Şanlıurfa'da oturma eylemi

Şanlıurfa’da KESK öncülüğünde Savaşa hayır demek için toplanan yüzlerce vatandaş beyaz bayraklar ile gerçekleşen yürüyüşün ardından Topçu meydanında oturma eylemi başlattı.

Umut DELİ

Şanlıurfa’da KESK öncülüğünde Savaşa hayır demek için toplanan yüzlerce vatandaş beyaz bayraklar ile gerçekleşen yürüyüşün ardından Topçu meydanında oturma eylemi başlattı.

 Eyleme, KESK, DİSK, TMMOB, TTB’nin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eş Başkanı Sevda Çelik Özbingöl, HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan’da destek verdi.

 Burada basın açıklamasını okuyan Eğitim- Sen Şanlıurfa Şube Başkanı ve KESK Dönem sözcüsü Mehmet Keklik: “ Doğu ve Güneydoğu’da uygulanan sokağa çıkma yasakları “savaş halini” andıran askeri yığınaklar, okulların, hastanelerim ve devlet dairelerinin karargâhlara dönüştürülerek çatışmaların bütün bölgeye yayılmasıyla birlikte ilçeler, şehirler abluka altına alınıp boşaltılmakta, yüzlerce insan evlerinden alınarak kapalı spor salonlarına hapsedilmekte, çocuklar ve kadınlar hedef alınarak katledilmektedirler. İnsan cesetleri günlerce sokaklarda bırakılmakta, almaya çalışan yakınlarına ateş açılmaktadır. Devlet, yaklaşık 3 bin 800 öğretmeni savaş boyutundaki operasyon öncesi hizmet içi eğitim adı altında ilçelerden çıkarırken 40 bin öğrenciyi kaderlerine terk etmekle ve sağlık emekçilerini hastanelere hapsetmekle çok tehlikeli bir mesaj vermiştir. Eğitim ve sağlık başta olmak üzere tüm kamu hizmetleri savaş düzenine göre yeniden dizayn edilmektedir.  

 Bölgede belediye eş başkanlarının tutuklanması, eğitim ve sağlık emekçilerinin can güvenliklerinin ortadan kaldırılarak kamu hizmeti yapamayacakları hale getirilmeleri, sokaklara topların, tankların yerleştirilmesi, iktidarın iddia ettiği gibi sorunun sadece “hendek” olmadığını asıl niyetlerinin Güneydoğu’dan Ortadoğu’ya uzanan büyük bir bölgenin savaş alanı haline getirmek olduğunu göstermektedir.

 Tarihi eserlerin dahi tahrip edildiği bu süreçte, ardı ardına yapılan operasyonlarla elektriksiz, susuz kalan, açlık tehlikesiyle burun buruna gelen, evleri kurşunlanan, bombalanan, keskin nişancıların hedefi olan insanlarımızı çok daha büyük tehlikeler beklemektedir. Dünün “ Beyaz Toros” larının yerini bugün “Siyah- Beyaz Ranger”lar almıştır. Tüm illerde yaygın gözaltı ve tutuklama operasyonlarıyla da AKP’nin savaş politikalarına karşı çıkan, mezhepçi/baskıcı/otoriter rejimlerini tesis etme doğrultusunda “pürüz” olarak görülen emek ve demokrasi güçleri sindirilmeye çalışılmaktadır.

Artık miting yapmanın, sokağa çıkmanın, hatta pencereden dışarıya bakmanın dahi ölümü göze almakla eşdeğer olduğu bir Türkiye’de yaşamaktayız. Hatta bırakın muhalif olmayı, akıl tutulması yaşadığımız bu süreçte, Temmuz’dan Kasım’a kadar 44 çocuğun öldürüldüğü, 52 çocuğunda yaralandığı medyada yer almamaktadır.

Savaş isteyenler, katliam ve cinayetleri yaygınlaştıranlar şunu çok iyi bilsinler ki, bizler kardeşlerimizin elini sımsıkı tutacak, her koşulda birlikte olacak, birlikte mücadele edeceğiz” dedi.

 Yapılan basın açıklamasının ardından yaklaşık 200 kişilik grup oturma eylemine geçti.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2015, 11:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
dilek çakırtaş
dilek çakırtaş - 4 yıl Önce

Merhaba öncelikle bugün KESK, DİSK, TMMOB iş bıraktı. Ülkemizde yaşanan çatışmaların ölümlerin sokağa çıkma yasaklarının son bulması için grevdeyiz. Barış hepimizin ihtiyacı. Urfanatik olarak bu haberi yanlış vermenizi kınıyoruz. Basın ahlakı gereği haberi düzeltmenizi bekliyoruz

Nedim
Nedim - 4 yıl Önce

Bence oturmayiniz.açlık gervine gidin sonuna kadarda devam edin.

Nedim
Nedim - 4 yıl Önce

Bence oturmayiniz.açlık gervine gidin sonuna kadarda devam edin.

SIRADAKİ HABER