Şanlıurfa’dan Avrupa'ya ihraç ediliyor

Avrupa ve Amerika’da vazgeçilmez bir beslenme ürünü ve önemli bir gelir kaynağı haline gelen kapari Şanlıurfa’da yetişiyor.

Şanlıurfa’dan Avrupa'ya ihraç ediliyor
Gülizar GÜLEBAK

 İhracatı genellikle İzmir, Mersin ve İstanbul gibi merkezlerden yapılmakta olan Kapari, Şanlıurfa’nın pazarında da tezgahlarda yerini alıyor.

 Dünyanın hemen her yerinde gıda, ilaç, erozyon kontrolü, süs bitkisi gibi farklı amaçlar için değerlendirilen Kapari kentte pek fazla bilinmezken toplanan kapariler çevre illere satılıyor.

BİRÇOK ALANDA KULLANILIYOR

Kaparinin birçok alanda kullanıldığını dile getiren Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, kaparinin en çok kullanılan kısmının çiçek tomurcuğu olduğunu söyledi.

Öztürkmen, kaparinin gıda, tıp ve kozmetikte kullanıldığını ve kentte pek bilinmeyen bir ürün olduğunu belirterek şunları söyledi;

   “Kapari bir çok alanda kullanılıyor gıda da konserve olarak hazırlanan turşusu salatalarda, mezelerde, vejetaryen gıdaların hazırlanmasında ve etlerin yanında garnitür olarak kullanılıyor. Tıpta da kullanılan Kapari, idrar söktürücü ve tansiyon düşürücü etkilere sahiptirler. Tohumlarında karaciğer, dalak ve böbrek fonksiyonlarını düzenleyen, astım ve hemoroit rahatsızlıklarını tedavi eden ayrıca, afrodizyak özellik gösteren etken maddeler bulunmaktadır. Meyveleri de afrodizyak özellik göstermekle birlikte, ağrı kesici, kabukları ise iltihap kurutucu çeşitli maddeleri içermektedir. Bunun yanında kozmetikte de kullanılıyor özellikle saç dökülmelerini önlüyor.”

Doğal ortamlarda yetişen kapari köklerinden bir kişi günde 10 kilogram tomurcuk toplayabilirken kültür alanında ise bir kişi 20 kilogram kapari toplaya biliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2016, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER