03 Kasım 2014 Pazartesi 00:00
Su için çalıştay yapıldı
banner23

Tarımsal sulamada da kullanılan suyun değerinin daha arttığı belirtilen çalıştayda suyun kullanımıyla ilgili bilgi verildi.

Yanlış kullanımlar su kıtlığı, sağlık sorunları, tarımsal yetersizlik ve tuzlanmanın da aralarında olduğu birçok sorunun ortaya çıkabileceği belirtildi. Japon İnsanlık ve Doğa İçin Araştırma Enstitüsü (RIHN) ile Harran, Adıyaman ve Çukurova Üniversitesi ortaklığıyla yürütülenSu Yönetimi Paydaşlar Çalıştayı’nda Çalıştay Başkanı Prof.Dr Mehmet Ali Çullu, Japonya  Kobe  Üniversitesinden Takanori Nagano, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Salih Aydemir, Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr İbrahim Halil Mutlu birer konuşma yaptı.

İki gün sürecek olan toplantıda  Japonya Kobe Üniversitesi, Japonya RIHN İNSTİTUTE, Japonya Graduate School of Fisheries  Science and Environmental Studies, Adıyaman Üniversitesi, Şuski Genel Müdürlüğü, TMMOB, DSİ 15.Bölge Müdürü, GAPTEYAM, Su Dernekleri, Meta research, Doğa Koruma Merkezi, Önder Çiftçi derneği, Koruklu, Yalınlı, Tahılalan, Haktanır, Cullap, Kurtuluş sulama birlikleri, Atatürk barajı sulama birliği, GAP  tarımsal araş.ve eğitim  merkezi, Halk sağlığı Müdürü gıda tarım ve hayvancılık il Md. Adıyaman DSİ, ziraat odasından temsilciler katıldı.

Su ve suyun kullanımı, önemi, bölgede tuzlulaşma, sulama birliklerin konuşulduğu açılış konuşmalarında çalıştay komitesi tarafından yapılan ortak açıklamada: Su sadece tarımda değil evde, sanayide, günlük yaşamımızın her aşamasında vaz geçilmez bir kaynaktır. Eksikliğinde gıda üretimi azalmakta, hijyen kaybolmakta, hastalıklar artmakta, ekonomi bozulmakta ve insan psikolojisi bile değişmektedir. Son yıllarda artan nüfusa bağlı olarak doğanın tahrip edilmesi ve sanayideki artış, küresel ısınmayı beraberinde getirmiş ve iklim dengelerinde kaymalar meydana gelmeye başlamıştır. İklimsel değişimler ve dönemsel kuraklıkların meydana geldiği yıllarda, tarımsal üretim etkilenmekte, ekonomi ve sosyal denge bozulmaktadır. Yapılan çalışmalar insanlığın yakın bir gelecekte su azalması nedeniyle birçok sorunla karşılaşacağını göstermektedir. Bu nedenle günümüzde suyun etkin kullanımı, yönetimi konusunda yapılacak farkındalık çalışmaları ve yönetmenlikler önem arz etmektedir.
Su, toplumun her bir ferdini ilgilendirdiği için, toplumun her kesiminin de alacağı sorumluluk önemlidir. İşte suyun etkin kullanımı, ileriye yönelik daha az sorunlarla karşılaşmak, gelecekte insanlık için daha sağlıklı ve yeterli su sağlamak için günümüzde yapılan çalışmaların önemi çok büyüktür. Bu amaçla Japonya İnsanlık ve Doğa İçin Araştırma Enstitüsü (RIHN) tarafından desteklenen ve 5 ülkede devam eden Harran, Çukurova ve Adıyaman Üniversiteleri tarafından yürütülen bu çalıştay ile su kullanımına yönelik çözümlerin üretilmesi hedeflendiği bildirildi.

Proje kapsamında yüzlerce toprak ve su analizleri yapılmış, Şanlıurfa, Adıyaman ve Adana’da sulama birlikleri ve çiftçilerle anketler gerçekleştirilerek toprak, su ve arazi kullanımına ait veriler elde edilmiştir. Sulama birlikleri ve su ile ilgili her sektörle görüşülmelere devam edilmektedir.

Çalıştay da tüm katılımcıların görüş ve önerileri sunması için ayrı oturumlar da yapıldı. Törende söz alan çiftçiler ve sulama birlikleri yetkilileri bu projeden dolayı Harran Üniversitesi’nde teşekkür ederek, eskiden bir dönüm alandan 400-450 kg pamuk alırken, bu yıl yapılan bu çalışmalarla 660-780 kg pamuk aldıklarını ve 50 dönüm, bir günde 540 ton su tasarrufu yaptıklarını ifade ettiler.

Tören sonunda Çalıştay komitesi tarafından gece sulaması yapan çiftçilere ve yurt dışından gelen proje ortaklarına plaket sunumu yapıldı. Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.