09 Eylül 2015 Çarşamba 08:55
ŞANLIURFA EĞİTİME HAZIR MI?
banner23

HABER: Rıdvan ORTAKAYA

Türkiye’deki yoğun üye sayısı nedeniyle yetkili sendika konumunda olan Eğitim Bir Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun da öğretmen açığı ve Şanlıurfa’daki okul yetersizliğine dikkat çekti. Bir birinden farklı düşüncelere sahip olan sendikaların ortak görüşü ise öğretmen açığı oldu.

KEKLİK : “ÖĞRETMEN AÇIĞI ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER İLE KAPATILIYOR”

Eğitim Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Keklik, “Geçen yıldan kalma Şanlıurfa’da ciddi bir öğretmen açığı var. Kadrolu öğretmenler yerine ücretli öğretmenler görev yapıyor. Bu da eğitim kalitesini düşürüyor” dedi.

“UCUZ İŞ GÜCÜ POLİTİKASI UYGULANIYOR”

Ücretli öğretmenlerin okul açıldıktan bir ay sonra göreve başladığını ve KPSS’ nedeniyle birçok öğretmenin iki ay öncesinden okulu bıraktığını bildiren Keklik, bu durumun eğitimi olumsuz yönde etkilediğini kaydederek, ucuz iş gücü politikasının uygulandığını aktardı. Şanlıurfa’daki bazı okullarda derslik sıkıntısının olduğunu da kaydeden Keklik, “ özellikle kırsaldaki bazı köylerde derslik sayısı yetersiz olduğu için öğrenciler kalabalık sınıflarda eğitim görmek zorunda kalıyor”  

MEVSİMLİK GÖÇ DE EĞİTİMİ BALTALIYOR

Mevsimlik işçilerin eğitimi olumsuz yönde etkilediğini aktaran Keklik, Şöyle konuştu: “Bölgemizde öğretmen açığından sonraki büyük sorun ise mevsimlik işçiler. Bu konuyu yıllarca Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne iletmemize rağmen herhangi bir çözüm bulunamadı. Öğrenciler farklı şehirlere çalışmaya gidiyor ve derslerinden geri kalıyor.”

“ŞANLIURFA EĞİTİMDE SONUNCU”

Şanlıurfa’da eğitim kalitesinden bahsetmenin çok zor olduğunu aktaran Keklik, “Şanlıurfa, yapılan üniversite sınavlarında sonuncu. Bu bir kader değil. Yetkililerin bu konuyu mercek altına alması gerekiyor. Biz sendika olarak sebeplerini daha önce defalarca açıkladık. Ancak liyakatin temel alınmaması, siyasi erkin eğitime müdahalesi gibi konular, öğretmenlerin çalışma barışını ve çalışma hukukunu bozuyor. Bu da ister istemez eğitime yansıyor.  Örneğin Şanlıurfa’daki idarecilerin yüzde doksanı Eğitim Bir Sen’den. Bu da demek oluyor ki iktidar kendine yakın olan sendikaları yönetici yapıyor. Bu nedenle Şanlıurfa’da dev bir eğitim sorunu var” dedi.

KARAKUŞ: “BİRİNCİ ÖNCELİK ÖĞRETMEN AÇIĞINI KAPATMAK”

Türk Eğitim Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Hikmet Karakuş’ta Şanlıurfa’daki öğretmen açığının eğitim için çözülmesi gereken birinci öncelik olduğu belirtti. Karakuş, “ Şanlıurfa’da yaklaşık 10 bin öğretmen açığı var. Birçok öğretmen zorunlu yılını doldurduğu gibi kenti terk ediyor. Buda eğitim ve öğretimi olumsuz etkiliyor

‘TÜRKİYE’DE 130 BİN ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR’

Türkiye’de resmi rakamlara göre 130 bin öğretmen açığı var. Bu rakamlardan 10 bini sadece Şanlıurfa’da. Bu nedenle hükümet diğer illere göre en fazla atamayı Şanlıurfa’ya yapmalı. Eğer Şanlıurfa’daki öğretmen açığı kapatılırsa, eğitime ciddi kalite gelir” dedi.

“ÖĞRETMENLERE EK HAKLAR VERİLMELİ”

Doğudaki öğretmen açığının giderilmesi için öğretmenlerin teşvik edilmesi gerektiğini bildiren Karakuş, “ Bakanlık nezdinde öğretmenlere, parasal olarak bir takım haklar verilmeli. Doğudaki öğretmenlere ayrıcalıklar tanınırsa öğretmen açığının büyük bir kısmı giderilmiş olur” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRETMENLERE LOJMAN YAPILMALI”

Şanlıurfa’dan giden birçok öğretmenin konut kiralarının yüksekliğinden dolayı kenti terk ettiği öğrenilirken, Türk Eğitim Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Hikmet Karakuş ise bu soruna çözüm olarak, Şanlıurfa’da ve özellikle taşımalı eğitimin yapıldığı bölgelerde öğretmenler için lojman yapılması talebinde bulundu.

“TEOG SINAVINI BAŞARAMADILAR”

Öğretmen açığının yanı sıra derslik ve okullardaki malzeme yetersizliğine de değinen Karakuş, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG ) ile ilgili de konuşarak şunları belirtti:

“TEOG sınavında, puan hesaplama ve sorularda sorunlar yaşandı. Bu da öğrencileri ciddi sıkıntıya soktu. 2 yıldır yetkililer sınavı sorunsuz bir şekilde yapmayı başaramadı.”

“İDARECİ ARKADAŞLARIMIZ GÖREVDEN ALINDI”

Türkiye’de 76 bin idarecinin görevden alındığını illeri süren Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Hikmet Karakuş, Eğitim Bir Sen’in kendi üyelerini idareci yaptığını iddia etti.

Şanlıurfa’da Türk Eğitim Sen’in 3 binin üzerinde üye sayısı olduğunu açıklayan Karakuş, “ Şanlıurfa’da bir Türk Eğitim Senli idareci bulamazsınız. Çünkü hepsini görevden aldılar” sözlerini kaydetti.

EĞİTİM BİR SEN DE ÖĞRETMEN AÇIĞI DEDİ

Hem Türkiye’de hem de Şanlıurfa’da yetkili sendika konumunda olan Memur Sen Konfederasyonu’na bağlı Eğitim Bir Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun da Şanlıurfa eğitiminde en büyük problemin öğretmen açığı olduğunu belirtti. Coşkun, “Şanlıurfa büyüyen, gelişen ve sürekli okulların açıldığı bir şehir. Bu nedenle öğretmenlere olan ihtiyaç çok fazla. Gelen öğretmenler bir yılını doldurmadan gidiyor” dedi.

COŞKUN: “3 BİN 600 ÖĞRETMEN ŞANLIURFA’YI TERKETTİ”

3 bin 600 öğretmenin çeşitli nedenlerden dolayı Şanlıurfa’yı terk edip başka şehirlere gittiğini bildiren Coşkun,  konuşmasını şöyle sürdürdü: “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl yapılan öğretmen atamalarında aslan payı Şanlıurfa’ya verildi. Şanlıurfa’ya 4 bin 660 öğretmen atandı. Ancak Şanlıurfa’ya öğretmen atamak yeterli değil. Atanan öğretmenleri tutabilmek önemli.”

“DOĞUDAKİ ÖĞRETMENLER DESTEKLENMELİ”

Memur Sen’in toplu sözleşme görüşmelerinde de belirttiği Doğu ve Güneydoğuda görev yapan öğretmenlere ek haklar tanınmalı talebini, bugün Şanlıurfa Eğitim Bir Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun da hatırlattı.

Coşkun,  “ 5 yıldır söylüyoruz. Bugün yine söylüyorum. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki öğretmenlere ek olarak ekonomik ve parasal katkı yapılmalı. Öğretmenleri doğuda tutmanın tek çözüm yolu budur” ifadelerini kullandı.

“SINIF KALABALIĞI AZALTILARAK, İKİLİ EĞİTİME GEÇİLMELİ”

Şanlıurfa’daki öğretmen açığının yanı sıra derslik sıkıntısının da olduğunu belirten Coşkun şöyle konuştu: “Şanlıurfa’da çok sayıda okul yapılmasına rağmen ikili eğitime bir türlü geçilemedi. Çünkü yılda 70 bin çocuk dünyaya geliyor. Ve nüfus giderek artıyor. Yetkililer bu sorunu tespit edip çözüm bulmalı. Belki hükümet bu konuda üzerine düşeni yapıyor ama geçmişte çözüm bulunmadığı için ciddi sıkıntılar meydana gelmiş.”

ARSA SAHİPLERİNE ÇAĞRI

Şanlıurfa’daki okul sıkıntısının giderilebilmesi amacıyla Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürü’nün yeni okullar için arsa arayışı içinde olduğunu bildiren Coşkun, Şanlıurfa’daki hayırseverlere seslenerek yapılacak yeni okullar için arsa bağışında bulunmalarını istedi.

“OKULLARA ÖĞRENCİ SAYISI KADAR ÖDENEK GÖNDERİLMELİ”

Coşkun, “Daha öncede söyledik yine söylüyoruz. Bakanlığın ilk ve ortaokullara öğrenci sayısı kadar ödenek göndermesi lazım. Eğer kişi başı hesaplanıp ödenek gönderilirse öğrencilerimiz okullarda, daha temiz bir ortamda eğitim görülür ” dedi.

MİLLİ EĞİTİM, ÖĞRETMEN AÇIĞINI DOĞRULADI

2015 – 2016 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda okullar 28 Eylül’de öğrencilere kapılarını aralayacak. Ancak Şanlıurfa’daki üç sendikanın da öğretmen açığına dikkat çekmesi gözleri Milli Eğitim Müdürlüğü’ne çevirdi.  Milli Eğitim Müdürlüğü’nden aldığımız bilgilere göre 27 bin olması gereken öğretmen kontenjanında sayı ancak 19 bin.

Şanlıurfa’da yaz ayı atamalarından önce 4 bin 600 öğretmen açığının olduğu bilgisi paylaşılırken, yaz ayında ise bin 641 öğretmen isteğe bağlı, bin 843 öğretmen de çeşitli nedenlerden dolayı başka illere gittiği öğrenildi. Toplamda Şanlıurfa’da 8 bin 84 öğretmenin başka şehirlere gittiği öğrenilirken, yeni yapılan atamalar ile de Şanlıurfa’ya 4 bin 681 öğretmenin geleceği öğrenildi.

İDDİALARA YANIT GECİKMEDİ

Öte yandan Şanlıurfa Eğitim Sen Şube Başkanı Mehmet Keklik ve Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Hikmet Karakuş’un, yönetici atamalarındaki usulsüzlük iddialarına, Şanlıurfa Eğitim Bir Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun’dan jet yanıt geldi.

Coşkun, “Şanlıurfa’da üye sayımız yaklaşık 10 bin, üye sayımızın fazlalığından ve Şanlıurfa’da yetkili sendika olmamızdan dolayı doğal olarak yöneticilerimiz, diğer sendikalara göre tabii ki fazla olacak. Biz sendika olarak yönetici atamaları sınavında üyelerimiz için çeşitli kitaplar bastırarak, çeşitli kurslar açtık. Üyelerimizi uzaktan eğitime tabi tutarak deneme sınavlarına girmelerini sağladık. Bundan dolayı sınavları kendi hakkımızla kazandık” dedi.

 

 

 

 

 

Son Güncelleme: 09.09.2015 08:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.