri, gerek esnaflarının gerek ise Şanlıurfa’nın öne çıkan sorunlarını AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri ve Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli ’ye aktarıp çözüm için bilgi alış verişinde bulundu.
Toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren ŞUBSEB Sözcüsü ve aynı zamanda Şanlıurfa Evren Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Mustafa Arslan, sözlerine davet sonucu kırmayıp toplantıya katılan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri ve Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli’ ye teşekkür ederek katılımcılara selamlama konuşması yaptı. Arslan; “ Şanlıurfa Bağımsız STK’lar Birliği (ŞUBSEB) kentin sorunlarını çözmek ve katı sağlamak amaçlı 30 STK’dan oluşan bir birleşimdir. Bu anlamda Şanlıurfa’nın sorunlarını bugünde istişare edip çözüm noktasında kıymetli misafirlere aktaracağız” dedi.
“KARAKÖPRÜ BÜYÜYEN VE GELİŞEN BİR İLÇE”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşecek olan Belediye Başkanları toplantısına katılmak için yola çıkmak zorunda kalan ve ilk konuşmayı yapan Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli; “ Gönül isterdi ki, toplantının sonuna kadar kalıp sizlerin vermiş olduğu bilgi ve istişare sonucu ortaya çıka sorunları Ankara’da dile getireyim. Çok değerli Milletvekilimiz Mehmet Ali Cevherinin öncülüğü ile Çevre Bakanlığından Karaköprü ilçemize araç talebinde bulunmuştuk. Bu araçların bir tanesi kabul edildi, o aracın teslimi ya da protokolü ile alakalı Külliyede yapılacak olan istişare ve bilgilendirme toplantısı için Ankara’da olacağız. Toplantıda biz Belediyeler olarak eksikliklerimizi, kendi şehrimizde, kendimizce ve STK’lar anlamında görülen eksiklikleri yine orda dile getirip, daha güzel bir Şanlıurfa için, daha güzel bir Güneydoğu için, daha güzel bir Türkiye için elimizden gelen ne varsa yapmaya çalışacağız. Ben şunu gördüm, İslam’da istişare sünnettir ve gerçekten artık Şanlıurfa’da STK’ların birlik ve beraberlik içerisinde bugün ki gibi toplanarak istişare edip, Şanlıurfa’mızın sorunlarını, Şanlıurfa’mızın yatırımlarını, Şanlıurfa’mızın problemlerini burada konuşarak hasbihal edip ortak bir noktaya getirip çözüm üretme anlamında bu birlik ve beraberliği oluşturan, burada bulunan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek Ankara’ya Belediye Başkanları toplantısına katılmak üzere ŞUBSEB toplantıdan ayrılmak zorunda kaldı.
DOĞRU BİR GELECEK KURMAK İSTİYORSAK, BU TOPLANTILAR ŞART
Ülkemiz için, memleketimiz için doğru bir gelecek kurmak istiyorsak, meşveret (sorma-danışma) ve şura kavramını bu meselede çok iyi işletmelerimiz gerektiğini söyleyen AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri; “ Allah kısmet ederse bir sonraki toplantımız daha genişletilmiş bir istişare toplantısı gerçekleştireceğiz, Birçok sorunumuz yerelde ve yerel yönetimlerle ilgili. Sorunların Ankara ayağını bizler zaten takip ediyoruz, diğer Milletvekillerimizde katılırsa toplantı çok faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Bundan önceki toplantıya katıldığımda sizlerden çok şey öğrendiğimi ifade edeyim. Sizlerden hem öğreniyoruz hem de bizlere enerji veriyorsunuz ve memleketin sorunlarına ilişkin bizleri duyarlı hale getiriyorsunuz. Dolayısıyla bir araya gelmek çok önemli, ben bunu önceki toplantıda da belirttim bu bir üst akıl. Burada konular istişare edilecektir, genelde burada memleket meseleleri dile getiriliyor. Ülkemiz için, memleketimiz için doğru bir gelecek kurmak istiyorsak, meşveret ve şura kavramını bu meselede çok iyi işletmelerimiz gerekiyor. 30 STK az değil, biraz önce şunu söyledim “ kendi adıma o kadar avantaj sağlıyorum ki, ben bu 30 STK’yı gezmeye kalksam bir hafta da bitiremem. Ama 30 STK bir arada olursa, ben sizin huzurunuza gelince dolayısıyla hem görüşmüş oluyoruz, hem hasret gidermiş oluyoruz, hem bir birimizi yakından tanıma şansı buluyoruz” Aynı zamanda akıl akıldan üstündür misali sizin bize önerileriniz çok önemli bizim için. Benim sizi tanımam, sizin beni tanımanız Urfa açısından çok önemli. Çünkü hepimiz burada Urfa adına buradayız ve toplandık. Hepimizin ortak bir derdi, ortak bir davası varsa ve de buda Urfa ise gerisi teferruattır. İçimizdeki bütün bireysel düşünceleri bırakacağız ve Urfa davası etrafında bir araya gelip istişareler yapacağız.  Belki Üniversiteden gelen bir gelenek olarak proje bazı çalışmak en çok hoşuma giden konudur. Bir şeyler oluyor mu? Evet, bir şeyler oluyor, olmuyor değil ama Urfa büyük. Düşünün ki 2 Milyonluk bir şehir, artı 500 Bin misafir kardeşimiz var ki ilerde birçoğu bizim vatandaşımız olacak, çifte vatandaş durumuna gelecekler” dedi.
“614 BİN 840 DIŞINDA 58 BİN SURİYELİ ÖĞRENCİ VAR”
Milli Eğitim Bakanlığının Bütçe Komisyonunda olan ve Şanlıurfa’daki Eğitim düzeyi ve bilgileri noktasında ŞUBSEB üyelerine kentteki Eğitim ve Suriyelilerin Eğitimi konusunda da bilgiler aktaran AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri; “ 614 Bin 840 öğrencimiz var, yaş ortalaması 19. Yüz Bin öğrencimiz taşımalı eğitimle geliyor ve 614 Bin 840 dışında 58 bin Suriyeli öğrenci var. Bunun dışında daha 80 bin öğrencinin de eğitim beklediğini” söyledi.
“ONLARIN MÜFREDATINDA OSMANLIYA KÜFÜR EDİLİYOR”
İç savaştan kaçarak Şanlıurfa’ya sığınan sığınmacıların ülkelerindeki Eğitim müfredatında Osmanlıya küfür edildiğini ve işgalci olarak tanımlandığından dolayı konuya el atarak Türkçe dersi başlatıldığının da altını çizen Milletvekili Cevheri; “Bugüne kadar kendi müfredatlarına göre eğitim veriyorduk ama son 1 yıldır özellikle ve özellikle ben üzerinde çok durdum eğitimci olmam hesabıyla. Onların müfredatında Osmanlıya küfür ediliyor, Osmanlı sömürgeci ve işgalci kabul ediliyor. Düşünün biz dedik illa barış olur ve memleketlerine giderler diye dokunmadık ama ben bunu Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde ve Plan bütçelerde bunu çok dile getirdik ve hamt olsun bu yıl onların birinci sınıfları bizim okullara kayıt oldu. Ve nihayetinde böyle bir şey vardı, dedim Türkçe öğrensinler bunlar, eğer Türkçe öğrenirlerse zaten akrabayız birçoğuyla. Türkçe öğrenmeleriyle akrabalık bağlarımız daha da güçlenecek, kültürel bağlarımız gelişecek, tarih bilincimiz oluşacak, ticari bağlarımız gelişecek. Ben bunları çok anlattım Milli Eğitim Bakanlığında, Türkçe ders saati 15’e çıktı. Bu Urfa’nın bir projesi idi, bunu da siz değerli STK’ların bilmesinde fayda var” diyerek Şanlıurfa’nın bu konuda öncü olduğunu söyledi.
BİRÇOK BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ŞANLIURFA’YA GELDİ
AK Parti Şanlıurfa Milletvekillerinin ısrarcı ve emek vererek birçok kurum bölge müdürlüğünün Şanlıurfa’ya getirildiğini ve bazı kurumların bölge müdürlüklerinin de getirilme çalışmalarının devam ettiğini STK Başkanlarına aktaran AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri; “AK Parti Şanlıurfa Milletvekillerimizle beraber Şanlıurfa’da Ziraat Bankası Bölge Müdürlüğü kurulması için ciddi manada emek verdik ve oldu. TARSİM Bölge Müdürlüğü kurulması için bayağı emek verdik oda oldu. Tarım Kredi Kooperatif bölge müdürlüğü kurulması kuruldu onun tebligat yazısı devam ediyor. Buraya gelmeden bir gün önce Türkiye’de Gübre kullanan büyük 2. İliz ve yakın tarihte 1. İl olacağız ve Diyarbakır’a bağlıyız. Gübretaş Bölge Müdürlüğünün de Urfa’ya kurulması için dosyayı Genel Müdürü takdim ettim. Sayın Bakanımıza daha dosyayı vermemişim fırsatımız olmadı ama genel müdürlük ayağını bağladık ikna ettik. Niye? Urfa huzur şehri, Urfa istikrar şehri, Urfa güven şehri ve GAP’ın merkezi” olduğunu belirtti.
SULAMA BİLİR ARAZİNİN YÜZDE 50’Sİ ŞANLIURFA’DA
GAP’ın Başkenti Şanlıurfa’nın tarım arazilerine yönelik yapılan ve yapılması beklenen çalışmalar hakkında da bilgi aktaran Milletvekili Cevheri; “ Şuanda sevgili dostlarım, 1 Milyon 822 Bin hektar yani nedir bu? 18 Milyon 220 Bin dönüm ediyor GAP’ta sulanacak olan arazi, bunun 950 Bin hektarı yani 9 Milyon 500 dekar dönümü Urfa’da. Şuan da 488 Bin 160 dönüm hektar alan arazi sulanıyor, bunun 355 Bin 500’ü Urfa’da. Sulanan arazinin yüzde 70’i Urfa’da. Ama bizim hedefimiz bunu daha da genişletmek. Bir hesap yaptım, yılda 20 Bin hektar alanı sulamaya açarsak, 66 yılda ancak geri kalan araziler sulanacak. Muhakkak bunu ciddi mana da yılda en az 100-150 hektarı sulamaya açmamız lazım ki bitsin. Nüfus olarak şunu söyleyeyim Güneydoğu’nun en büyüğüyüz. Coğrafi alan olarak Güneydoğu’nun en büyük iliyiz” diyerek Şanlıurfa’nın başarı noktasını aktardı.
ŞUBSEB Toplantısı daha sonra, soru cevaplı devam etti.
 
 Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2017, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER