25 Eylül 2017 Pazartesi 15:47 | URFANATİK
Şanlıurfa’da 1 Milyar 500 Trilyon Boşa Gitmiş
banner23

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan 2016 yılında ve 2017 yılında şimdiye kadar yaptıkları çalışmaları ve bundan sonra ki süreçte yapacakları çalışmalar hakkında basın mensuplarını bilgilendirme toplantısı yaptı. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Karaköprü Yönetici Akademisinde yapılan toplantı Milli Eğitimde çalışan personeller ve gazeteciler katıldı.

Öğretmen açığı 3 bin 500 civarında

Toplantıda açıklamalarda buluna İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan birçok konu hakkında bilgi verdi. Öncelikle Şanlıurfa eğitiminin bölgenin standartların altında bile olduğunu söyleyen Şerafettin Turan, bu bakımdan yapacakları projelerle 2 yıl içerisinde Urfa eğitimini Türkiye ortalamasına çıkaracaklarını belirtti. Urfa’da mevcut öğrenci sayısının ok yüksek olduğunu ve bundan dolayı Urfa genelinde şuan ki öğretmen ihtiyacının 3 bin 500 öğretmen olduğunu belirtti.

Kırsalda servislerle 100 bin öğrenci taşınıyor

Özellikle kırsal köylerdeki öğrenci taşıma sistemine de değinen İl Milli Eğitim Müdürü Turan, Urfa genelinde yılda yaklaşık 100 bin öğrencinin okul servisleri ile başka yerlere gidip eğitim öğretim gördüklerini belirtti. Bununla ilgili çalışmalarında birçok kırsal mahallelerde okulların yapılacağını ve yılda ortalama olarak 150 Trilyon paranın verildiği okul servislerini ortadan kaldırıp o parayı Şanlıurfa eğitimi için kullanacaklarını belirtti.

Suriyelilere 3382 öğretmen eğitim veriyor

Şanlıurfa’da barınan ve burada eğitim gören Suriyeliler hakkında da açıklamalrda buluna  Turan, Urfa genelinde toplamda 56 bin Suriyeli öğrencinin bulunduğunu ve bunların eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için Milli Eğitim Bakanlığının ekstra öğretmen verdiklerini belirtti. Bundan dolayı Urfa’da Suriyelilere eğitim veren öğretmen sayısının 3382 olduğunu söyledi.

‘Şanlıurfa’da derslik başına 32 öğrenci düşüyor’

“Türkiye ortalamasında derslik başına düşen öğrencisi sayısı 23,4 iken bu rakam Şanlıurfa’da 32,4 dür.” Diyen Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, “Tabi bu ilçelerimize dağılımlarını yaptığımızda değişiklik göstermektedir. Bazı ilçelerimizde derslik başına düşen öğrenci sayısı oldukça yüksek bunu güneydoğu Anadolu bölgesine yaydığımızda Şanlıurfa’da da oldukça yüksek seviyelerde izliyoruz. Şuanda yapımı devam eden dersliklerimiz bulunuyor onlar tamamlandığında ilk ve ortaöğretimde Türkiye ortalamasını yakalamış olacağız.” dedi.

‘İhtiyacımız olanda 3 bin 500 öğretmene var’

“İkili tekli eğitim yapan okullarımızın sayısını görüyorsunuz burada, yani okullarımızın yarısı ikili eğitime devam ediyor şuanda. Öğretmen açığı konusunda bakanlığımızın bize vermiş olduğu normumuz şu 29 bin şuanda mevcut öğretmen sayımız 25 bin 750 bizim ihtiyacımız olanda 3 bin 500 öğretmene ihtiyacımız var. İnşallah bu açığı da başbakanımız ve cumhurbaşkanımızın bize pozitif ayrımcılığı ile gidermiş olacağız. Biz göreve geldiğimizde ihalesi yapılmamış projelerimiz vardı 75 tane biz bunları ihaleye çıkardık, projelerini yaptık ve valiliğe sunduk şuan onlardan sadece 9 tane projemiz elimizde mevcut ihalesi yapılmayan gerisi yapılıyor.” dedi.

‘4 tane kampüs projemiz planlandı’

“Bizim merkezlerde özellikle Eyyübiye, Haliliye ve Karaköprü’de ciddi manada arsa problemimiz var. Ama nüfus yoğunluğumuzun en fazla olduğu yerlerde bu yerlerdir. Bunlarla ilgili de tek çözüm noktası kampüs projeler. Bu anlamda şuan 4 tane kampüs projemiz planlandı. İki tanesinin ihalesi yapıldı inşaat aşamasında bu kampüslerde ki amacımız şu il ve ilçe merkezlerde liselerimiz bu kampüslere almak ve bu kampüslerde öğrencilerimiz eğitim ve öğretim görmesini sağlamaktır. Şehir merkezlerinde boşalttığımız liseleri ise temel eğitim ve ortaöğretime ayırmaktır.” diye konuştu.

‘Kırsalda 100 bin öğrenci servislerle gidip geliyor’

“Urfa’da öğrenci sayımız yüksek alanı geniş şuan birçok öğrencimiz taşımalı ile başka okullara gidip okuyor. 100 bin öğrencimiz her gün yollara çıkıyor. Ve 30 Km, 50 Km yol kat ediyor bir okula gitmek için. Okulda eğitim görüyor ve tekrardan akşam çıkıp evine gidiyor. Bu yüzden devlet olarak milli eğitim bakanlığı olarak yapmamız gereken şu eğitimi öğrencinin ve velinin ayağına götürmek zorundayız. Eğitimi erişilebilir hale getirmek zorundayız. Bu anlamda bütün analizleri yaptık ve önümüzdeki dönemde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba, Milli Eğitim Bakanımız hem de valimiz çok ciddi destekler verdiler. Bize ilave bir destek verdiler. Bu destekte 500 trilyon civarında bir destek. Bu para ile 150 yere 150 tane okul yapacağız. Bu bağlamda öğretmenler için de lojmanlar yapacağız. Öğretmenin köyde kalma süresini uzatmaktır.” diye konuştu.

‘Nüfusumuzun %50’si kırsal mahallede yaşıyor’

“Şuanda nüfusumuzun %50’si kırsal mahallede yaşıyor. Kırsalda her geçen gün nüfusumuz artıyor. Bizim kırsala okul yapmak zorunluluğumuz var. Batıdaki gibi nüfus azalmıyor tam aksine artıyor. Bu nedenle şuanda nüfusumuzun fazla olduğu yerlerde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise yapmak zorundayız. TEOG’un kalkması ile artık lise olmayan ve nüfusu fazla olan yerlere lise de yapmamız lazımdır.” diye konuştu

‘2 yıl içeresinde birçok problemi çözeceğiz’

“Amacımız şu Şanlıurfa’yı fiziki alt yapı anlamında 2 yıl içerisinde Türkiye ortalamasına ulaştırmaktır. Şanlıurfa şuan bölge ortalamasının bile altındadır. Bizim iki yıl çok iyi bir şekilde herkesin bir işin ucunda tutması ile destek olursa 2 yıl içerisinde Şanlıurfa’da eğitim anlamında birçok kronikti problemi çözmüş olacağız. İyi bir ortam var. Şanlıurfa’dan bir daha böyle eğitime destek veren bir bakan gelmeye bilir. Eğitimi böyle öncelik haline getiren kişiler bulamayabiliriz. Eğitim alt yapısını çözeriz eğitimde artık derslikler sınıflar okullar anlamında bir tartışma kalmaz. Bu bakımdan yapacağımız çalışmalarla bu sorun ve sıkıntıları bitirmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

‘Mevsimlik tarım işçilerinin yüzde 41’ni okula kazandırdık’

“Mevsimlik tarım işçilerimizle ilgili bu sene ve bir ekibimiz var bu ekibimiz bir şuanda bize kayıtlı olup giden 11 bin öğrencimiz var. Bu öğrencilerle ilgili bu arkadaşlarımız gittikleri yerlerde bunları takip ettiler. Bu öğrencilerimizin yüzde 41’ni okula kazandırdık bu sene. Geçen sene durum ise bu giden öğrencilerimizin ancak yüzde 10’nu okula kazandırabilmiştik. Bu yıl bu seviyeyi yüzde 41’e çıkardık. Bunu bir daha ki sene yüzde 80’ne çıkarıp en azından gidişini ünlemiyorsak, gittikleri yerlerde eğitim görmelerini sağlayacağız. Gidişlerini de ünlemek adına da bakanlığımız gerekli çalışmalar yapıyorlar.” İfadelerini kullandı.

‘Her yıl 150 trilyon para gönderiyor’

“Urfa genelinde 100 bin öğrenci servislerle taşıyoruz. Yüzde 70’de ilkokul öğrencileridir. Öğrencilerin taşınması ile ilgili devlet her yıl 150 trilyon para gönderiyor. Bu paranın Şanlıurfa’ya kalıcı yatırım olarak dönüşmesini sağlayacağız. O gelen para gene gelsin ancak onu okullara dönüşmesini sağlayacağız. Bu 150 trilyon son 10 yıldır Şanlıurfa’ya gelmiş. Tamamen taşımaya ayrılmış. İnşallah önümüzdeki dönemde taşımasını önleyeceğiz. O taşıma parasının da Urfa’ya kazandırılması adına gereken çalışmaları yapacağız.” Şeklinde konuştu.

‘Şanlıurfa’da eğitim gören 56 bin Suriyeli öğrenci bulunuyor’

“Bizim Şanlıurfa’da eğitim gören 56 bin Suriyeli öğrenci bulunuyor.  Bunların 26 bini 240’ı kamp içinde, 16 bin tanesi de kamp dışında yer alıyor. Bu öğrencilerimizin 13 bin tanesini biz e okul sistemine kayıtlı bizim öğrencilerimiz gibi Türkçe öğrenmiş ve eğitime devam ediyor. Bu öğrencilerimizle ilgili bakanlığımız ayrıca 3382 tane öğretmen kadrosu verdi. Bu öğretmenleri de ilave olarak bize atadı. Biz Suriyelilerden dolayı diğer illerden farklı olarak. 3382 öğretmen aldık.  Onlarda şuan çalışıyor. İlave ayriyeten 2470 tane de bunların içerisinde Suriyeli eğiticiler var. Arapça bilen öğrencilerle uyum anlamında çalışabilecek rehber öğretmenlerimiz var. 75 tane rehber öğretmenimiz var. Ayrıca 837 tane de Türkçe öğretmenimiz var” şeklinde konuştu.

Mehmet Kaması

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tolaz mehiy 2017-09-25 23:22:47

Sayin mudurum,giden paralar nereye gitmis.calinmis mi,bakanliga geri mi gitmis.onu aciklamamussiniz.