30 Aralık 2013 Pazartesi 00:00
Şanlıurfa’da yanlış gelenekler son buluyor
banner23

Bölgede hakimiyetini koruyan kan davaları, barışla sonuçlanırken, gençlerin en büyük problemi olan başlık parası da ortadan kalkıyor.

Doğu ve Güneydoğu bölgesinde mevcut bazı katı gelenekler, eğitimin artmasıyla birlikte yerini ılımlı geleneklere bırakıyor. Yakın zamana kadar sürekli kan davasının yaşandığı bölgede, aileler, hatta aşiretler arası kavga yaşanırken, son bir yıl içerisinde kan davalı aşiretler barışmaya başladı. Öte yandan son zamanlarda düğün sayısında artışların sağlanması da başlık parasının kalkmasına bağlandı.

EĞİTİM ARTINCA, KAN DAVALARI AZALDI

Güneydoğu bölgesinde hakim olan ve özellikle Şanlıurfa’da sık sık yaşanan kan davaları, eğitim seviyesinin artmasıyla birlikte azaldı. Bölgede birçok dava adamının yetişmesi ve modern hayatı takip etmesi sonucu, 2013 yılı içerisinde ellinin üzerinde kan davalı aile barıştırıldı. Şanlıurfa valiliğinin de kan davalarını azaltmak amacıyla başlattığı proje bu anlamda büyük etki yaratırken, bölgede artık kan davaları yaşanmıyor, tam aksine sürekli barış haberleri yayılıyor. Yeni nesillerin okumasıyla birlikte yanlış olduğu ortaya çıkan belli başlı gelenekler, ortadan kalkıyor. Şanlıurfa’da artık daha ılımlı geleneklerin devam ettirildiğini söyleyen Hakkı Bozkaya, “Şanlıurfa’da yüzyıllarca yanlış gelenekler yüzünden aileler küstü, kan davaları yaşandı ama artık yeni nesil okuyor ve okuma seviyesinin artması sonucu, kan davaları gibi olumsuz gelenekler ortadan kalkıyor” ifadelerini kullandı.

BAŞLIK PARASI KALKTI, DÜĞÜNLER ARTTI

Şanlıurfa’da özellikle de Harran ilçesinde başlık paralarının yüklü müktarda olması, gençlerin evlenmesi önünde engel oluştururken, başlık parası geleneğinin de artık sona yaklaşıldığı belirtildi. Harran ilçesi başta olmak üzere Şanlıurfa’da yaşı geçen genç sayısının artması üzerine Harranlı bazı aileler, başlık parası geleneğini ortadan kaldırmaya karar verdi. Başlık parasının kaldırılmasının ardından Şanlıurfa bölgesinde düğün sayısı arttı. Şanlıurfa merkeze bağlı Sağlık köyünde evlenen Reşat Anaz ile Rahime Eroğlu’nun başlık parası yüzünden bu zamana kadar bekledikleri belirtilirken, başlık parasının ortadan kaldırılmasının ardından, çift evlenmeye karar verdi.

KÜLTÜR ETKİLENMESİ OLUYOR

Şanlıurfa bölgesinde birçok geleneğin değiştirilmesinin d,ğer illerin kültürü sonucu değiştiğini belirten Ahmet Sarı, üniversite okumaya giden öğrencilerin, orada gördüklerini kendi memleketlerinde de uygulamak istemesi sonucu bir takım kültür değişmesi olduğunu söyleyerek, “Şanlıurfa’daki eski nesiller, sürekli alışılmış gelenekleri devam ettirmek istiyor ancak, gençler öyle değil. Özellikle üniversite okuan gençler, batı illerinde gördüklerini, kendi memleketlerinde de uygulamak isteyince yaşlılar da yanlışların farkına varıyor ve artık gençlere kulak veriliyor. Üniversite okuyan gençler, batı illerindeki arkadaşlarıyla kültür alışverişinde bulunuyor ve kendi kültürlerinin yanlış olduğunu görüyor. Bu şekilde okuma seviyesi yükselince, yanlış olan tüm gelenekler ortadan kalkar” şeklinde konuştu.

Son bir yıl içerisinde Şanlıurfa’da son bulan kan davaları, huzurlu bir ortamın doğmasına neden oldu.

BÖLGEDE BARIŞ ORTAMI DOĞDU

Yaz aylarının başından itibaren 50’nin üzerinde kan davası son bulurken, yıllarca küs kalanların şimdi dostluk havası içerisinde yaşadığını aktaran Bozkaya, barışın her zaman insana fayda sağladığını söyleyerek, “yıllarca küs kalanlar, düşmanlıkla yaşadılar. Birbirlerine düşman olunca bölgede sürekli bir korku, bir çekememezlik vardı ama şimdi öyle değil. Şimdi barışan aileler, birlikte ticaret yapıyor, huzurlu bir ortam yaşıyor. Barışın zarar verdiği nerede görülmüş. Keşke bu olaylar bölgemizde hiç yaşanmasaydı ama yaşandı bir kere. Önemli olan aynı hataları ikinci kez yapmamak” ifadelerini kullandı.

“YILLARCA YANLIŞ GELENEĞİ SÜRDÜRMÜŞÜZ”

Kız alıp verme meselesi yüzünden akrabasıyla kavga edip, 25 yıl boyunca konuşmadıklarını söyleyen Yahya Parlak, yaptıklarından pişman olduklarını ve yıllarca yanlış gelenekleri sürdürdüklerini söyleyerek, “bögemizde en ufak bir sorunda bile kavga çıkıyor, kavga çıkıyor kavga da kan davasına kadar gidiyor. Bu yanlış geleneği biz de devam ettirdik, şimdi pişmanız ama neticesinde mutlu sona geldik. Şimdi herhangi bir şekilde kan davalımız yok, rahat huzurlu bir şekilde yaşıyoruz” dedi.

“KORKUSUZ YAŞIYORUZ”

Kan davasının verdiği bir diğer olumsuz taraf ise sürekli bir korkuyla yaşamak. Yıllarca düşmanı olduğu rahat bir yemek yiyemediklerini söyleyen Parlak, kan davasnın barışla sonlandırılmasının ardından evlerinde rahatça oturduklarını ve rahat yemek yiyebildiklerini söyledi. Parlak, 25 yıl boyunca sürgün hayatı yaşadık. Sürekli başka illerde yaşamak zorunda kaldık ama şimdi kendi memleketimizdeyiz. Kan davamız sona erdi. Şimdi herhangi bir düşman korkusuyla yaşamıyoruz. Evimizde otururken, içimiz rahat oturuyoruz” ifadelerini kullandı. (Naci Çetindağ)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.