26 Kasım 2014 Çarşamba 00:00
Şanlıurfa’nın ekonomisi konuşuldu
banner23

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi: “Şanlıurfa’nın sanayisi hak ettiği seviyeye ulaşacak” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin katılımıyla gerçekleştirilen “Şanlıurfa Ekonomi Zirvesi” geniş katılımla yapıldı. Gerçekleştirilen Zirve’de Şanlıurfa’nın ekonomisi, sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu.

Toplantıda Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, ekonomik göstergeler, hibe ve destekler ve bakanlığın yatırımcı yönelik çalışmaları ve son teşvik sistemini detaylı anlattığı bir sunum gerçekleşirdi. Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım’ın konuşmasının ardından Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya da bir sözlü sunum gerçekleştirdi. Başkan Kaya sunumunda Şanlıurfa’nın ekonomik ve ihracat sorunlarının yanı sıra elektrik enerjisi sorunlarını dile getirerek bu konuda Bakan Zeybekçi’nin yardımlarını talep etti.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı E. Sabri Ertekin Şanlıurfa’nın 2023 hedefleri projeksiyon çalışması hakkında bir sunum yaptı. Başkan Ertekin, yaptığı açıklamada, “İlimizin potansiyelinin sadece %50’sinin kullanılmasında dahi 2023’te 130 milyar TL Toplam Milli Gelir ve kişi başı 25 bin dolar gelir hedefini yakalayabiliriz. Bunu şöyle açıklayalım Tarım sektöründen 33,9 milyar TL, Urfa Fıstığı 7,5 Milyar TL, Mera ile Hayvancılık 1,6 Milyar TL, Yenilenebilir enerjiden 16,8 Milyar TL, Pamuk İşlenmesi 19,2 Milyar TL, Üzüm (meyve) İşlenmesi 5,2 Milyar TL, Turizm 6,6 Milyar TL, Hizmet sektöründen 40 Milyar TL Toplam 130,8 milyar TL ediyor. Hedefimiz olan 130 Milyar TL’yi yakalıyoruz hatta az da olsa geçmiş oluyoruz” dedi.

Başkan Ertekin konuşmasına şöyle devam etti: “Şehrimizin yaş ortalaması 18,7 ilköğretim çağında 640,000 nüfusumuz var bunlara iş vermemiz gerekecek. Suriye’den gelen 420,000 göçmenimiz var bunlara da hizmet, iş, aş vermek zorundayız bunu için çalışmalar yapmamız gerekiyor. Biz ilimiz kalkınmasına destek olmak üzere 3 Adet URGE Projesi için çalışma başlattık. Bunlar; Yaş Meyve Sebze Kümelenmesi, Hayvancılık ve Hayvansal Gıda Ürünleri Kümelenmesi, Tekstil ve Hazır Giyim Kümelenmesidir. Ekonomi Bakanlığımız inşallah bizi destekler ve markalaşma büyük desteğini de bize kullandırır. Bunların yanı sıra Gıda ihtisas OSB çalışması başlatıldı.”

Ertekin’in sunumunun ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Türkiye’nin ekonomik durumunu anlattığı bir konuşma gerçekleştirdi. Bakan Zeybekçi konuşmasında dünyanın ticari ve ekonomik anlamda yeniden yapılandığını söyleyerek yüksek teknoloji ve sanayi ürünleri üretmeliyiz. Şu anda geldiğimiz 168 milyar dolarlık ihracatımızın içinde Türkiye 'nin yüksek teknoloji payı yüzde 4 seviyesinde'' dedi.

Türkiye'nin 2023 ekonomik hedeflerine değinen Zeybekçi, şöyle devam etti: ''Buraya kadar çok iyi geldik. Türkiye'nin 2009 yılında 1,19 dolar olan ortalama kilogram ithal fiyatı şimdi geldiğimiz noktada 1,64 dolar. Ne yapmalı ne etmeli yüksek teknoloji ve sanayi ürünleri üretmeliyiz. Şu anda geldiğimiz 168 milyar dolarlık ihracatımızın içinde Türkiye'nin yüksek teknoloji payı yüzde 4 seviyesinde. Bundan 25 sene önce Kore'nin yüksek teknoloji seviyesi şu andaki ihracat payı yüzde 25 seviyesinde, biz yüzde 4’deyiz. Almanya'nınki yüzde 30 seviyesinin üzerinde. Biz ne yapıp etmeli derhal yüzde 11 seviyesinin üzerine bu üretimini çıkmalıyız. Yoksa başkalarının kontrolü altında yaşamak zorunda kalırız'' dedi.

Türkiye’nin ekonomik durumunu anlatan Bakan Zeybekçi konuşmasında Şanlıurfa’ya önemli bir bölüm ayırdı. Bakan Zeybekçi Şanlıurfa ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Şanlıurfa Ortadoğu’ya ihracat yapacak işadamları için bulunmaz bir yer, Şanlıurfa Ortadoğu’da ki ülkelere uçak ile 2 buçuk saat mesafede, bu da Ortadoğu’ya ihracat yapmak isteyen iş adamları için bulunmaz bir fırsat. Tarih bunu hep gösterdi bütün ticaret yolları Şanlıurfa’dan geçiyor. Sanayide temiz su da gerekiyor Fırat’ta Şanlıurfa’dan akıyor elbet Şanlıurfa’nın sanayisi de hak ettiği seviyeye ulaşacak” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.