Şanlıurfa'da "kuş kapma" yarışması

Şanlıurfa'da iki mahalle arasında bin 500 güvercinle kuş kapma yarışması düzenlendi.

Şanlıurfa'da "kuş kapma" yarışması
Güvercin meraklılarının fazla olduğu illerden Şanlıurfa'da, Toki ve Sigorta mahallelerinde ikamet eden meraklılar, kuşlarını bir kutuya koyup belirlenen evin damına getirdi.

Yaklaşık bin 500 güvercin komut ile aynı anda gökyüzüne bırakıldı. Sürü halinde kentin üzerinde daire çizerek uçan güvercinler, güzel görüntüler oluşturdu.

Kuş sahipleri ise ıslık çalarak ve ucuna file bağlı uzun sopa ile kuşları kendi damına çekmeye çalıştı. Yaklaşık 1 saat uçan güvercinler, damlardaki kümeslerine döndü.

 Haleplibahçe Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Mehmet Eskiler, yaptığı açıklamada, yarışmayı yılda bir defa düzenlediklerini söyledi.

Kuş beslemenin kendileri için bir hobi olduğunu ifade eden Eskiler, posta, Mehmetcik, aynalı ve İspir cinsi güvercinlerin yarışa katıldığını belirtti. 

Geçtiğimiz yıl düzenlenen yarışmada 17 güvercinlerini Toki Mahallesindeki güvercin meraklılarına kaptırdıklarını ifade eden Eskiler, şunları kaydetti:

"Bizimki bir iddiadır ama para değil, sadece gidip künefe yiyeceğiz. Arada 20 tepsi künefe var. Amaç ve yarışma budur. Bu bizim için bir rövanş yarışması oldu. Çünkü geçen sene biz kaybettik. Bu yarışmada inşallah onları geçeriz. Bu bir tutkudur, hevestir. Bizim için çok güzel bir şenlik oldu"

Sigorta Mahallesi'nden yarışmaya katılan Mahmut Demir ise karşı mahallenin 26 güvercinini kendi damlarına çekmeyi başararak galip geldiklerini ifade etti.

Yarışmacıların arkadaş olduğunu söyleyen Demir, yarışmayla kentte kuş sevgisini yaşatmayı amaçladıklarını vurguladı.
Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2015, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER