Şanlıurfa'da Mısır Hasadı Başladı

Şanlıurfa çiftçisinin yüzü mısır hasadı ile güldü. Ovada 2. Ürün mısır eken çiftçiler yapılan hasat ile ürünün bol gelmesiyle büyük sevinç yaşadı.

Şanlıurfa'da Mısır Hasadı Başladı
Şanlıurfa'da başlayan mısır hasadı çiftçinin yüzünü güldürdü. İklimin iyi geçmesiyle çiftçinin yüzü biraz olsun güldü. Mısır hasadının başlamasıyla birlikte bölgede ekonomik canlanmanın da artması bekleniyor.
Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Eylem Planı kapsamında sulama imkanlarının her geçen gün arttığı Şanlıurfa'da, sulanan arazilerin artması tarımsal üretime büyük katkı yapıyor. Ülkedeki pamuk, buğday, kırmızı mercimek, arpa ve mısırın önemli bir kısmının üretildiği kentte, özellikle mısırdaki üretim artışı dikkati çekiyor.
Harran ovasında toplanan mısır hasadı, bu sene erken toplanmaya başlandı. Çiftçiler yapılan mısır hasadının ardından ürünün bol gelmesiyle büyük sevinç yaşadı. Uzun yıllar pamuk eken ve istediği ekonomik seviyeyi yakalamayan ve her yıl maddi sorunlar yaşayan Ova çiftçisinin yüzü mısır hasadı ile güldü.
Her yıl mazota, gübreye ve tohuma zam geldiğini ifade eden Çiftçiler, “bu yılın mısırda bereketli bir yıl oldu Her yıl dekar başına bin 300 ila bin 400 kilogram ürün alırken bu yıl bin 800 kilograma kadar ürün aldı fakat bunun karşısında gübrevi ilaçlar ve mazot giderleri çok yüksek çiftçilerin elinde fazla bir şey kalmıyor" diye ifade ettiler.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER