Sosyal etkinlikten mahrum kalıyorlar

Naci Çetindağ Şanlıurfa Büyükşehir olmasıyla köyler mahalle statüsüne dönüştü. daha önceleri hizmet alamayan Köyler yeni kurulan Büyükşehir yasasıyla birlikte hizmet bekliyor. Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Sağlık ve Ulucanlar mahallesinde hiç

Sosyal etkinlikten mahrum kalıyorlar

Naci Çetindağ

Şanlıurfa Büyükşehir olmasıyla köyler mahalle statüsüne dönüştü. daha önceleri hizmet alamayan Köyler yeni kurulan Büyükşehir yasasıyla birlikte hizmet bekliyor.

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Sağlık ve Ulucanlar mahallesinde hiç bir park ve sosyal aktivite bulunmuyor. Mahallerde çocuklar boş zamanlarını tarlada okey oynayarak ve Ata binerek günlerini geçiriyor. Ulucanlar ve Sağlık mahallesinde tarihten bugüne kadar çocuklara yönelik bir yatırım yapılmadığını söyleyen aile bireyleri, “Mahallerde çocukların oyuncağı olarak çöp toplamak,  Akrep yakalamak eşek ve at üzerine binmek şimdi ise tarlada okey oynuyorlar.”

Yaşları 8 ile 15 arasında değişen küçük çocuklar köylerde gördükleri atlara binerek gününü gün ediyorlar. Nerden geldikleri bilinmeyen, köylerde sayıları oldukça artan atlar  çocukların  tehlikeli eğlencesi haline geldi.

Yıllar önce hamallıkta ticari olarak kullanılan atlar, bugünlerde çocukların vaaz geçilmez oyuncağı haline geldi.

Çocuklar, "Her okul çıkışında atlara binerek geziyoruz. Bazen köylerde at bulamadığımız için diğer köylere gidip at buluyoruz, ayrıca eğlenceli olan okeyi de tarlada oynamak zorunda kalıyoruz. Bizim burada park, kütüphane hiç bir sosyal etkinliğimiz yok bizim at ve okeyden başka bir şeyimiz yok" dediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER