Şanlıurfa'da Yağmur Bereketi

Ekilebilir tarım arazisi genişliği bakımından Türkiye’nin en büyük illeri arasında yer alan Şanlıurfa’da bu yıl düşen yağışla birlikte ekinler kısa sürede boy verdi.

Şanlıurfa'da Yağmur Bereketi

Türkiye’nin en geniş ekilebilir tarım arazisine sahip Şanlıurfa’da buğday ekini yeşerdi. Son yılların en fazla yağışının düştüğü kentte, yağışların etkisiyle ekinler kısa zamanda boy vermeye başladı. Ekinlerin boy vermesi hem çiftçileri hem de ziraat mühendislerini sevindiriyor. Türkiye’nin hububat ihtiyacını büyük oranda karşılayan Şanlıurfa’da yüksek rekolte beklentisi, Türkiye’nin dışa bağlılığını da azaltıyor.

Tarım alanı bakımından ülkede ilk sıralarda yer alan Şanlıurfa'da, Türkiye'de üretilen mercimeğin yüzde 36'sı, buğdayın yüzde 8'i, arpanın ise yüzde 11'i yetiştiriliyor. Yaklaşık 6 milyon 393 bin 49 dekar alanda hububat tarımının yapıldığı kentte, sulama imkanı olmayan birçok çiftçi, kuru tarımla üretim yapıyor.

Geçen yıl özellikle sulama imkanının olmadığı yerlerde kuraklık nedeniyle sıkıntı yaşayan hububat üreticisi, bu yıl şimdiye kadar etkili olan yağışlar sayesinde bereketli bir sezon geçirmeyi umuyor.

Özellikle Harran ovasındaki ekinlerin yeşermesi ve durumun iyi olması çiftçileri memnun ederken, bu anlamda güneşin de büyük etkisinin olduğu belirtiliyor. Yağışların ardından güneşin de etkilemesiyle birlikte boy veren ekinler, bu yıl Türkiye’nin hububat ihtiyacını büyük oranda karşılayacak. Hububat konusunda ön planda gelen Şanlıurfa’da yüksek rekolte beklentisi olurken, çiftçiler en çok da fiyatların yüksek olmasını bekliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mete Karayel
Mete Karayel - 8 ay Önce

inşAllah mahsule de hasatta yansır

SIRADAKİ HABER