07 Mayıs 2013 Salı 00:00
Şanlıurfa’da 4+4+4 Sistemi Uygulamaları

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge hükümleri doğrultusunda yapılan değerlendirmeler sonucunda, 2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren Valilik oluru ile Şanlıurfa merkezinde bulunan bazı okullar İlk-Ortaokul olarak dönüştürüldü.
Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, yaptığı açıklamada, bazı basın yayın kuruluşlarında ilkokuldan ortaokula veya ortaokuldan ilkokula dönüştürülen veya dönüştürülmesi planlanan okul uygulamalarının münferit veya dayatmacı bir yaklaşım gibi algılanmasının yanlış olduğunu belirtti.
Bu tür kararların verilmesinde okulların fiziki koşulları, olanakları ve diğer birçok olgunun gözetildiğini ifade eden İlci, "Bilindiği üzere 6287 Sayılı yasa ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un yürürlüğe girmesiyle, 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılından itibaren merkez ilçe ve diğer ilçelerimizden ilköğretim okullarımız, fiziksel koşullar, öğrenci durumu vb. gibi durumlar ile bu husustaki kanun-yönetmelik esasları doğrultusunda ilkokul veya ortaokul olarak planlanmıştır. Dönüşümleri ise kademeli veya direkt olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir Diğer taraftan Bakanlığın yazısına göre ilköğretim okullarının ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız okullar halinde kurulması esastır, Bakanlığımız stratejik planında; okullarımızda normal (tekli) eğitim yapılması ile sınıf mevcutlarının 30 öğrenci ve altında olması hedeflenmiş olup, 12 yıllık kesintisiz ve zorunlu eğitime geçiş sürecinde ilimiz genelindeki ilköğretim okullarında, müdürlüğümüz ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince yapılan değişim-dönüşüm planlamalarında bu hedefe hızla ulaşabilmek amaçlanmıştır" dedi.
İlci konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Uzun süredir okullarımızın ilkokul ve ortaokul olarak ayrılması için komisyondaki arkadaşlarla kafa yorduk. Velilerimizin ve öğrencilerimizin bulundukları mahallelerin sokaklarını tarattırıp kendileri için en uygun ilkokul ve ortaokul neresidir, diye düşünerek kararlarımızı aldık. Bundan herkes emin olsun ki Şanlıurfa’nın eğitim kalitesini nasıl arttırırız, öğrencilerimiz nasıl verimli bir ortamda eğitim alır, fikriyle yaklaştık bu çalışmalara açıdan halkımızdan ve öğrencilerimizden yanlış bilgilerden uzak durmasını, bizim söyleyeceğimize ve açıklamamıza bakıp ona göre çocuklarını gelecekleri açısından gösterdiğimiz okullara göndermesini rica ediyorum. Önümüze bakmamız gerekir. Geç kalınmış bir çalışmadır. Bu İlkokulda okuyan çocuklarımızın, ortaokulda okuyan büyük çocuklarımız ile aynı binaları paylaşması çocuklarımız için büyük bir garabete son verilmiş oldu. Biz öğrencilerimize en uygun yeri belirlemeye çalıştık. Bugünden itibaren eğitim-öğretime yoğunlaşıp çocuklarımıza moral verip onlara destek olmalıyız. Bu çalışmalar neticesinde sınıf bütünlüğü sağlanacak öğretmenlerimiz ile birlikte geçiş yapılacaktır.”
Bakanlığın emirleri doğrultusunda hareket ettiklerini belirten İlci, “Bu kapsamda yapılan değişim-dönüşüm işlemlerinin bir yıllık uygulama sonuçları, bu konuda bakanlığımız denetçilerince merkez ve diğer ilçelerimizde yapılan denetimlerin raporlarında yer alan tespit-tavsiyeler ile bakanlığımız Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün ’Okul Dönüşümleri’ konulu emirleri doğrultusunda eğitimdeki materyal ve İnsan kaynaklarını etkili kullanmak, öğrenci veli ve öğretmen boyutunda yaşanan problemlerin toplum üzerindeki etkilerini minimize etmek, öğretmenlerin norm kadro vb. gibi hususlarda yaşamış oldukları olumsuzlukları asgariye indirerek veli, öğrenci, öğretmen ve toplum üzerinde etkili ve verimli bir eğitim sürecinin oluşturulması ve gelişen aksaklıkların giderilmesi amacıyla merkez ve ilçelerimizde 2013-2014 eğitim öğretim yılında uygulanmaya başlamak üzere değişim dönüşüm işlemleri planlama çalışmaları yapılmıştır. Yapılmaya da devam edilecektir. Yapılan çalışmalarda temel hedef eğitim kalitesini artırmaktır. Dönüştürülmeyen okullarımız içinde Bakanlığımızın 2013 yılı yatırım programında yer alan okullarımız inşatları bittiğinde kademeli geçişleri yapılacaktır” diye konuştu

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.