Savaşın bedelini onlar ödüyor!

Suriye’de yaklaşık 4 yıl önce başlayan iç savaş günden güne büyüyen bir çığ oldu. Bu çığ önünde gelenleri yıktı geçti.

Savaşın bedelini onlar ödüyor!

 -Kadir DEVİR-

4 yıl içinde milyonlarca insan Suriye’de savaşın kör kurşununa hedef oldu, yüzbinlerce insan yaralandı bir o kadar insan topraklarını, vatanlarını, evlerini terk ederek umut yolculuğuna çıktı. Ölümden kaçan insanları gittikleri ülkede sefalet vurdu.

 Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Yenice mahallesi savaştan kaçan Suriyeli vatandaşlara ev sahipliği yapıyor ama bu ev sahipliği görenlerin yüreğini dağlıyor. Sıcaklıkların gün içinde 50 dereceye kadar çıktığı Şanlıurfa’da birçok Suriyeli çadırlarda yaşıyor. Üstelik durum böyle son bulmuyor, gece olunca bu kez mülteciler soğukla mücadele ediyor.

 Daha önce yapılmış kaçak yapılara yerleşen Suriyeliler bırakın suyu elektriği kapısı bile olmayan tek gözlü odalarda yaşamak zorunda kalıyor. Onlar savaşın izlerini sadece kaybettiği evleriyle topraklarıyla değil tüm benliklerinde taşıyor. İçme suyu olmayan, elektriği olmayan, kapısı olmayan 2 tarafı duvarlarla kapalı olan yerlerde yaşamaya mahkum oldular. Açlığın ve sefaletin vurduğu Suriyelileri gündüz sıcak havalar gece ise soğuk havalar vuruyor.

 Dram bitmek bilmiyor, henüz kundakta olan bebekler beton zeminin üzerine serilmiş kilim üzerinde uyutuluyor, gece olunca anneler bebeklerini soğuktan korumak için bebeklerini kucaklarında ısıtmaya çalışıyor. Banyonun olmadığı yerde yaşayan Suriyeliler çocuklarını leğenlerde yıkamak zorunda kalıyor. Bu görüntüyü görenler bir kez daha kahroluyor. Mahallede yaşayan vatandaşların yardımlarıyla hayata tutunan Suriyeliler bir an önce topraklarına dönecekleri günü bekliyor.

 Zor şartlar altında yaşamlarını sürdüren Suriyeliler kış aylarının yaklaştığını belirterek daha zor günlerin kendilerini beklediğini vurguladılar. Çocuklarının hastalanmasından endişe duyan mülteciler kış aylarında nereye gideceklerini ise kara kara düşünüyor.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2015, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER