25 Ağustos 2014 Pazartesi 00:00
Şanlıurfa’da sanayi gelişiyor
banner23

Git gide artan fabrikaların daha da artması için devletin teşviki bekleniyor. İl dışında yatırım yapan Şanlıurfalı yatırımcıların kente dönerek kentteki sanayinin gelişmesine katkı sağlanması beklenirken, sanayinin gelişmesiyle birlikte, mevcut işsizliğin de düşeceği belirtildi. Aynı şekilde yabancı yatırımcıların da kentte fabrika açmasının önünün açık olduğunu söyleyen vatandaşlar, özellikle bölgede hammaddesi fazla olan ürünler için fabrika kurulmasını talep etti.

Güneydoğu’nun geneline ve Şanlıurfa’ya çözüm süreciyle birlikte yatırımlar arttı. Bölgede huzur ve refahın sağlanması nedeniyle yabancı yatırımcılar da bölgeye yatırım yapmaya başladı. Başta, hububat ürünlerini işleyen fabrikalar olmak üzere birçok dalda fabrika kuruldu. Sanayinin ilerlemesi, bölgenin kalkınmasını sağlarken, aynı şekilde istihdam oluşturuyor.

BÖLGEDE SANAYİLER GELİŞİYOR

Şanlıurfa merkezde Evren ve Organize sanayilerinin yanı sıra, ilçelerde de organize sanayiler kuruluyor. Viranşehir Organize sanayinde yatırımcı sayısı git gide artarken, daha fazla yatırımcının yatırım yapması bekleniyor. Bölgede sanayinin büyümeye başladığını belirten işletmeci Ferhat Polat, bölgenin hayvancılık ve tarım alanında önemli bir merkez olduğunu anımsatarak, bu gibi işletmelerin bölgede açılabileceğini söyledi. Başta süt ürünleri fabrikasının kurulması gerektiğini vurgulayan Polat, “Güneydoğu, hem tarım hem de hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı bir bölgedir. Bu nedenle buraya süt ürünleri fabrikası kurulabilir. Bir tane de değil, birçok süt ürünleri fabrikası kurulabilir. Yatımcılarımız fabrika kursunlar, ürün bulmakta zorlanmaz. Zaten bölge insanımız ürünleri için Pazar sorunu yaşıyor. Eğer ki fabrika kurulursa, hem besicilerimiz ürünlerini rahat bir şekilde satma imkanı bulur, hem de fabrika çok daha iyi işler” diye konuştu.

“DEVLET, YATIRIMCILARI TEŞVİK ETMELİ”

Şanlıurfa’da sanayinin gelişmesi için çok kişinin fabrika kurmak istediğini ancak, imkansızlıklar nedeniyle kuramadığına dikkat çeken işletmeci Hasan Çelebi de, devletin bu anlamda teşvik vermesi gerektiğini belirtti. Devletin çeşitli teşvik ve hibe yöntemleriyle yatırımcıları bölgeye kaydırabileceğini dile getiren Çelebi, “bugün gerçek anlamda fabrika kurmak isteyen çok sayıda yatırımcı var. Ama bu insanlar, yükün altından kalkamayacağını düşünerek yatırım yapmaktan vazgeçiyor. Devletin bu anlamda ön ayak olması gerekiyor. Yatırımcılara destek olmalı, teşvik vermelidir. Eğer teşvik ve hibe uygulanırsa, şimdikinin en az iki katı fabrika kurulur. Zaten bizim de istediğimiz, sanayinin gelişmesi” dedi.

“YERLİ YATIRIMCILAR KENTE GERİ DÖNSÜN”

Şanlıurfalı birçok işadamının Antalya, İstanbul ve Mersin gibi illerde yatırım yaptığını hatırlatan Çelebi, yerli yatırımcıları, kendi memleketlerinde yatırım yapmaya çağırdı. Güneydoğu Bölgesi ve Şanlıurfa’nın kalkınabilmesi için güç birliğinin oluşturulması gerektiğini vurgulayan Çelebi, “hepimizin amacı bölgemizin ve şehrimizin kalkınması değil mi? O zaman güç birliği yapmamız ve el ele vermemiz gerekiyor. Farklı şehirlerde yatırım yapan Şanlıurfalı yatırımcılar kente dönsün ve burada fabrika kursunlar. Şuan Mersin, İstanbul ve Adana’daki birçok fabrikanın sahibi Şanlıurfalı, bunlar zamanında burada iş olmadığı için oralara gidip fabrika kurdular. Ama artık şartlar değişti, bu yatırımcılarımız Şanlıurfa’ya dönsün ve buradaki sorunları çözmek için çalışsın” ifadelerini kullandı.

SANAYİ İLE BİRLİKTE İŞSİZLİK AZALIR

Şanlıurfa merkez ve ilçelerde kurulan fabrikalar sayesinde bile birçok kişinin iş sahibi olduğunu anımsatan Kadir Varol, ne kadar fazla fabrika kurulursa, o kadar çok istihdamın sağlanacağını söyledi. Kentteki işsizliğin temel sebebinin sanayinin gelişmemesi olduğunu söyleyen Varol, şunları söyledi: “öncelikle şöyle bir düşünelim; Şanlıurfa’da işsizlik fazla, bundan birkaç yıl öncesine kadar daha da fazlaydı. Sanayide ilerleme oldukça işsizlik düşüyor. Eğer sanayimiz daha da iyi noktalara gelirse, işsizlik rakamı çok daha düşük seviyelere düşecek. Bugün sanayisi ilerleyen illere baktığımız zaman neredeyse işsizlik yok denecek kadar az ve sürekli göç alan bir il haline geliyor. Şanlıurfa’da da sanayi gelişirse, bu kent göç veren bir il olmaktan çıkar, aksine göç alır.”

Sanayinin gelişmesi için el birliği ile çalışılması gerektiğini belirten işletmeciler, Şanlıurfa’da fıstık fabrikasının olmamasının da büyük bir eksiklik olduğunu sözlerine ekledi. Ali ÇETİNKAYA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.