Sorunlara Daha Duyarlı Olacak

Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından düzenlenen Eğitim, İyileştirme, Yardım Hizmetleri ile İnfaz İşlemleri sertifika dağıtım töreni düzenlendi. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen törende vi

 Sorunlara Daha Duyarlı Olacak

Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından düzenlenen Eğitim, İyileştirme, Yardım Hizmetleri ile İnfaz İşlemleri sertifika dağıtım töreni düzenlendi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen törende videolu sunumların ardından salonda bulunanlara seslenen Vali Güvenç, 30 yıl önceye göre nereden nereye gelindiğini belirterek, 

Türkiye Cumhuriyetinin toplumun her kesimine özellikle de dezavantajlı gruplara sahip çıktığını söyledi. Güçlü ve sağlıklı bir toplum ve devlet oluşturabilmek için dezavantajlı gruplara el atılması gerekliliğini vurgulayan Vali Güvenç, bu konuda da devletin değişik kurumlarıyla bilinçli bir şekilde konuya yaklaştığını kaydederek, “Yaşlılara, özürlülere, dul kadınlara, eğitime ulaşamamış çocuklara, esnaf ve sanatkâra, sermaye bulamayan yatırımcılara ve aklınıza ne gelirse hayatın her alanında Allah’a şükür bir şekilde programımız var. Bütçe ayırabiliyoruz ve bu işi yürütebilecek bu ülkenin güzel çocukları var.  Bundan gurur duymamak mümkün değil.

Kosgeb’imiz, İşkur’umuz, GAP İdaresi, Savcılığı ve Emniyet Müdürlüğümüz ayrı destek veriyor. Topyekün toplumu ayağı kaldırmak istiyoruz. Şeffaf, saydam bir yönetim anlayışıyla Valisinden kaymakamına tüm idareciler hesabını kitabını kamuya açmış, katılımcı bir anlayışla, sivil toplumla, meslek odalarımızla 24 saat kapımızı gönlümüzü, telefonumuzu onlara açarak bir model oluşturuyoruz ve oluşturduk. İnanıyorum ki bunun arkası gelecek” dedi.

Gelecek nesillerin daha sağlıklı, üretken, katılımcı, sorunlara duyarlı olacağını anlatan Vali Güvenç, sorunları kavga ile değil daha barışçıl ve medeni yöntemler uygulayarak çözeceklerini söyledi. Sivil toplum kuruluşlarının destek programlarını takip etmesi gerekliliğinden bahseden Vali Güvenç, “Bu projeleri bütün toplumun kılcal damarlarına, insanımıza, tabanımıza iletmemiz gerekiyor” dedi.

Denetimli Serbestlik projesinin ikincisini gerçekleştirdiklerini ifade eden Vali Güvenç, “ 2012 yılında 110 kişi Denetimli Serbestlikten işe başlamış. 2013’te 100 kişi işe başlamış, toplamda 210 kişi istihdam etmişiz. Denetimli serbestlikle dışarıya çıkan kardeşimiz bizim insanımız. Bir şekilde suç işlemiş, suça bulaşmış ve cezasını çekmiş. Bu projelerimiz insanımızı tekrar hayatla barıştırma projesidir. Ben gururla ve şükrederek söylüyorum; 2009’da Doğalgaz kursunda 12 kişi, 2011’de yine doğalgaz kursunda 12 kişi, 2012’de de kaynakçılık, klima, bilgisayar, aşçılık ve doğalgaz kurslarından 60 kişi olmak üzere toplam 84 kişiyi meslek sahibi yapmışız. Topluma kazandırmışız” dedi.

“İnsanların en hayırlısı; insanlara en çok hizmet edendir” diyen Vali Güvenç, “gerisi laf-ı güzaftır. İnsanları kucaklayacaksın, insana hizmet edeceksin, insanı ötekileştirmeyeceksin. Bu anlamda bu projelere ödenek ayıran bakanlıklarımıza ve kurumlarımıza insanlarımız adına minnetlerimi sunuyorum” dedi.

Vali Güvenç, “Devletine, milletine hizmet edip teşekkür edenlere bir değil bin ömrüm feda olsun”

Videolu sunumdan etkilendiğini dile getiren Vali Güvenç, cüzi bir miktarla bile çalışan insanın mutluluğunu ve önünün açılmasıyla neler yapabileceğinin görüldüğü sunuma dikkat çekerek, “Bu hanım kardeşimize sahip çıkabilseydik Başbakan olurdu. 

Yeteneğini dikkatli izleyin. Üçüncü bir şey hissettim; bu videoyu izlerken bu millete sevdalanmamak mümkün değil. 800 tl maaş verdiğimiz için bu kadar mutlu olan,  devletine, milletine hizmet edip teşekkür edenlere bir değil bin ömrüm feda olsun” dedi. Konuşmasının sonunda “Artık bu ülkede iş var” diyen Vali Güvenç, “Meslek edinerek tembelliği bırakmak lazım artık. Buradan çağrı yapıyorum; herkes özellikle bir işe başlayarak meslek öğrensin ve bunun yaşı yok.

Benim yaşım 30 oldu bundan sonra kaynakçı mı olacağım, kepçe operatörü mü olacağım demesin. İnsan isterse 40’ında da olur. Lütfen bir meslek sahibi olun, Sanayici, iş adamı ve müteahhitler çalıştıracak adam arıyor. Vasıfsız oldukları için çalışamıyor.

O yüzden sizleri ve emek verenleri tebrik ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Sertifika töreninde konuşan Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ademoğlu ise Geçmiş yıllardaki uygulamalara atıfta bulunarak, günümüze kadar çok mesafe alındığını söyledi. Verilen eğitimlerde sertifika almaya hak kazanan başarılı kursiyerleri tebrik eden Başsavcı Ademoğlu, sertifikalarını alacak olan kursiyerlere hayatlarında başarılar dileyerek, konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların ardından kursiyerlere Vali Celalettin Güvenç tarafından sertifikaları dağıtıldı. Sertifika dağıtım töreninde Vali Celalettin Güvenç’e; GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ademoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Yücetepe, İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu eşlik etti. (URFANATİK)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER