Şanlıurfa'da mozaik ve mezarlar bulundu

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde bulunan Urfa Kalesi çevresinde devam edilen Kale Eteği Projesi kapsamında yeni kaya mezarları ve mozaiklere ulaşıldı. Arkeologlar tarafından çalışmaların titizlikle sürdüğü bölgede bulunan yeni kaya mezarlarının Kral Abgar'ın ailesinin önde gelenlerinden birine ait olduğu iddia ediliyor.

Şanlıurfa'da mozaik ve mezarlar bulundu

 Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde bulunan Urfa Kalesi ve çevresinde bulunan evlerin istimlak edilmesi ile birlikte kalenin kendine has tarihi güzelliğinin ortaya çıktı. Bölgede arkeologlar yapılan kazı çalışmalarında çalışmalarda yeni kaya mezarları ve mozaiklere rastlandı.  

45 dönümlük arazi üzerinde arkeologlar tarafından sürdürülen çalışmalarda 80’e yakın kaya mezarı restorasyon edildi.  Bölgede ahşap yol düzeneği, çevre düzenlemesi ve gece ışıklandırmaları da Urfa Kalesi’nin cazibe merkezi olması yolunda önemli adımlar arasında yer alıyor.

Çalışmaların sürdürüldüğü alanda yeni bir kaya mezarı ve mozaikler bulundu. Urfa Kalesi’nin tepe yamacının en üst bölümünde bulunan ve diğer kaya mezarlarından biraz daha büyük olan yeni mezarın Kral Abgar'ın ailesinin önde gelenlerinden birine ait olduğu tahmin ediliyor. Henüz kesinleşmeyen bilgilere göre ailenin önde gelenlerinden birinin ve iki taraflı 10 yakınının yer aldığı yeni kaya mezarının bulunması heyecanlandırdı.
Alanda kazı çalışmalarını sürdüren arkeologlar aynı alandaki başka bir kaya mezarında ise taban mozaiğine rastladı. Proje çerçevesinde rastlanan 5'inci mezarda ise süryanice yazıtlar ve ince işlemeler dikkat çekti.

Uzmanlara göre Kale Eteği, Kızılkoyun ve Dedeosman Mahallelerinde bulunan kaya mezarlarının tümünün gün yüzüne çıkarılması ile  alanın dünyanın en büyük nekropol alanı olabileceği iddia ediliyor. Alandaki kazı çalışmaları arkeologlar tarafından son hızla sürdürülüyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2016, 14:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER