15 Ağustos 2016 Pazartesi 09:58
Savaşta klip çeken Urfalı FETÖ mağduru oldu
banner23
Umut DELİ

Şanlıurfalı Ses Sanatçısı Ekram Arpak’ı tüm Türkiye savaş alanı olan Suriye’de çektiği klip ile tanıdı.  Yaptığı beste ve söylediği şarkılar ile ciddi bir kitleye sahip olan Arpak Kardeşler vatandaşların gönlünde taht kurmaya devam ediyor. 2014 yılında dönemin TRT Daire Başkanı ile tanışmasının ardından hayatları tersine dönen Arpak Kardeşler zor günler yaşıyor.

Şanlıurfa Milletvekillerinin önerisi üzerine TRT ekranlarında program yapma kararı alan Ekrem Arpak büyük paralar harcayarak program hazırlıklarını yaptı. Komisyondan geçen program Ekrem Arpak’ın Kürt olması sebebiyle dönemin TRT Daire Başkanının engeline takıldı.

Daire Başkanı’nın olumsuz cevabının ardından önü tamamen kesilen Arpak Kardeşlerin konserleri iptal edildi çekilecek olan kliplerinin yayınlanması yasaklandı. Bunlara sebep olan TRT Daire Başkanı ise 15 Temmuz Darbe girişimi sonrasında düzenlenen FETÖ operasyonları kapsamında açığa alındı.

Şanlıurfalı Ses Sanatçısı Ekrem Arpak yaşadıklarını Urfanatik.com Muhabiri Umut Deli’ye anlattı. FETÖ’cülerin engeline takıldığını ifade eden Arpak Bakan Faruk Çelik’ten bu konuda yardım istedi.


İşte Ekrem Alpak ile yaptığımız o röportaj;

-Öncelikle Urfalı olduğunuzu biliyoruz. Yakın geçmişte savaş bölgesinde çektiğiniz kliple adınızdan oldukça söz ettirmiştiniz. Hayranlarınız sizi merak ediyor. Şu anda hayatınız nasıl geçiyor?

“İlgi ve alakanıza kalbi teşekkürlerim ile başlamak istiyorum. Doğrudur Siverek/Karacadağ doğumlu, Çocukluğu ve gençliği Ceylanpınar'da geçmiş biri olarak Şanlıurfalıyım. Sanırım hala kendi alanında bir ilk olan ve vermek istediği halkçı, memleket sevdası yüklü mesajları ile biriyim. Hore klipine gelince: o dönem Ceylanpınar'ın bitişik olduğu Suriye'nin Resul Ayn ilçesindeki savaştan seken, kurşun ve bombalar yüzünden memleketimde masum insanlar can verdiler. Bu noktada tereddütsüz bir şekilde memleketim için bir şeyler yapmam gerektiğine inanarak maddi, manevi ağır emek verdiğimiz o klipi çektik. Hatta klip çekmek ile kalmayıp kurşun yağmurlarının altında lansman gecesi konseri verdik. Düşünebiliyor musunuz 75 bin lira harcadığınız bir klip çalışması yapıyorsunuz ama her sahnesinde başınıza bir roket, şarapnel parçası veya kurşun düşebilir halindesiniz. Siz binlerce kişiye konser verir iken 20 metre ötenizde korkunç bir savaş tüm hızı ile devam ediyor. Fakat hiç bir zaman pişman olmadım. Çünkü hem ülkemizde hem uluslararası medyada büyük ilgi uyandıran ve memleketimin acılarını anlatması bakımından çok başarılı bir çalışma olmuştu. Ha derseniz ki Arpak Kardeşleri halka tanıtan bu çalışma mıydı, değil tabi. Mesela Merhum sanatçımız ve 1999 yılında bir ödül töreninde ona yapılan çirkin tavra atfen yaptığımız İki Gözüm isimli eserin klipi. Mesela Ebru Şallı Hanımefendinin klipimizde oynamak için istediği 25 bin Euro yerine Asgari ücretin 900 lira olduğu ülkemde bir mankene parayı vermek yerine eşimi oynatırım. Duruşumuz ile Beddua Klipimiz. Kürt kökenli bir sanatçının söz, müzik ve yorumuna imza attığı Karadeniz türküsü Olur mi yar ve tabi ki bu ülkede Kraldan, Denge TV ye her türden siyasi fikre yakın 16 müzik kanalında aynı anda yayınlanan Biziz klipi. Bir buçuk yılda tüm söz müzikleri bize ait dört albüm bir öykü kitabı ve dizi oyuncusu olarak güzel bir kitlemiz vardı. Şimdi can alıcı sorunuza gelelim; Ne yapıyorum?! Maalesef iki yıl boyunca hukuksuz ve insan haklarına aykırı, hakketmediğimiz bir çok engel yüzünden hiç bir çalışma yapamıyor, engel ve haksızlıklar ile mücadele ediyorum sadece”


-Göbeklitepe için çalışmalarınız vardı şuanda çalışmalarınız ne durumda?

“Göbekli Tepe Festival Projesi tamamen memleket aşkı ile başta bu proje için ciddi maddi emekler veren İş Adamı Sayın: Mehmet Cerrah Kıran, yine Siverekli değerli Fotoğraf Sanatçısı Sedat Kıran, benim ve değerli Ses Sanatçımız Ayşegül Zayim'in gönül verdiği çok güzel bir proje idi. Zaman zaman sizlerin de şahitlik ettiğiniz büyük emekler verdik. Sayın Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Bazı Bakanlıklar düzeyinde önemli bürokrat ve iş adamı, kanaat önderlerimiz ile görüşmeler yaptık. Ne var ki kendi adıma söylüyorum derin bir hayal kırıklığı yaşadım! Vicdan muhasebesi yaptığımda salt memleket aşkı ile bu işe gönül vermiş iş adamımıza bu bir günah gibi yüklenmeyi doğru bulmadım. Zira muhteşem bir projenin bütçesi bir o kadar büyüktü ve projeden ayrıldım. Umar ve dilerim ki o değerli kardeşlerim bir gün bu projeyi başarırlar. Ve umarım başta Şanlıurfa halkı olmak üzere tüm ilgililer bu proje için aylardır emek veren bu kardeşlerimize hak ettikleri değeri verirler. Umutlumusunuz derseniz, değilim! Çünkü Urfa halkı olarak hiç bir zaman kendi içimizden çıkan değerlerinize sahip çıkmayı başaramadık”

-Peki, Şanlıurfa ziyaretinizde TRT’de program yapacağınızı söylemiştiniz bu programın akıbeti ne oldu?

“Doğrudur ve açıkçası hala yaşananların üzüntüsü içerisindeyiz. TRT'de program yapma fikri 2014 yılında meclisteki makamında nezaket ziyaretinde bulunduğunuz Viranşehir Ak Parti Milletvekilimiz Sayın Mehmet Akyürek'in nezaket ve şahsımıza duyduğu güvenin nişanesi ile bizlere önerisi idi. Sonrasında Şanlıurfa Harran Otelinde Sayın Bakan Faruk Çelik'e iletilen bu öneri ve Sayın Bakanın o toplantıda hem Sayın Akyürek hem o dönem vekil olan Sayın Abdülkerim Gök'ün ilgilerine refere ettiği bir proje idi. Altı aylık bir emek ve ciddi ekonomik giderler ile hazırlanan proje TRT'de komisyondan da geçmişti. Ne var ki dönemin TRT Dair Başkanı “Madem Kürtçe biliyorsun git Kürt kanallarında program yap " gibi ırkçı söylem ve toplantıda şahsınıza takındığı nahoş tavırlar ile gasp edildi ve bir kez daha haksızlığa uğradık. Bunu Sayın Akyürek, Sayın Bakan hatta Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı makamlarına iletmemize rağmen bir sonuç alamadık. Beni üzen asıl konu o gün bize bu tavrı takınanların çoğunun FÖTÖ terör örgüt üyeliği nedeni ile açığa alınmış olması. El betteki ırkçı bir gerekçe ve hukuksuzluğa uğradığım maddi manevi zarara üzülüyorum ama en çokta bu süreçte kendi önerisi olmasına rağmen bize sırtını dönen Sayın Akyürek’in tavrı oldu. Çünkü bu doğru bir tavır değil. Size inanarak yola çıkmış sanatçılar maddi manevi haksızlığa uğrar iken sırt dönmek yerine haksızlığın karşısında durmanız gerekirdi. Bu haksızlığın peşini bırakmadım ve telafi edileceği umudumu koruyorum”

-Söylediğiniz üzere programınızı engelleyen ve sizi Kürt olduğunuz için yargılayan TRT Daire Başkanı FETÖ soruşturması kapsamında açığa alındı. Bu durum sonrasında Bakan Faruk Çelik ile görüşme şansı yakaladınız mı?

“Dönemin TRT Daire Başkanı'ın görevde olmadığını biliyorum ve hepimizin bildiği üzere TRT içindeki örgütlenmeye yönelik operasyon da sürmekte. Kaldı ki bu olmasa dahi bir sanatçıya ırkçı gerekçeler ile hukuksuz tavırlar sergilemek başlı başına bir skandaldır. Tıpkı hala uğruna milyonlarca seveninin ağladığı merhum Ahmet Kaya anısına yaptığımız eser yüzünden bazı kanal yöneticilerinin ambargo koyması gibi. Sayın Bakana ulaşmak çok zor ancak ulusal medyada açıkça ve günlerce yazıldı uğradığımız haksızlıklar. Şahsıma, kardeşime ve hatta evlâtlarıma yönelik tehdit, linç kampanyaları yer aldı. Nereliyim ben Şanlıurfa. Ne yapmışım memleketimin ciddi reklamını. E hayatım boyunca bir gün bile karakola düşmemişim. Sayın Bakan nerenin Vekili Şanlıurfa. Peki, niye bu haksızlıkların mağduruyum?  Bilmem anlatabildim mi?”

-TRT Programı için harcadığınız paralar oldukça yüksek meblalar olduğunu söylediniz, bu zararınızı nasıl karşılayacaksınız? 

“Sadece bu programdan dolayı değil birçok konuda ekonomik ve maddi kayıplarımız oldu. Konserlerim iptal edildi mesela. Size soruyorum bir sanatçı tüm bunların olduğu yerde nasıl ayakta kalacak? Ben buradan başta Sayın Bakanımız olmak üzere tüm yetkililere sesleniyorum. Haksızlığa uğradığımız 15 Temmuz ve sonrasındaki olaylar ile bir kez daha kanıtlanmıştır. Artık telafi edilerek bu hukuksuzluğa son vermelerini sadece kendim için değil Kürt kimliğim üzerinden nefret tohumları ekenlere verilecek en güzel cevap niteliği taşıyacağı için istiyorum”


-Son olarak bu söylediklerinizi ilk kez duyuyoruz. Özellikle Şanlıurfa Basını ve Şanlıurfalıların bu konuda size desteği oldu mu?

“Başta sizler olmak üzere gerek ulusal gerek Şanlıurfa basınından çok değerli dostlarım hep olmuştur. Ve sizlerin ne zor şartlarda onurunuz ile bu kutsal görevi yapmaya çalıştığınızı da biliyorum. Ancak bazen benim eksikliğim bazen süreç nedeni ile yeterli desteği alamadım. Yine de sizlerin şahsınızda tüm dostlarıma teşekkür ediyorum”

 

Son Güncelleme: 15.08.2016 10:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.