Şark Köşesi Kültürü Yaşatılıyor

Osmanlı kültürünün vazgeçilmezlerinden biri olan şark köşesi kültürü Şanlıurfa'da yaşatılmaya çalışılıyor. Bir dönem rağbetin azaltıldığı şark köşesi kültürü, son yıllarda yeniden ilgi görmeye başladı.

Şark Köşesi Kültürü Yaşatılıyor

Osmanlı kalan şark oda kültürü Mega kent şehirlerine indi. Daha önceleri köylerde ve odalarda eksik edilmeyen şark odasını şimdi de evlerin oturma grubu listesine girdi. Daha önceleri evlerin bir odasını ya da odanın bir köşesini şark köşesi gibi döşemek çok moda olan şark grubu şimdi şehirlerde oturma odaların koltuk takımı oldu.

Eskiden vazgeçilmez olarak bilinen şark odalarına şimdi de nostalji olarak talep arttığını ifade eden Esnaf “Özellikle Şanlıurfa'da şark odası dediğimiz, minder hasır yastık ve uzun halılar eskiden evlerin vazgeçilmeziydi. Halk o zamanlar koltuğu, oturma grubunu pek bilmezdi. Şimdi artık köylerde dahil oturma grupları kullanılmaya başlandı. Uzun bir süre bizler unutulmuştuk. Şimdileri ise vatandaşlar eskiye rağbet duymaya başladı. Şark odalarında bizim hasır yastık dediğimiz yastıklar vazgeçilmez unsurdur. Sedir ve sünger minderler hasır yastıkla birleştiği zaman şark odalarını oluşturur. Sergi olarak eskiden el dokuma kilimler kullanılırken şimdi artık koyu renkli halılar tercih ediliyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER