11 Şubat 2015 Çarşamba 00:00
SES Fazla çalışmaya karşı grevde

-Kadir DEVİR-

Yapılan basın açıklaması sonrası İlhan Karagözlü isimli bir vatandaş elinin kesilmesinden sonra Veysel Karani sağlık ocağına tedavi için gittiğini fakat sargı bezinin olmamasından dolayı tedavi edilmediğini protesto etti.

Şube Eş Başkanı Ruken Kılınç tarafından yapılan basın açıklamasında şunlara yer verildi;

“ Hükümetin sağlıkta dönüşüm programı adı altında yürüttüğü piyasalaştırma ve çalışanlara yönelik esnek ve kuralsız çalıştırma uygulamaları artarak sürmektedir. Bu uygulamalardan birinci basamak kamu sağlık kurumları da fazlasıyla nasibini almaktadır”

Yönetmeliğin sürekli olarak değiştirildiğini ifade eden Eş Başkan Ruken Kılınç şunları söyledi;

“ Hükümetin övünerek uygulamaya koyduğu aile hekimliği düzeni, öncelikle koruyucu sağlık hizmetleri alanında faaliyet yürütmesi gerekirken, aradan geçen dokuz yıla rağmen yönetmelik sürekli değiştirilerek vatandaşın sağlık talebi doğrudan doğruya tedavi edici hizmetlere kaydırıldı ve bununla baş edebilmek için neredeyse her sağlık kuruluşuna nöbet getirilerek tüm kuruluşlar muayene ve tedavi yapan birer ticarethaneye dönüştürülmeye çalışıldı”

Açıklamalarında yeni genelgelerden bahseden Ruken Kılınç şunları açıkladı;

“ Aile hekimliği Kanununa Ocak 2014’te sayılı kanunun 52. maddesi ile getirilen düzenleme sonucu aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına haftalık çalışma süresi ve mesai saatleri dışında ayda asgari 8 saat nöbet görevi verileceği düzenlendi. Zorunlu nöbeti öncelikle hastane acil servislerinde tutulması ile ilgili 9 Nisan 2014 tarihli 2014/12 sayılı genelge çıkarıldı. Eylül 2014’te 6552 sayılı kanunun 117.Maddesi ile yeni düzenleme getirildi. Bu düzenleme 9 Aralık 2014 tarih ve 2014/33 sayılı genelge ile 1 Ocak 2015’ten itibaren uygulamaya geçirileceği belirtildi”

Ruken Kılınç Basın açıklamasının sonunda Aile Hekimliği düzeninin kaybettirdiklerini vurgulayarak şunları söyledi;

“ Aile hekimliği düzeni ile halkın sağlığının korunması konusu önceliğini kaybetti. Aile hekimliği düzeni Halk Sağlığı düzeni halk sağlığı hemşireliğini yok etti, hemşireyi hastaya mahkum etti. Aile hekimliği düzeni, çalışanları normal mesai saatlerinin dışında daha fazla sürelerle çalışmaya ve acil nöbetleri tutmaya zorunlu kıldı. Aile hekimliği düzeni, koruyu sağlık hizmetlerini değil muayeneciliği ön plana çıkardı. Bu düzenin ne halkın sağlığına ne de sağlık çalışanlarının insana yaşam mücadelesine bir katkısı yoktur, olmayacaktır” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.