30 Kasım 2013 Cumartesi 00:00
Sosyal Medya Vazgeçilmezimiz Oldu
banner23

Son zamanlarda kullanımı had safhalara çıkan sosyal medya, toplum hayatında vazgeçilmez olurken, sosyal medyayı kullanma yaşı git gide düşüyor. Özellikle gençler arasında yaygınlaşan sosyal medya, takip edilmediği takdirde, çocukların kötü alışkanlıklara sürüklenmesine neden olabiliyor.

Yaş sınırının git gide düştüğü sosyal medya kullanımı, çocukların hayatını olumlu ve olumsuz yönde etkilerken, ailelerin çocuklarını bu konuda sürekli takip etmesi gerekiyor. Yaptığımız araştırmalara göre ailelerin bir kısmı çocuklarını sanal alemden takip ediyor ancak, büyük bir kısmı da çocuklarının hangi siteleri kullandığından haberi yok. Türkiye’de bugün 18 yaş altı 4,5 milyon kişinin bir sosyal medyada hesabı bulunuyor. Yapılan araştırmalarda ailelerin çocuklarını takip ettiklerini ancak, bu takibin yetersiz kaldığını söylüyor. Bilgisayar ve telefonlara konulan şifreler sayesinde ailelerinin kendilerini takip etmesini engelleyen çocuklar, sosyal medya üzerinden çeşitli kötü alışkanlıklar kazanabiliyorken, birçok çocuğun da sosyal medya sayesinde sosyalleştiği belirtiliyor.

“Çocuğumuzu takip ediyoruz”

Türkiye genelinde sosyal medyayı kullanan 18 yaş altı kişi sayısının 4,5 milyona ulaşmasında elbette Şanlıurfa’nın da büyük bir etkisi var. Şanlıurfalı ailelerin bir kısmı çocuklarını sosyal medya üzerinden takip ettiklerini ve çocuklarını, sosyal medyanın oluşturabileceği zararlı alışkanlıklardan koruduğunu söyledi. Çocuğunun girdiği internet sitelerini takip ettiğini ve çocuğunu sosyal medyadan takip ettiğini söyleyen Ahmet Demir, “çocuğum liseye gidiyor ve her genç gibi onun da sosyal medyada hesabı var. Son zamanlarda değişen düzenle birlikte çocukların hayatı da değişiyor ve çabuk kandırılabiliyor. Ben çocuğumu sosyal medya üzerinden takip ediyorum ve herkesin takip etmesini de tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Biz sosyal medyayı kullanamıyoruz”

Şanlıurfalı çocukların büyük bir kısmının sosyal medya üzerinde edindiği kötü alışkanlıkların en büyük sebebi de ailelerin internet ve sosyal medyadan habersiz olmasıdır. Şanlıurfa’da birçok veli, sosyal medya hesapları olmadığını ve sosyal medya kullanımı hakkında bilgi sahibi olmadığını söylüyor. İnternet ve sosyal medya kullanımından habersiz olan aileler, çocuklarını da takip edemediklerini söylüyor. Konuyla ilgili konuşan Serhat Altay, “benim sosyal medya hesabım yok ve nasıl kullanıldığı hakkında da bilgi sahibi değilim. Sosyal medyanın ne tür amaçlarla kullanıldığını da bilmiyorum. Ortaokula giden bir oğlum var ancak, kimlerle arkadaşlık yapıyor bilmiyorum ama sadece mahalledeki arkadaşlarını tanıyorum” şeklinde konuştu.

“Şifreleme sonucu, aileler çocuklarını takip edemiyor”

Sosyal medya ve internette ailelerinin kendilerini takip etmemesi için bilgisayar ve telefonlara şifre koyan kişi sayısının çok olduğunu söyleyen sosyal medya uzmanı Mustafa Bostancı, “internet ve sosyal medya artık öyle bir boyut kazandı ki; aileler, çocuklarını kontrol edemez hale geldi. Çocuklar, bilgisayar ve telefonlarına şifre koyarak, ailelerinin kendilerine ulaşmasını engelliyor. Genellikle kötü alışkanlıklara bulaşmış ve arkadaş ortamı düzgün olmayan çocuklar, sosyal medya hesplarını ailelerinden saklıyor. Aileler, çocuklarını takip etmezse, bunun sonucunda çocuk madde bağımlılarına da bulaşabilir, sigara gibi kötü alışkanlıklar da kazanabilir” dedi.

“Ailelerin bilinçlendirilmesi lazım”

Ailelerin sosyal medya konusunda eğitim alıp bilinçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Bostancı, “yapılan araştırmalarda aileler bilinçli olmadığı için çocuklarını takip edemediği görülüyor. Ailelerin çocuklarını takip edebilmesi için önce ailelerin eğitilmesi ve bilgilendirilmesi lazım. Aileler, bu konuda bilgi sahibi oldukları zaman, çocuklarını da rahatlıkla kontrol edip, takip edebilir” şeklinde konuştu.

“Kullanma yaşı 13’ün altına düşüyor”

Hayatımızın vazgeçilmezi başında yer alan sosyal medya, son zamanlarda daha çok çocuklar arasında da sık kullanılmaya başlandı. Sosyal medyayı kullanan çocukların yaşlarının genellikle 13 yaşında olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, 13 yaşın altında sanal alemde dolaşan çocukların kötü alışkanlıklar edinebileceğini söylüyor. Çocukların bu yönde sürekli takip edilmesi gerektiğini aktaran Uzman Bostancı, “günümüzde artık gençler arasında sosyal medyayı kullanmamak bir geri kalmışlık olarak değerlendiriliyor ve bu sebepten ötürü, artık sosyal medyayı kullanma yaşı 13’ün altına düştü. Küçük yaştaki çocuklar takip edilmediği zaman kötü alışkanlıklar edinebiliyor” dedi.

Aileler, tedirgin

Sosyla medya ve sanal alemin yaygınlaşması üzerine çocuklarının ne tür alışkanlıklar edindiğini, kimlerle arkadaşlık ettiğini bilmeyen aileler, bu anlamda tedirgin oluyor. Ailelerin, çocuklarını takip edebilmeleri ve çocukları zararlı alışkanlıklardan korumanın yolu da evde güvenli internet kullanmaktan geçiyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.